Główne menu

Inf. prasowa
Jakie są przyczyny przerywania diety?

Znamy wiele przeróżnych diet, które obiecują nam spektakularne efekty, jednak najtrudniejsze w praktyce okazuje się ich przestrzeganie. W przypadku większości z nich jest to uzasadnione — są bardzo restrykcyjne i nie uczą nas poprawy nawyków żywieniowych. Jakie są inne przyczyny przerwania diety? Jak zaplanować swój plan żywieniowy, by jego realizacja była możliwa?

Powtarzające się posiłki, czyli monotonna dieta

Jedną z podstawowych zasad zdrowego odżywiania jest zróżnicowana dieta. Oprócz tego, że zapewnia nam to dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych to także sposób na poznawanie nowych smaków i potraw. Monotonna dieta, nawet jeśli uwzględnia naprawdę zdrowe przepisy, szybko się nudzi. Jedzenie codziennie tych samych dań z ograniczonej ilości składników może wydawać się praktyczne. Z czasem ich przygotowanie będzie bardzo szybkie, jednak po krótkim czasie znudzą się one, a to skutecznie zniechęci do dalszego przestrzegania diety. Tymczasem zdrowa dieta może uwzględniać naprawdę różnorodne przepisy z wykorzystaniem wielu produktów spożywczych. Nie oznacza to, że codziennie należy spędzać długie godziny w kuchni, co udowadniają przepisy dostępne na https://akopszostak.com/category/przepisy/. Wystrzegaj się zatem monotonnych diet, które dopuszczają spożywanie wąskiej grupy produktów, np. dieta kapuściana czy dieta bananowa. Nawet jeśli na tego typu dietach uda Ci się wytrwać dłużej niż kilka dni, z całą pewnością będziesz zniechęcona do kapusty czy bananów, a to przecież bardzo wartościowe produkty. Nie oznacza to jednak, że powinny stanowić podstawę zdrowej diety, a jedynie być jej częścią. Z wykorzystaniem wielu grup produktów spożywczych można przygotować smaczne dania, które jednocześnie są proste i szybkie w przygotowaniu. Jest to także bardzo istotny czynnik stosowany w tworzeniu profesjonalnych planów żywieniowych przez wykwalifikowanych specjalistów. Przygotowując posiłki, warto uwzględniać w nich przepisy na zdrowe śniadania, obiady i inne posiłki, jak pożywna sałatka o której więcej przeczytasz na https://akopszostak.com/salatka-z-pieczonym-dorszem-i-batatami/. Dobrym pomysłem są również zdrowe przepisy na słodycze, co jeszcze bardziej ułatwia przestrzeganie ustalonych założeń. Różnorodna dieta to nie tylko gwarancja dostarczenia niezbędnych składników odżywczych, ale także sposób na cieszenie się smakiem wartościowych produktów.

Brak odstępstw od codziennej diety

Wiele osób, które rozpoczynają dietę, uważa, że tylko przestrzeganie jej w stu procentach jest gwarancją sukcesu. Jak dobrze wiemy, jedzenie pełni w naszej kulturze bardzo ważną rolę — różnego rodzaju imprezy czy spotkania ze znajomymi bardzo często są okazją do wspólnych posiłków. Część osób będących na diecie rezygnuje z tych wydarzeń, gdyż uważa, że przez to ich starania pójdą na marne. Nie ma nic złego w spotkaniach towarzyskich, tak jak nie ma nic złego w zjedzeniu kawałka urodzinowego tortu czy pizzy na mieście. Tego typu wydarzenia nie zdarzają się codziennie, dlatego nie przekreśli to naszych starań, o ile powrócimy do swoich wcześniejszych założeń. Często odstępstwa traktowane są jako porażka i przez to porzucane są wszelkie plany. Część osób traktuje, np. weekendy jako okazje do nagrodzenia się za przestrzeganie diety w ciągu tygodnia poprzez zjedzenie tzw. cheat meala czyli produktów, które na co dzień są zakazane. Są to różnego rodzaju fast-foody, desery czy inne potrawy. Problemem w tym przypadku może być to, że w celu nadrobienia zaległości zjadane są bardzo duże ilości kalorii, przez co deficyt wypracowany w ciągu tygodnia zostaje uzupełniony, a to przekłada się na brak efektu. Zamiast dzielić żywność na dozwoloną i zakazaną, a później z utęsknieniem spożywać duże ilości tej drugiej grupy produktów lepiej jest uwzględnić w swojej diecie ich umiarkowane spożycie. Lepszą zasadą, zarówno od ścisłej diety jak i weekendowych cheat meal’ów jest reguła 80/20. Wówczas podstawę diety stanowią produkty zdrowe (80%), a pozostałą część (20%) ulubione słodycze, chipsy czy pizza. To duże ułatwienie w przestrzeganiu założeń dietetycznych, bo zjedzenie, nawet mniej zdrowych produktów z umiarem nie będzie zaburzało wypracowanych efektów. Dieta restrykcyjna jest trudna do przestrzegania, a ulubione produkty są wówczas sporą pokusą. Pozwolenie sobie na ich okazjonalne spożycie bez wyrzutów sumienia, może znacznie ułatwić życie i przestrzeganie diety. Jeśli większość Twoich posiłków w ciągu dnia opiera się o odżywcze produkty, takie jak warzywa, owoce czy pełnoziarniste zboża, nie ma nic złego jeśli jeden z nich będzie zawierał ulubionego batona.

Brak wsparcia w najbliższych

To, co skutecznie może utrudniać przestrzeganie nawet najlepszej diety to brak wsparcia wśród najbliższego otoczenia. Zdrowe nawyki żywieniowe są bardzo ważne, a ich nauka odbywa się stopniowo. Jednak kiedy rodzina czy inne bliskie osoby traktują Twoją decyzję o ich wprowadzeniu lekceważąco lub z góry zakładają, że Ci się nie powiedzie, staje się to bardzo trudnym procesem. Warto wprost opowiedzieć bliskim o tym, że ich postawa sprawia Ci przykrość i zapewnić ich, że dobre nawyki żywieniowe także im wyjdą na zdrowie. Nie wszyscy domownicy muszą mieć taki sam cel, np. schudnięcie kilku kilogramów, jednak wdrożenie zasad racjonalnego odżywiania jest ważne dla każdego. Jak zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny? Warto zacząć od małych kroków — nie robić zapasów słodyczy i innych przekąsek a zamiast tego kupować więcej owoców i warzyw. Zdrowe odżywianie może uwzględniać pyszne potrawy, które zasmakują całej rodzinie — zamiast gotować dla siebie oddzielny, dietetyczny posiłek przygotuj go dla całej rodziny. Na rodzinne przyjęciach możesz przygotować zdrową propozycję, np. pyszną sałatkę z zastosowaniem odżywczych produktów, które wcześniej nie gościły na waszym stole. Jeśli bliscy przekonają się, że zdrowe odżywianie jest smaczne, na pewno sami będą chcieli jeść przynajmniej trochę zdrowiej.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>