Główne menu

Jesteś wysoka, średnia, czy niska? Czyli ile wzrostu ma przeciętna Polka?

Jesteś wysoka i zależy Ci na równie wysokim mężczyźnie? Rozejrzyj się wśród Holendrów. To właśnie Holendrzy (średnio 183 cm wzrostu) są najwyższymi mężczyznami na świecie. Wśród kobiet najwięcej wysokich kobiet znajdziemy na Łotwie (średnia 170 cm). Ile mierzy przeciętna Polka?

165 cm, choć z roku na rok średnia ta jest nieco wyższa. Natomiast przeciętny Polak ma 177 cm wzrostu. A Ty, jaka jesteś? Wysoka, niska?  A może średnia?

Od czego zależy nasz wzrost? Od wysokości rodziców?

Wystarczy spojrzeć na rodziców. To od nich zależy, jak wysocy urośniemy.

Jednak czy rzeczywiście?

Okazuje się, że niekoniecznie.

Geny odpowiadają jedynie za wzrost w 1/3.

To, jak żyjemy

Dużo ważniejsze są inne czynniki – sposób żywienia, styl życia, to, czy wychowujemy się w spokojnej, kochającej rodzinie, czy atmosferze napięcia, stresu i przemocy. Znaczenie ma również to, czy się wysypiamy, czy wystarczająco długo śpimy (i jest to sen dobrej jakości) i czy się nie przemęczamy i nie przeciążamy organizmu. Im lepsze warunki do rozwoju mamy, tym istnieje większa szansa na to, że wysokie urośniemy. Żywność dobrej jakości ma tu największe znaczenie.

Poprawa warunków bytowych sprawiła, że ludzie zaczęli rosnąć wyżsi, średnio 0,5 do 2 cm na dekadę.

Najwyższy odnotowany wzrost to 272 cm.

A Ty, ile masz wzrostu?

  3 komentarze

 • Łukasz

  Kurczę, ja mam tak, że bardzo bym chciał, aby moja partnerka była wyższa ode mnie, nie wiem czemu, ale mam taki fetysz i podobają mi się tylko kobiety wyższe ode mnie. Niestety tutaj mam gigantycznego pecha, bo nie dość że kobiet wyższych ode mnie jest tylko kilka procent (ponad 180 cm), to jeszcze nizszego od siebie zaakceptowałoby też najwyżej kilka procent. Mam szczerze żal do kobiet, że tak bardzo obrzydza ich związek z niższym, chociaż nie widzę do tego logicznego powodu.

  • Marta

   Powód jest bardzo logiczny – to czysta biologia, kobieta instynktownie szuka partnera do rozmnażania, który zapewni bezpieczeństwo jej potomstwu czyli takiego, który ma silne geny = jest dobrze, proporcjonalnie zbudowany, no I zwykle wyższy od niej, bo to daje poczucie bezpieczeństwa. Może to głupie w dzisiejszych czasach, bo zasadniczo nic nam nie grozi, ale instynkt to instynkt. Poza tym zadna szanująca się kobieta nie chce, żeby facet ja oglądał od dołu, bo wtedy ona niekorzystnie się wygląda.. nie bez powodu kobiety robią sobie selfie z góry.. ;))

 • Królowa Karo

  Ja mam nieco poniżej średniej krajowej i całkiem mi z tym dobrze 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>