Główne menu

Inf. prasowa
Karmy dla psów małych, średnich, dużych ras.

Karmy dla psa są zróżnicowane są w zależności od wielkości czworonoga. Na tej podstawie podzielone zostały na te dla psów małych, średnich i dużych ras. Podawanie zwierzęciu odpowiedniej karmy, czyli dbanie o zbilansowaną dietę wpływa pozytywnie na jego rozwój i zdrowie.

Karma dla psa w zależności od wielkości rasy

Karma dla psa dopasowana powinna być przy uwzględnieniu wielu czynników, a jednym z nich jest przynależność do określonych ras – małych, średnich, dużych. Różnica w masie ciała między psami małymi i dużymi może wynosić nawet kilkadziesiąt kilogramów. Zwierzęta te potrzebują nieco innych proporcji poszczególnych składników odżywczych. Stąd też, żeby sprostać ich potrzebom, producenci oferują szeroki wachlarz karm w zależności od wielkości psa.

Karmy dla psów małych ras

Właściciele psów małych ras niekiedy błędnie podają swoim pupilom karmę przeznaczoną dla szczeniaków. Nie powinni utożsamiać wielkości czworonoga z etapem rozwojowym. Małe psy charakteryzują się szybkim metabolizmem i trawieniem pokarmu. Dodatkowo zużycie energii na kilogram ich masy ciała jest u nich dużo większe w porównaniu z dużymi psami. Powinno się im podawać 4–6 małych porcji pokarmu. Polecaną formą karmy suchej są niewielkie krokiety.

Psy małych ras mają wrażliwy układ pokarmowy. Dlatego najlepiej wybierać dla nich karmy z lekkostrawnym białkiem – cielęciną, jagnięciną, wzbogacone o warzywa, makaron lub ryż. Należy zwrócić uwagę na zawartość przeciwutleniaczy, które wspierają układ odpornościowy podczas ich długiego życia.

Małe psy są przeważnie bardziej aktywne, szybciej rozwijają się i rosną niż przedstawiciele większych ras. Stąd karma powinna być skoncentrowana pod względem energetycznym. Uzyskać to można, zwiększając poziom tłuszczy, co wpływa korzystnie na walory smakowe. To bardzo istotne w przypadku nierzadko wybrednych małych psów.

Karmy dla psów średnich ras

Im większy pies, tym wydatek energetyczny w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest mniejszy. W przypadku psów ras średnich zużycie energii jest większe niż u psów ras dużych, lecz mniejsze jak u małych. Rasy średniej wielkości odznaczają się przeciętnym tempem wzrostu i nie wykazują zwiększonego zapotrzebowania na energię. Zaleca się dziennie 2–3 posiłki. Wyjątek stanowią psy pracujące m.in. myśliwskie, pasterskie, zaprzęgowe. Ze względu na dużą aktywność najlepszym wyborem okażą się dla nich karmy wysokoenergetyczne.

Psy ras średnich nie wykazują specjalnych skłonności do nadwagi, chyba że zostały poddane kastracji lub sterylizacji. W tym przypadku powinno się im podawać karmę z dodatkiem L-karnityny, która przyspiesza trawienie oraz z obniżoną zawartością tłuszczu.

Karmy dla psów dużych ras

Psom dużych ras powinno się podawać karmę o wyższym wskaźniku substancji mających korzystny wpływ na pracę stawów np. glukozamina, siarczan chondroityny. Struktury te są w ich przypadku bardziej narażone na uszkodzenie – zwłaszcza popularna jest dysplazja biodra i łokcia. Dużym psom powinno się serwować mniej kaloryczną karmę ze względu na ryzyko skrętu żołądka czy nadwagi. Posiłki rozkłada się na 2–3 w ciągu dnia. Szczenięta dużych ras rosną gwałtowniej, lecz dłużej, stąd karma dla nich powinna mieć odpowiednio dobrane proporcje wapnia, białek, tłuszczu dla harmonijnego rozwoju kośćca i przyrostu masy ciała.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>