Inf. prasowa Kąpanie noworodka krok po kroku
Kąpanie noworodka nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać, choć oczywiście pierwsza kąpiel to zwykle bardzo duże wyzwanie i stres dla rodziców. Na szczęście dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i poniższym wskazówkom kąpiel maluszka będzie przyjemnością zarówno dla niego, jak i dla Ciebie.
Pierwsze kąpanie noworodka
Pielęgnacja noworodka zazwyczaj budzi wiele wątpliwości, szczególnie jeśli mowa o pierwszej kąpieli. Zwykle może się ona odbyć już w szpitalu, w pierwszych dobach po porodzie, jednak warto pamiętać, że kąpanie noworodka nie leży w obowiązku personelu medycznego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której noworodek jest ubrudzony krwią – wtedy musi zostać umyty, aby uniknąć zakażenia. Niemniej kąpanie noworodka po powrocie do domu jest bardzo ważne. Dzięki temu pozbędziemy się ze skóry drobnoustrojów obecnych w szpitalu.
Wielu debiutujących rodziców zastanawia się, czy noworodka należy kąpać codziennie. Codzienna kąpiel nie jest konieczna, może bowiem spowodować, że skóra malucha poprzez zbyt częsty kontakt z wodą ulegnie wysuszeniu (z tego względu sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 2-3 minuty). Odnośnie częstotliwości kąpieli należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, czy maluchowi często się ulewa, czy dużo się załatwia lub też poci. Jeśli dziecko bardzo się ubrudzi, kąpiel jest w takiej sytuacji koniecznością. W innych przypadkach malucha można kąpać co 2-3 dni, jednak w międzyczasie należy zadbać o czystość jego okolic intymnych, aby nie doszło do zakażenia. Do przemywania pupy maluszka dobrze sprawdzi się zwilżona wodą gaza lub pieluszka tetrowa.
Przygotowanie do kąpieli
Aby pierwsza kąpiel noworodka przebiegała w sposób bezstresowy, przed rozpoczęciem czynności warto zawczasu przygotować sobie niezbędne akcesoria w taki sposób, aby wszystkie z nich znalazły się w zasięgu ręki. Tuż obok wanienki warto ustawić kosmetyki pielęgnacyjne do stosowania po kąpieli, ręcznik, czyste ubranko i pieluszkę.
W trakcie pierwszej kąpieli noworodka należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody i pomieszczenia. Optymalna temperatura wody do kąpieli maluszka powinna wynosić około 37°C – nie powinna parzyć ani być zbyt chłodna. Dla pewności możesz zmierzyć ją termometrem lub łokciem. Temperatura pokoju, w którym odbywa się kąpiel, nie może być niższa niż 25°C. Pamiętaj, aby mokrego noworodka nie przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego – może to grozić przeziębieniem.
Jak kąpać noworodka?
W trakcie kąpieli noworodka należy trzymać w sposób pewny, ale równocześnie delikatny. Jeśli na początku masz obawy, poproś o pomoc osobę doświadczoną w tej kwestii, np. mamę. Maluszka należy zanurzać w wodzie stopniowo – kiedy będzie mokry, sięgnij po delikatny preparat do mycia (najlepiej z emolientami). Pamiętaj, aby delikatnie masować ciało, nie zapominając o oczyszczeniu pachwin i fałdek noworodka. Jeśli jego główka jest czysta, zrezygnuj z mycia włosów, aby dodatkowo nie stresować maluszka – możesz zrobić to podczas kolejnych kąpieli, kiedy noworodek będzie bardziej przyzwyczajony do kontaktu z wodą.
Zostaw komentarz