Jakie witaminy na włosy są najlepsze?
Kondycja naszych włosów zależy od wielu czynników. Obok genów, najważniejsze to codzienna dieta i sposób pielęgnacji. Na jednym i drugim obszarze można popełnić wiele błędów. Dzisiaj o tym, jak codzienne menu wpływ na nasze fryzury. Jakie witaminy na włosy są najlepsze i o których należy pamiętać? Przeczytaj!
Włosy to najszybciej rosnący wytwór w ludzkim ciele. Niestety wszelkie skutki niedoborów żywieniowych, braku witamin i błędów powtarzanych w codziennym menu od razu widoczne są w kondycji fryzury. Stąd tak ważna jest uważna pielęgnacja i dobrze skomponowane menu.
Witamina A na szybki porost włosów
Witamina A jest niezbędna do tego, by włosy mogły rosnąć. Stoi również na straży pracy gruczołów łojowych, nawilżających skórę głowy i chroniącego włosy.
Zarówno za mała ilość witaminy A, jak i zbyt duża może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. O przedawkowanie wyjątkowo prosto, gdy stosuje się suplementy diety.
Witaminę A znajdziemy w słodkich ziemniakach, marchewce, dyni, jarmużu, szpinaku, jajach, mleku.
Witaminy B, biotyna
Na kondycję włosów wpływ mają także witaminy z grupy B, zwłaszcza biotyna, której niedobór może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.
Istnieje też inna ważna funkcja witamin z grupy B, które wspomagają odżywianie włosów. Chodzi o wspomaganie w tworzeniu czerwonych krwinek, co umożliwia sprawniejszy transport tlenu i składników odżywczych.
Co jeść, by nie zabrakło nam witamin z grupy B? Dobrym źródłem są migdały, ziarna, zielone liście warzyw, mięso i ryby.
Witamina C
Bardzo ważną witaminą mającą wpływ na kondycję włosów jest także witamina C, która jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni przed stresem antyoksydacyjnym i jego skutkami (w tym uszkodzeniami komórkowymi).
Witamina C to niezbędny składnik do tworzenia białka- kolagenu, a także do wchłaniania żelaza, minerału, który ma bezpośredni wpływ na kondycję włosów.
Witaminę C znaleźć można w pietruszce, papryce, owocach cytrusowych, jarmużu.
Witamina D
Do zachowania gęstej i lśniącej fryzury niezbędna jest odpowiednia ilość witaminy D. Wyniki badań pokazują, że jej obecność jest niezbędna do aktywacji mieszków włosowych tak, by rosły nowe mieszki włosowe.
Okazuje się, że wyniki badań wskazują, że większość osób cierpi na niedobory witaminy D, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Badania z 2011 roku udowodniło z kolei, że 41,6% mieszkańców Ameryki miało niedobory witaminy D. U Latynosów odsetek ten był jeszcze większy i wynosił 69,2% a u Afroamerykanów 82,1%.
Niedobory witaminy D wpływają nie tylko niekorzystnie na stan włosów, ale także na samopoczucie. Powodują zmęczenie i obniżają odporność.
Badanie z 2019 roku wykazały, że osoby cierpiące na łysienie plackowate często miały niedobór witaminy D we krwi.
Witamina E
Na kondycję włosów wpływ ma także witamina E, która pomaga zapobiec stresowi antyoksydacyjnemu i uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki.
Jak witamina E wpływa na włosy? Jedno z badań pokazało, że wystarczająco duża jej ilość wspomaga wzrost włosów o 35% u badanych osób.
Inne badanie przyniosło dodatkowy ciekawy wynik. Osoby cierpiące na łysienie plackowate miały niedobór witaminy E we krwi.
Gdzie znajdziemy witaminę E? Istnieje wiele cennych źródeł – ziarna słonecznika, migdały, szpinak, awokado.
Cynk
Dla wzrostu i dobrej kondycji włosów niezbędny jest też cynk, który umożliwia też skuteczną regenerację. To jednak nie wszystko. Jego obecność jest potrzebna, by gruczoły łojowe wokół włosów sprawnie funkcjonowały.
Wyniki badań udowodniły, że niedobór cynku powoduje wypadanie włosów. Dlatego jedz już teraz pestki dyni, wołowinę, soczewicę, szpinak.
Żelazo
Kobiety są szczególnie narażone na niedobory żelaza, czego skutkiem może być osłabienie włosów.
Żelazo jest niezbędne, by komórki mogły przenosić tlen i składniki odżywcze. Jego niewystarczająca ilość powoduje niedokrwistość i wypadanie włosów. To jedna z głównych przyczyn utraty gęstości fryzury.
Co jeść, by dostarczać wystarczającą ilość żelaza? Soczewicę, czerwone mięso,ostrygi jajka.
Przeczytaj, które witaminy są kluczowe dla kondycji włosów.
Witaminy i składniki mineralne to nie wszystko
Włosom może szkodzić koloryzacja, prostowanie, suszenie gorącym podmuchem. Winne są też problemy z tarczycą i niedokrwistość, często spotykana u kobiet. Niestety jest też coś, na co mamy nikły wpływ – u nawet 70% kobiet skłonności genetyczne powodują problemy hormonalne i nadmierne wypadanie włosów. Trzeba się też pogodzić z tym, że kondycja włosów zmienia się wraz z wiekiem, po 30 liczba nowych rosnących włosów spada i proces ten postępuje, wolniej lub szybciej w kolejnych latach.
Zostaw komentarz