Czy jesteś zdrowa? Spójrz w lustro i zwróć uwagę na te znaki
Oczy są zwierciadłem duszy, a wygląd twarzy wskazuje na stan zdrowia. Patrząc na drugą osobę, możemy odczytać nie tylko to, jakie aktualnie targają nią emocje, ale również dowiedzieć się wiele o stylu życia i zdrowiu.
Coraz głośniej się mówi bowiem o tym, że różne części twarzy korelują z różnymi układami i organami. Patrząc na to, jak wygląda skóra, włosy, czy na twarzy pojawiają się określone symptomy, można powiedzieć wiele o kondycji całego ciała.
Blada, przezroczysta skóra
To naturalne, że w naszej szerokości geograficznej większość kobiet ma bardzo jasną skórę. Przeważają odcienie delikatne. Często jednak to właśnie na podstawie koloru skóry można wiele powiedzieć o zdrowiu.
Gdy skóra staje się bardzo jasna, niezdrowo przezroczysta, zmienia swój koloryt, warto wykonać najprostsze badanie – morfologię, która pomoże nam sprawdzić, czy nie doszło do niedoborów, na przykład żelaza. Niski poziom żelaza typowy dla miliona osób na całym świecie sprawia, że organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hemoglobiny, niezbędnej do zagwarantowania zdrowego kolorytu skórze.
Inne objawy niedoboru żelaza? Zmęczenie, duszności, bóle głowy, chłodne dłonie, łamliwe paznokcie, a także brązowe zabarwienie dolnej powieki, perłowy kolor białek oczu. Jak można rozwiązać ten problem? Często wystarcza sama zmiana menu (włączenie większej ilości mięsa, buraków, soczewicy, fasoli, które są bogatym źródłem żelaza). Żeby zapewnić prawidłowe wchłanianie żelaza, należy zadbać także o produkty bogate w witaminę C.
Zaczerwieniona skóra i czerwony guzowaty nos
Jeśli na skórze pojawia się sieć popękanych naczynek, skóra staje się czerwona, warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest trądzik różowaty, który rozwija się najczęściej po 30-40 roku życia.
Z kolei czerwona skóra, jakby spieczona, zaczerwieniony guzkowaty nos i zrośnięte brwi bardzo często wskazują na nadciśnienie tętnicze. Warto udać się do lekarza, by zbadać przyczyny zmian na skórze.
Suche usta
Każda z nas od czasu do czasu ma problem z przesuszoną skórą, co może mieć banalne przyczyny – suche powietrze, nagłe zmiany temperatur. Jednak jeśli problem jest stały, warto rozważyć odwodnienie. Klasycznym przykładem odwodnienia jest przesuszona skóra i spierzchnięte usta.
Odpowiednia ilość wody jest niezbędna, by zachować zdrowy wygląd, gładkość, sprężystość skóry. Jest coś jeszcze: niedobór wody sprawia, że skóra nie pełni wystarczająco dobrze funkcji wydalniczej. Nie jest w stanie optymalnie się „pocić” i wydalać zbędne składniki, co może prowadzić do podrażnień i zmian trądzikowych.
Ciągle suche usta mogą wskazywać też na inne problemy: niedoczynność tarczycy i cukrzycę. Inną przyczyną bywa niedobór witaminy B.
Włosy na twarzy
Obecność włosów na twarzy zarówno w obrębie brody, policzków, jak i wąsika uznawana jest za problem natury kosmetycznej. Na rynku istnieje wiele preparatów, które mają pomóc kobiecie w usunięcie włosków z twarzy. Warto jednak wiedzieć, że włoski na tym dość nietypowym dla kobiet obszarze mogą wskazywać na nieprawidłowości, na przykład zespół policystycznych jajników, brak równowagi hormonalnej i podniesienie ilości męskich hormonów. Badania opublikowane w 2012 roku wskazują, że nadmiar owłosienia w 3 przypadkach na 4 jest spowodowany zespołem policystycznych jajników. Czasami może mieć związek ze stosowaniem niektórych leków czy chorobami nadnercza.
Problem z nadmiernym owłosieniem występuje najczęściej u kobiet po menopauzie oraz narażonych na gwałtowne zmiany hormonalne.
Zżółknienie skóry, zwłaszcza w okolicy oczu
Żółty odcień białek czy obszaru w okolicy oczu może wskazywać na żółtaczkę, objaw, który występuje w przebiegu wielu chorób (zapalenie wątroby, marskość, kłopoty z trzustką i pęcherzykiem żółciowym). Informuje o tym, że we krwi i tkankach płynie zbyt wiele bilirubiny.
Oprócz zażółcenia skóry żółtaczka daje też inne objawy: zmęczenie, brak apetytu, ból głowy, świąd skóry, blade zabarwienie moczu i kału, problemem staje się zapadnięta skóra na policzkach, nieznikające białe plamy na paznokciach. Żółtaczka nie wymaga pilnej wizyty u lekarza (wyjazdu na ostry dyżur), jednak nie powinna być bagatelizowana.
Wysypka w kształcie motyla
Wszystkie zmiany skórne mają jakąś przyczynę, nawet te najbardziej powszechnie takie, jak trądzik. Naszą uwagę powinna wzbudzić wysypka w kształcie motyla, rozciągająca się na obu policzkach. Może ona wskazywać na toczeń, czyli chorobę autoimmunologiczną, która dotyczy skóry, stawów, krwi, płuc, serca i nerek. Inne objawy, które towarzyszą chorobie to: bóle stawów i mięśni, powiększone węzły chłonne, stan podgorączkowy, duszność, ból w klatce piersiowej.
Zajady
Bolesne pęknięcia w kąciakach ust, czyli tradycyjne zajady, często są związane z niedoborem witaminy B2, występują szczególnie często u osób zestresowanych, zmęczonych, niedożywionych. Brak tej witaminy bardzo łatwo można uzupełnić a bolesne objawy usunąć. Wystarczy zmiana diety lub suplementacja, można również poradzić sobie z zajadami domowymi sposobami.
Żółte plamki w okolicy oczu
Żółte plamki w okolicy oka (najczęściej w obszarze wewnętrznym), bezbolesne i miękkie mogą wskazywać na miażdżycę, chorobę wieńcową i nieprawidłowe funkcjonowanie serca. Zmiany te mogą wskazywać również na nadciśnienie, otyłość brzuszną i pojawić się na skutek palenia papierosów.
Cienie pod oczami i opuchlizna
Cienie pod oczami najczęściej wskazują na zmęczenie, późne chodzenie spać, nieprzespane noce. Jednak gdy pojawiają się bardzo często, mogą mieć konkretny problem medyczny: choroby tarczycy, wtedy cieniom pod oczami moąe towarzyszyć uczucie pieczenia, dyskomfortu pod powiekami, ból oczu czy niewyraźne widzenie.
Spuchnięty obszar może wskazywać nie tylko na chorobę tarczycy, ale również nerek. Dobrze to sprawdzić.
16 komentarzy
Musimy my kobiety o siebie dbać! I koniecznie się obserwować!!
Staram się zwracać uwagę jak pojawiają się jakieś nowości na mojej skórze 🙂
Bardzo przydatne porady !!! Musimy o siebie dbać a najwięcej zmian zawsze widać na skórze.
Z cieniami pod oczami, to się chyba już urodziłam, na szczęście badania robię regularnie i się okazuje, że widocznie taka już moja natura 🙂
Gdzieś tam czytałam coś już na ten temat, ale nie o wszystkim. Staram się obserwować swoje ciało i myślę, że ten tekst jest bardzo przydatny.
Zawsze staram się dbać o siebie, bo uważam, że zadbana kobieta to ładna kobieta. Niestety w natłoku codziennych spraw często o tym zapominamy. Często zapominamy też przechodzić okresowe badania. Trzeba jednak też uważać w drugą stronę. Bywa, że niektóre osoby zbyt skurupulatnie badają ten temat, a z tego najczęściej tworzą się kompleksy.
I kto by pomyślał, że tyle można wyczytać ze skóry…
Trzeba o siebie dbać i zwracać uwagę na zdrowie. Niestety genetyki nie ominiemy, ale zawsze możemy złagodzić skutki pewnych zaburzeń 😀
Ufff! Chyba nie mam powodów do zmartwień!
Ciężko mi stwierdzić, bo w sobotę zostałam napadnięta i mam spuchnięte 3/4 twarzy, ale jak tylko dojdę do ładu z kształtem i kolorystyką twarzy, to sprawdzę wymienione objawy.
Matko Kochana, co to za sytuacja? Mam nadzieję, że wszystko dobrze?
No i wychodzi na to, że mam niedobry żelaza! Dzięki za zwrócenie mi na to uwagi!
warto zwrócić na to uwagę, bo u kobiet to niestety częste, proste badanie krwi i wszystko będzie jasne
chyba muszę bliżej przyjrzeć się swojemu odbiciu w lustrze…
Porady faktycznie dobre. Ale aż strach się bać, żeby nie wyszukać u siebie jakiejś choroby. Ja ostatnio mam problem z zaczerwienionymi oczami. Praca przed komputerem, krótkie dni – nie sprzyjają 🙁 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Na siłę nie ma co szukać 🙂 Też pozdrawiam