Inf. prasowa Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Jakie rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Najbardziej popularnym i znamiennym symptomem ciąży jest brak miesiączki, zwłaszcza u kobiet, które regularnie miesiączkują. Ale istnieje też cały wachlarz innych – mniej lub bardziej dyskretnych – objawów, które pojawiają się wkrótce po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu zarodka. Których nie możesz przeoczyć? Kiedy powinnaś wykonać test ciążowy i umówić wizytę u ginekologa?
Objawy wczesnej ciąży – rodzaje
Zmiany, które zachodzą w Twoim organizmie po zapłodnieniu, to skutek aktywności hormonów produkowanych przede wszystkim przez jajnik i trofoblast (łożysko). Gospodarka hormonalna w znacznym stopniu wpływa na przebieg ciąży tydzień po tygodniu.
Lekarze objawy wczesnej ciąży dzielą na przypuszczalne i prawdopodobne oraz objawy pewne, na podstawie których mogą jednoznacznie potwierdzić ciążę. Których symptomów nie powinnaś bagatelizować?
- Przypuszczalne objawy ciąży
Do przypuszczalnych objawów ciąży należą poranne nudności i wymioty oraz wspomniany brak miesiączki, związany z wysokim stężeniem estrogenów i progesteronu. Do tej grupy zalicza się również zmęczenie, senność, czasem omdlenia (wynikające ze zmian, jakie zachodzą w układzie krążenia).
Przypuszczalnymi objawami wczesnej ciąży są też bolesne, tkliwe piersi, brak apetytu na niektóre potrawy, nadwrażliwość na zapachy i częste oddawanie moczu.
- Prawdopodobne objawy ciąży
Jeśli lekarz na podstawie badania ginekologicznego stwierdza prawdopodobne objawy ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Ale nadal nie ma 100-procentowej pewności.
Zmiany zaliczane do objawów prawdopodobnych obejmują narządy płciowe. Na podstawie szczegółowego badania ginekologicznego lekarz może zaobserwować tzw. objaw Hegara, czyli powiększoną i rozpulchnioną macicę, a także objaw Labhardta: zasinienie pochwy i przedsionka pochwy.
Ok. 12. tygodnia ciąży zaczyna powiększać się obwód brzucha, po 2. miesiącu można zaobserwować powiększenie piersi. Wśród prawdopodobnych objawów ciąży wymienia się także podwyższenie temperatury ciała, rozstępy ciążowe i hiperpigmentację – łatwo zauważyć, że ciemnieją brodawki sutkowe i linia pośrodkowa ciała (przebarwienie liniowe, które biegnie od pępka do spojenia łonowego).
Do objawów prawdopodobnych należą dodatnie wyniki testów ciążowych, które we krwi lub moczu wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG). W aptece można nabyć testy domowe, które wykrywają nawet niewielką ilość tego hormonu. Oczywiście badania laboratoryjne cechują się wyższą czułością (czyli wiarygodnością diagnostyczną).
Domowe testy ciążowe – co warto o nich wiedzieć?
Jak działają domowe testy ciążowe? Opierają się na tzw. metodzie immunologicznej. Najczęściej kropla moczu po naniesieniu we właściwe miejsce zaczyna przesuwać się wzdłuż błony nitrocelulozowej. W teście umiejscowione są specyficzne przeciwciała znakowane barwnikiem, które wiążą hCG. W ten sposób tworzy się kompleks, który łączy się z następnym przeciwciałem przeciwko hCG. W wyniku szeregu reakcji pojawia się kolorowa linia lub punkt. Jeśli zauważysz barwne kreski w obu miejscach: kontrolnym (C) i wynikowym (T), wynik testu jest dodatni.
Gonadotropina kosmówkowa pojawia się po zagnieżdżeniu jaja płodowego w błonie śluzowej macicy, czyli ok.7 dni po zapłodnieniu. Warto przypomnieć, że implantacji (zagnieżdżaniu) zarodka może towarzyszyć nieduże plamienie lub krwawienie implantacyjne (pamiętaj, że to nie jest krwawienie menstruacyjne!). W niektórych przypadkach testy mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie. Gonadotropinę kosmówkową wytwarzają również komórki niektórych nowotworów złośliwych (np. ciążowej choroby trofoblastycznej).
- Pewne objawy ciąży – zostaniesz mamą!
Pewne objawy ciąży pozwalają lekarzowi jednoznacznie potwierdzić ciążę. Sprawdźmy jak pod tym kątem wygląda przebieg ciąży tydzień po tygodniu.
Jednym z objawów pewnych jest wysłuchanie czynności serca płodu za pomocą stetoskopu. Ale taka możliwość pojawia się dopiero ok. 16. tygodnia ciąży (u szczupłych kobiet nieco wcześniej: ok.12.-14. tygodnia). W II trymestrze u szczupłych pacjentek lekarz może wyczuć również ruchy płodu.
Do pewnych objawów ciąży należy oczywiście wynik badania USG. Od 4. tygodnia w badaniu głowicą przezpochwową można stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. To niewielka, okrągła struktura wypełniona płynem, której średnica nie przekracza kilku milimetrów.
Od 5.-6. tygodnia ciąży w badaniu ultrasonograficznym uwidacznia się aktywność skurczowa małego serduszka. I słychać jego pracę! Serce zarodka w tym czasie bije zwykle 90–120 razy na minutę. To znak, że wszystko w porządku: ciąża rozwija się prawidłowo.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Jak najwcześniejsze rozpoznanie ciąży i właściwa opieka ginekologiczna to warunek zdrowia mamy i dziecka; duża szansa na niepowikłany, prawidłowy przebieg ciąży tydzień po tygodniu.
2 komentarze
Warto wiedzieć takie rzeczy. I to niezależnie od płci moim zdaniem. Ciekawe jest też to, dowiedziałem się nie tak dawno, jak dokładne są obecnie testy ciążowe. Podobno są w stanie nawet tydzień ciąży wskazać. Dla mnie to coś niesamowitego, jak technika, nauka idzie do przodu.
🙂 Ważne, by zmiany w Nowym Roku były pozytywne.
Pozdrawiam!
Te sprawy mam już za sobą. Sama jestem babcią i przeżywałam te objawy u mojej synowej.
Ale zapraszam Cię do siebie bo poruszam tam bardzo ważny problem.
Pozdrawiam