Główne menu

Kaszel sercowy – gdy kaszlesz, bo masz chore serce

Uporczywy kaszel może mieć wiele przyczyn. Często wskazuje na problemy, których w ogóle nie bierzemy pod uwagę, takich jak niewydolność serca. Kaszel sercowy to niestety poważny objaw, choć często bagatelizowany. Jak go prawidłowo zdiagnozować?

Kaszel sercowy

Kaszel sercowy – jakim cudem problemy z sercem prowokują kaszel?

Można się zastanowić i na wstępie powątpiewać, jakim cudem problemy z sercem mogą dawać objaw w postaci kaszlu? Przecież nieprawidłowości w układzie krążenia nie powinny powodować problemów z układem oddechowym. Okazuje się, że sprawa nie jest jednak taka oczywista, jak pozornie może się wydawać.

Ludzki organizm to nie pojedyncze, niezależne od siebie organy, ale naczynia połączone. Gdy serce nie działa prawidłowo, krew i tlen nie są rozprowadzane w optymalny sposób po całym ciele. Dochodzi do niedotlenienia poszczególnych tkanek i organów. Niewystarczająca ilość tlenu pogarsza nasze samopoczucie, stajemy się słabe, zmęczone, szybciej się męczymy.

Nieprawidłowa praca serca ma też inną konsekwencję. Dochodzi do zalegania krwi, pojawiają się objawy przekrwienia w poszczególnych miejscach w organizmie, co odbieramy za pośrednictwem duszności, obrzęku nóg, czy właśnie kaszlu. Może dojść do obrzęku płuc i kaszlu z odpluwaniem pienistej, krwistej wydzieliny. Może też pojawić się suchy i męczący kaszel, który również wskazuje na problemy z sercem.

 

Kaszel sercowy ma najczęściej związek ze zbyt słabym kurczeniem lewej komory, która słabiej zaczyna tłoczyć krew.

Czy to kaszel sercowy?

Kaszel sercowy jest zazwyczaj:

  • suchy lub mokry z odkrztuszeniem różowej, pienistej wydzieliny,
  • przewlekły,
  • uporczywy,
  • często jest przyczyną duszności,
  • nierzadko trwa latami,
  • może mu towarzyszyć świszczący, ciężki oddech.

Towarzyszy mu mniejsza tolerancja na wysiłek, nadmierne pocenie, obrzęk w kostkach.

Na co dokładnie może wskazywać kaszel sercowy?

Kaszel sercowy jest często objawem tachykardii i bradykardii. Może być również sygnałem wystąpienia problemów ze zwężeniem zastawki dwudzielnej. Niewydolność serca i towarzyszący jej kaszel może mieć związek także z nadciśnieniem czy chorobą wieńcową.

Kaszel od serca nierzadko występuje także w przebiegu zawału sercu. Wtedy jest wyjątkowo silny i trudny w opanowaniu.

Jak leczyć kaszel sercowy?

Jeśli od tygodni próbujesz zwalczyć suchy, napadowy kaszel lub uporczywy mokry kaszel, zauważasz u siebie spadek sił, szybkie męczenie, koniecznie udaj się do kardiologa.

Kaszlu sercowego nie da się wyleczyć za pośrednictwem nawet najlepszego syropu. Konieczne jest leczenie przyczyny problemu, czyli niewydolności serca. Przyczyna jest na tyle poważna, że nie wolno jej ignorować. Lekarz dobierze sposób leczenia najlepszy do stanu zdrowia chorego, dostosuje dawki leków oraz przekaże wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu postępowania zwiększającego komfort życia.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>