Główne menu

Kampania społeczna dla kobiet – „PCOS – nie ignoruj objawów”

Zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u młodych kobiet. Szacuje się, że co piąta kobieta może być chora. Nieleczony prowadzi do zaburzeń płodności, otyłości, zaburzeń metabolicznych, cukrzycy i chorób serca.

Niepokojące objawy, które powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza specjalisty to rzadkie, nieregularne miesiączki (często połączone z obfitym krwawieniem), czasami brak miesiączki przez ponad 3 miesiące (wtórny brak miesiączki), hirsutyzm – występowanie owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn: na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu i kończynach, trądzik oraz przetłuszczanie i wypadanie włosów (łysienie androgenowe), otyłość, zaburzenia płodności.

jajnik PCOS

PCOS jest zaburzeniem wieloczynnikowym, co oznacza, że oprócz czynników genetycznych wpływa na jego występowanie szereg czynników środowiskowych m.in. nieprawidłowa dieta czy związki endokrynnie czynne. Nieprawidłowa dieta bogata w cukry proste, tłuszcze nasycone, produkty typu „fast food” oprócz wpływu na otyłość, mogą wpływać na zaburzenia hormonalne. Związki endokrynnie czynne, to substancje które nas otaczają w życiu codziennym i zaburzają profil hormonalny. Bisfenol A (BPA), czy ftalany są dodawane do plastików, znajdują się w opakowaniach do żywności, puszkach z żywnością, kosmetykach, ubraniach, sprzęcie elektronicznym, czy sportowym. Spożywamy je razem z żywnością, wdychamy z kurzem domowym, wchłaniamy przez skórę m.in. z kosmetyków. Mogą powodować szereg zaburzeń, które prowadzą do poważnych chorób.

Kampania na rzecz walki z PCOS to ogólnopolska akcja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, która  ma na celu zachęcić kobiety do pójścia do lekarza specjalisty, najlepiej ginekologa endokrynologa, kiedy pojawiają się niepokojące objawy, aby zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. Chcemy pokazać, jak ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta i styl życia. Dzięki wielodyscyplinarnej współpracy endokrynologów, ginekologów, dietetyków, dermatologów, psychologów i toksykologów jesteśmy w stanie działać na wielu płaszczyznach i starać się pomóc kobietom uporać się z ich problemami i zmniejszyć ryzyko zaburzeń płodności, otyłości, cukrzycy.
Jesteśmy widoczni na plakatach na przystankach, ulotkach i plakatach w przychodniach lekarskich w Gdańsku.
Strona Kampanii: pcos.med.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PCOS.med

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>