Główne menu

Jeszcze jeden powód, dla którego witamina D jest taka ważna

Jeszcze kilkanaście lat temu niemal nikt nie słyszał o konieczności suplementacji witaminą D. Obecnie artykuły i reklamy alarmują, by przyjmować suplementy diety. Dlaczego? Zmienił się nasz sposób życia – coraz mniej przebywamy na świeżym powietrzu, stosujemy kremy z filtrem UV, które skutecznie blokują syntezę witaminy D, a także spożywamy niewiele ryb.

Poza tym zwiększyła się świadomość i wiedza. Statystyki mimo to niestety są niepokojące – nawet 90% dorosłych zdrowych Polaków może cierpieć z powodu niedoboru witaminy D. Tymczasem istnieje mnóstwo powodów, dlaczego warto zadbać o odpowiednią ilość witaminy D. Dzisiaj o jednym z nich – często pomijanym.

Po co nam witamina D?

Witamina D jest niezbędna dla zachowania zdrowia kości, mózgu i serca. Pozytywnie wpływa na jakość snu, a także na odporność.

Gdzie znajdziesz witaminę D?

Witamina D nazywana jest witaminą słońca. To dlatego, że organizm produkuje ją, gdy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych.

Witamina D występuje też w niektórych produktach spożywczych – tłustych rybach (tuńczyk, makrela, łosoś), żółtku jaj, niektórych roślinach (jarmuż, szpinak, kapusta włoska).

Niestety szerokość geograficzna, w której żyjemy, sprawia, że przez większość roku nie jesteśmy w stanie uzyskać tyle światła, ile nasze ciało potrzebuje do wyprodukowania witaminy D. Poza tym problemem jest także spożywanie produktów bogatych w witaminę D – musielibyśmy ich zjeść naprawdę dużo, by ilość witaminy D była wystarczająca.

Dlatego zaleca się suplementację dostosowaną do wieku i potrzeb od września/października do kwietnia, a niekiedy, przez niektórych ekspertów – przez cały rok.  Warto także zbadać poziom witaminy D w laboratorium – często takie badanie pozwala ustalić najbardziej optymalną dawkę.

Jeszcze jeden powód, dla którego warto suplementować witaminę D?

Odpowiedni poziom witaminy D we krwi zwiększa efektywność podczas zużywania tlenu i w ten sposób może poprawiać schemat ćwiczeń.

Badanie opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology pokazało, że wystarczający poziom witaminy D ma bezpośredni wpływ na aktywność fizyczną, pozwala trenować intensywnie i skutecznie.

  • odpowiednia ilość witaminy D zwiększa wydolność sercowo-naczyniową,
  • poprawia zdolność wysiłkową,
  • można ćwiczyć dłużej i bardziej intensywnie.

Zadbanie o to, by nie dochodziło do niedoborów witaminy D sprzyja zdrowiu i zwiększa szansę na długie i zdrowe życie.

Osoby, które regularnie ćwiczą mają wyższy poziom witaminy D (badanie Harvard, z 2011 roku). To dlatego, że witamina D stoi na straży dobrej kondycji i wspiera w trakcie wysiłku.

Nie ma wątpliwości, że warto dbać o optymalny poziom witaminy D. Niezależnie czy ćwiczysz systematycznie, czy nie.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>