Jakie naprawdę są brunetki? To dobry materiał na żonę!
Od lat toczy się dyskusja – czy mężczyźni wolą blondynki czy brunetki. Trudno ją traktować jednak tak całkiem na serio. Z drugiej strony pokazuje ona jednak coś bardzo prostego i zaskakującego. Mianowicie, że kolor włosów może mieć wpływ na to, jakie jesteśmy. A właściwie na to, jak postrzegają nas inni. Jaki sygnały wysyłają światu brunetki?
Kolor włosów ma znaczenie?
Teoretycznie kolor włosów wydaje się bez znaczenia. Zwłaszcza w świecie, w którym tak łatwo go zmienić. Jednak nie jest tak do końca…. Nadal na poziomie podświadomości oceniamy innych na podstawie wyglądu ich fryzury. Dlaczego? Bo włosy od dawna informują o zdrowiu fizycznym, są świetnym barometrem naszego stanu. Na ich podstawie możemy ocenić również wiek. W związku z tym, że włosy ciemnieją wraz z upływem, osoby z jasnymi włosami postrzegane są jako młodsze.
Blond włosy zyskały szczególnie na wartości za sprawą Marilyn Monroe. Od lat 50 tych ubiegłego wieku w wielu środowiskach nadal uważane są za „lepsze”. W przeprowadzonych badaniach pokazano, że mężczyźni postrzegają kobiety mające jaśniejsze włosy zazwyczaj jako młodsze i zdrowsze. Z drugiej strony blondynki są częściej odbierane jako rozwiązłe w porównaniu do kobiet mających ciemniejsze włosy. Blondynki bardziej nadają się na randki. Z kolei dobrym materiałem na żonę częściej określano kobiety o ciemniejszych włosach.
Kolor włosów o niczym nie decyduje?
Od lat powtarza się, że mężczyźni wolą blondynki. Jasnowłose mają być ładniejsze, wyglądać na młodsze, być bardziej przyjazne od brunetek. Posiadaczkom kruczoczarnych włosów przypisuje się nieco inne cechy – zdecydowanie, nieustępliwość, silny charakter. Blondynki mają być z kolei bardziej „roztrzepane”, wyluzowane i jednocześnie mniej odpowiedzialne.
Oczywiście to tylko stereotypy, które często powtarzamy dla żartu. Jednak skąd się one właściwie biorą?
Czy mężczyźni wolą blondynki?
Wiele o nas samych mówią badania naukowców. Wielokrotnie pokazano, że eksperymenty społeczne dają dość jasny wynik.
Zacznijmy jednak od testu pewnej internautki na aplikacji randkowej Tinder. Przez 3 dni kobieta była brunetką. Potem wykasowała profil i stała się blondynką. Jako blondynka otrzymała trzy razy więcej wiadomości od mężczyzn. I panowie, gdy miała blond włosy, byli dużo bardziej śmiali we wiadomościach kierowanych do niej…
Podobny eksperyment (badanie Swamiego i Berretta) przeprowadzono również w realu. W pewnym klubie przez kilka dni przesiadywała kobieta, na potrzeby badania zmieniała jedynie kolor włosów. Gdy była blondynką, cieszyła się największym powodzeniem. Gdy była brunetką podeszło do niej 42 mężczyzn, gdy miała blond włosy – 60 mężczyzn.
Jednak gdy pokazano mężczyznom zdjęcia tej samej kobiety w dwóch wersjach, panowie o dziwo (!) stwierdzili, że kobieta w ciemniejszych włosach wygląda lepiej. Badacze byli wynikami mocno zaskoczeni. Zapytali, skąd biorą się te rozbieżności? Dlaczego mężczyźni deklarujący, że brunetka jest atrakcyjniejsza, częściej decydują się podejść w barze do tej samej kobiety, gdy jest blondynką?
Kultura i media mają ogromny wpływ na to, jak mężczyźni postrzegają brunetki i blondynki. Jakie cechy przypisuje się każdemu kolorowi włosów. Odbiór następuje na poziomie podświadomym, nie kontrolujemy go.
Brunetki bardziej atrakcyjne seksualnie?
Wyniki badań są różne. Można znaleźć takie, które potwierdzają, że atrakcyjniejsze są brunetki i takie, które wyróżniają blondynki (np. ostatnie badanie opublikowane w Journal of Social Psychology).
W ramach ciekawostki warto napisać, że Według Deborah Arthurs dla Daily Mail, mężczyźni uważają kobiety o ciemniejszych włosach za bardziej atrakcyjne seksualnie. Jak osiągnięto te wyniki? Przeprowadzono badanie wśród 2000 mężczyzn. 60% badanych stwierdziło, że woli kobiety o kruczoczarnych włosach. Warto dodać, że 9% badanych wskazało, że preferuje rudy kolor włosów u kobiet.
Inteligentne i samowystarczalne
Nowe światło na zagadnienie przynoszą także badania City University of London. Wzięło w nich udział 1500 mężczyzn. I co się okazało?
81% badanych mężczyzn określiło brunetki jako „inteligentne”, a 67% jako „samowystarczalne”. Być może ta „samowystarczalność” była powodem, dla którego mężczyźni w barze woleli podchodzić do blondynek, które oceniane są przez nich jako bardziej „otwarte i dostępne”? Powodem może być także „tajemniczość”, jako cecha przypisywana brunetkom przez wielu mężczyzn….
A Ty, co sądzisz na ten temat? Czy rzeczywiście kolor włosów tak istotnie odmienia sposób postrzegania kobiet?
Komentarz ( 1 )
Zawsze tak było i tak będzie ze blondynki przyciągają wiekszą uwagę. Brunetki sa te mniej popularne 🙂