Inf. prasowa Jakie są objawy zapalenia gardła i jak je leczyć?
Po czym poznać stan zapalny gardła?
Zapalenie gardła jest infekcją, którą trudno przeoczyć, zazwyczaj zaczyna się od delikatnego drapania i dyskomfortu w gardle. Gdy zajrzymy do gardła, widać, że jest zaczerwienione i rozpulchnione.
Przy wirusowym zapaleniu pojawia się ból, który nasila się podczas połykania, pieczenie, kłucie, migdałki i węzły chłonne szyi są powiększone. Chory skarży się na złe samopoczucie, temperatura ciała może wzrosnąć. Choć infekcja wirusowa nie jest niebezpieczna i zazwyczaj mija bez konieczności podejmowania jakiegoś specjalnego leczenia, możliwe są powikłania, chociażby w postaci rozwoju infekcji bakteryjnej.
Z taką sytuacją często mamy do czynienia w przypadku dzieci, u których wirusówka może przejść w anginę, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli lub płuc. Z tego powodu, jeśli dolegliwości utrzymują się zbyt długo, nie mijają lub nasilają się, warto wybrać się do lekarza. Stan zapalny wywołany przez bakterie ma cięższy przebieg i zwykle wymaga włączenia antybiotykoterapii.
Objawami infekcji, za którą odpowiedzialne są paciorkowce czy gronkowce jest powiększenie węzłów chłonnych, migdałków, pojawienie się białego nalotu, wysoka gorączka. Chorobie towarzyszą bóle brzucha, wymioty, spore osłabienie. Nieleczona angina może mieć poważne powikłania w postaci chorób serca, nerek, stawów, może również szybko rozprzestrzenić się na oskrzela i płuca.
Jak leczyć zapalenie gardła?
Metody zastosowane w leczeniu zapalenia gardła powinny uwzględniać rodzaj infekcji. Zapalenia wirusowego nie należy leczyć antybiotykami, a stosować jedynie środki działające doraźnie.
Aby złagodzić objawy zapalenia gardła, warto przyjmować większe ilości płynów, dobrze jeśli napoje są bogate w witaminę C. Zaleca się sięgnięcie po miód, sok z czarnego bzu, herbatę z sokiem z malin, cytrynę. Trzeba pamiętać, aby przy dolegliwościach bólowych gardła podawane napoje były w temperaturze pokojowej, a posiłki nie były zbyt ostro doprawione.
Drażniąco na gardło działa również alkohol i dym papierosowy, dlatego należy ich unikać. Ból można złagodzić także, płucząc gardło wodą z solą, dostępnymi w aptekach preparatami czy naparami z rumianku, szałwii, kory dębu.
Można również sięgnąć po dostępne bez recepty tabletki do ssania, spraye, które działają odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Mają one również za zadanie nawilżyć przesuszoną śluzówkę gardła. Skuteczne są preparaty zawierające w swym składzie benzydaminę o szerokim spektrum działania: przeciwzapalnym, miejscowo znieczulającym, zmniejszającym obrzęk.
Podczas infekcji warto zadbać o wzmocnienie odporności, przyjmując preparaty o działaniu immunologicznym oraz spore dawki witaminy C. Z domowych metod można spróbować również inhalacji oraz ciepłych okładów na szyję. W przypadku przedłużających się dolegliwości, nieustępujących mimo zastosowanego leczenia, należy udać się do lekarza. Być może niezbędny okaże się antybiotyk, a czasem wykonanie dodatkowych badań. Każda infekcja, stan zapalny wymaga odpoczynku, dobrze, jeśli chory może pozostać w domu. Przedłużający i nieustępujący ból gardła może być objawem schorzeń ogólnoustrojowych, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować.
Zostaw komentarz