Główne menu

Karma wraca. Dlatego usiądź spokojnie i poczekaj. A w międzyczasie czyń dobro

„Czym rzucisz w ścianę, do Ciebie wróci” Olga Kozierowska

„Kto mieczem wojuje, od miecza ginie”

„Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe”

„Traktuj innych, jak sama chciałabyś być traktowana”

Uczucie skrzywdzenia to nie tylko ból i smutek. To również upokorzenie i złość, z którymi chcemy coś zrobić. Ich obecność jest ciężka sama w sobie. „Negatywne” emocje mają to do siebie, że szybko kumulują z taką siłą, że aż kipią. Wylewają się, bo niezmiernie trudno utrzymać je w ryzach. Właśnie w takich momentach pojawia się pokusa, by wyrzucić je z siebie, przerzucając ciężar na drugą osobę. Oddając w ten sposób z nawiązką. Tak, by druga osoba dokładnie poczuła, jak to jest być zranioną, porzuconą, opuszczoną.

Zemsta sama w sobie nie daje niestety spokoju. To pułapka. Emocje, których chcemy się pozbyć, nie ulatniają się.

Istnieje nawet ryzyko, że gorycz będzie jeszcze większa, gdy uzmysłowimy sobie, co zrobiłyśmy. Często po fakcie, po dobrze zaplanowanym odwecie, jesteśmy wściekłe same na siebie. Czujemy wstyd i dziwną łączność z osobą, która nas skrzywdziła. A przecież to ostatnia rzecz, której pragnęłyśmy!

Dlatego nie warto. To, co na pewno warto – to przypomnieć sobie w takich momentach, że karma wraca.

karma wraca

 

Karma wraca, czyli przyczyna i skutek

Prawo przyczyny i skutku. Mówi o tym, że każde działanie przynosi owoc. Tylko od nas samych zależy, jaki on będzie. Słodki i smaczny, a może zepsuty…

Dobre działanie wraca jako szczęście, złe jako smutek…

Co posiejesz, to zbierzesz.

Czyń dobro

Karma wraca. Zasada ta obowiązuje nie tylko, gdy jest źle. Ale również wtedy, kiedy jest dobrze, kiedy z potrzeby serca, czy ze zwykłego ludzkiego odruchu niesiemy drugiej osobie pomoc. Pomagamy zebrać owoce, które rozsypały się z siatki, wyświadczamy drobną bezinteresowną przysługę, przytrzymujemy drzwi, pożyczamy drobne do parkometru, czy wtedy, kiedy działamy na większą skalę.

Wszystko po to, by dać światu pozytywną energię. By wesprzeć prawo wzajemności. Pomagam Tobie, Ty pomóż innej osobie. Działaj dla dobra wspólnego.

Bo wszystko, co dajesz, wraca. W najbardziej nieoczekiwanym momencie.

19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków. Warto wpisać sobie to święto do kalendarza i hucznie świętować 🙂

Jednak nie zapominamy o jednym. Istotnej kwestii zwłaszcza z punktu kobiet: żeby czynić dobro wobec siebie samej. Traktować się na równi z innymi, nie wywyższać, ale też nie poświęcać.  Należy dbać o siebie i pamiętać o szacunku wobec innych.

Nie ma przypadków

Zarówno w przypadku buddyjskiej karmy, jak i w chrześcijaństwie istnieje przekonanie, że nie ma przypadków. To, co spotyka nas w życiu ma jakiś sens, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się go pozbawione.

Ma nas inspirować, motywować lub wewnętrznie wzruszać, a nawet ranić w taki sposób, by motywować nas do zmian. W dłuższej perspektywie czasu na lepsze.

Jesteś odpowiedzialna za to, co się dzieje

„Człowiek jest tylko produktem swoich myśli, tworzymy się na podobieństwo swoich myśli.” M. Gandhi

Nasze życie jest naszym dziełem. Prawa karmy zakładają, że jeśli coś dzieje się nie tak wokół nas, wynika to z naszego wnętrza, z problemów tam się kumulujących. Tylko zmiana sposobu myślenia, postrzegania rzeczywistości pozwala pogodzić się z tym, co się dzieje. A to stanowi pierwszy krok do zmiany. Innymi słowy znana wielu potęga podświadomości. Tylko czy będziesz w stanie z niej skorzystać?

Nieważne bowiem kim jesteś, bądź dobra. I kochaj siebie.

  11 komentarzy

 • My Strawberry Fields

  Od lat wierzę w karmę i staram się zawsze postępować zgodnie z moim sumieniem. Dobre uczynki zawsze do nas wracają.

 • Kulinarne Inspiracje Futki

  I to jest sprawiedliwe! Dobre uczynki do nas wrócą. Może musimy na nie trochę poczekać. A zemsta to zły wybór, nie warto dodatkowo obciążać się złymi emocjami… Karma i tak wróci! 🙂

 • MartynaG.pl

  Bardzo wierzę w to, że karma wraca… że czynione dobro kiedyś do nas powróci, że kto czyni zło – zła zazna.
  To świadczy o tym, że jest gdzieś ta sprawiedliwość – na którą każdy z nas tak bardzo liczy…

 • Maja

  Bo wszystko jest energią…. Bo wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni.

 • Typowa Anna

  Ja wierzę w karmę. Sama widzę na sobie, jak karma krąży w życiu, więc to jest dla mnie wystarczający dowód 🙂

 • Justyna

  Też wierzę w karmę, dlatego staram się zrobić wokół siebie jak najwięcej dobrego, nie złego. Zresztą, sam fakt czynienia dobra, pomocy komuś lub zwyczajne uszczęśliwienie drugiego człowieka, jest nagrodą samą w sobie. Przecież to dobre uczucie. Szkoda, że ludzie tak rzadko z tego korzystają 😉

 • Zwykła Matka

  Cały czas te pierwsze Twoje zdania wibijam do głowy córce 🙂

 • PoradnikTurystycznegoMyślenia

  Też wierzę w karmę! Już kilka razy się przekonałam, że dobra karma wraca. 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>