Główne menu

W jakiej pozycji najlepiej spać?

74% osób preferuje sen na boku (lewym lub prawym), 16% wybiera brzuch a 10% plecy. Okazuje się, że to, w jaki sposób śpimy, ma konkretny wpływ na nasze zdrowie.

W jakiej pozycji najlepiej spać?

Każda z pozycji ma swoje plusy i minusy.

Spanie na plecach – jak wpływa na zdrowie?

Osoby śpiące na plecach głośniej chrapią. Nie jest to dobra pozycja dla osób z problemem bezdechu sennego.

Z drugiej strony wybierając tę pozycję, w pozytywny sposób wpływa się na piersi, które nieobciążone dłużej pozostają jędrne i pozbawione zmarszczek. Ułożenie ciała na plecach ma również dobry wpływ na pracę układu pokarmowego, zmniejsza problem z ewentualnymi zaburzeniami trawienia (treść z żołądka nie cofa się, a refluks nie występuje). Twarz nie uciska na poduszkę, dlatego rano skóra wygląda na bardziej wypoczętą i jest mniej narażona na wystąpienie zmarszczek. Poza tym wszystkie mięśnie odpoczywają, a ryzyko wystąpienie bólu kręgosłupa jest niewielkie.

Pozycję na plecach – uważa się za najlepszą. Mimo to, wybiera ją najmniej osób.

Spanie na boku – czy to dobra pozycja

Śpiąc na boku, słabiej chrapiemy, ale jednocześnie uciskamy piersi, które szybciej tracą jędrność i starzeją się. Także twarz jest narażona na ucisk i szybsze powstawanie zmarszczek. Poza tym jesteśmy skazani na bóle barków i uczucie napięcia w tym miejscu. Jeśli podkurczamy nogi, wybierając tak zwaną pozycję embrionalną, jesteśmy narażeni na bóle stawów kolanowych o poranku. Niektóre osoby w tej pozycji mogą mieć problem z oddychaniem, ze względu na ściśnięte płuca.

 

Pozycja na lewym boku, ze względu na dobre krążenie i dotlenienie, jest szczególnie polecana w ciąży, bo jest lepsza od innych. Według licznych badań pozwala ona również na pozbycie się zgagi. Gdy dodatkowo cierpimy na bóle pleców oraz nóg, zaleca się sen z poduszką między nogami.

Spanie na brzuchu

Śpiąc na brzuchu, najmniej chrapiemy, ale jednocześnie jesteśmy najbardziej narażeni na ból dolnego odcinka kręgosłupa. Poza tym najbardziej obciążamy strukturę biustu, który się szybciej starzeje i jest podatny na pojawienie się zmarszczek. Jednak w pozycji tej zazwyczaj dobrze pracuje układ oddechowy. Niestety ze względu na przechylenie twarzy na bok, częstym problemem może być ból karku tuż po przebudzeniu.

Wychodzi na to, że najkorzystniejsze jest spanie na plecach, czyli pozycja, którą wybiera najmniej osób. Niestety to ułożenie naraża nas najbardziej na chrapanie…które może skutecznie zniechęcić innych do dzielenia z nami łóżka.

Warto pamiętać, że wraz z wiekiem pozycja snu się zmienia. Poza tym nikt nie śpi przez całą noc w jednej pozycji, co miałoby niekorzystny wpływ dla zdrowie (przede wszystkim krążenie).

Czy po przeczytaniu tego artykułu należałoby zmienić pozycję snu? Jeśli jesteś w ciąży, warto spróbować zasypiać na lewym boku. Jednak jeśli nie spodziewasz się dziecka, to zaufaj instynktowi i wybierz najkorzystniejszą pozycję ciała, inwestując w dobrą poduszkę i materac!

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>