Inf. prasowa Kaszel suchy u dziecka – jaki syrop najlepszy?
Kaszel suchy potrafi być bardziej uciążliwy niż mokry. Męczy w nocy i nie pozwala dziecku zasnąć, przez co jest ono rozbite w ciągu dnia i osłabione. Na szczęście istnieje syrop na suchy kaszel, który potrafi skutecznie zahamować odruch kaszlu i tym samym pozwala odetchnąć od męczącego odruchu kurczu mięśni klatki piersiowej.
Czym jest suchy kaszel? Przyczyny
Kaszel suchy to taki, który towarzyszy pierwszej fazie infekcji. Jest to odruch obronny organizmu, który stara się usunąć ze swojego wnętrza drażniące go czynniki. Wywołuje go albo infekcja wirusowa lub też jest to symptom alergii. Przy suchym kaszlu nie ma nadmiaru wydzieliny, którą należy odkrztuszać. Taki objaw jest charakterystyczny bowiem dla kaszlu mokrego, który zwykle następuje po suchym kaszlu. Przyczyny suchego kaszlu mogą być różne: może być to wynik infekcji, utknięcia ciała obcego w gardle lub skutek alergii. Najbardziej męczący jest kaszel u dziecka w nocy, który czasem wymaga interwencji lekarskiej.
Kaszel u dziecka w nocy
Kaszel u dziecka w nocy należy do niepokojących objawów, które trzeba zawsze zgłosić lekarzowi. Może być on związany ze zwykłą infekcją wirusową i być skutkiem nadmiernie wysuszonej śluzówki. Może się jednak okazać, że jest on przejawem krupu rzekomego albo napadu astmy. Wtedy trzeba działać natychmiastowo, żeby nie doszło do uduszenia.
Krup rzekomy
Krup rzekomy wziął swoją nazwę z podobieństwa do błonicy krtani (krupu), która kiedyś była śmiertelną chorobą. Występuje on przeważnie u małych dzieci i to u nich stanowi on największe zagrożenie. Drogi oddechowe dziecka poniżej 6 roku życia łatwiej podlegają zwężeniu. W związku z tym, w momencie krupu rzekomego, który ma charakter napadowy, częściej kończy się to u nich dusznością. W przypadku, gdy u dziecka dostrzeże się bladoszare zabarwienie skóry oraz silne ruchy nozdrzy podczas każdego wdechu, trzeba niezwłocznie wezwać lekarza. Brak interwencji skutkować może nawet śmiercią dziecka przez uduszenie. Należy pamiętać, że krup rozpoczyna się ochrypłym głosem malucha oraz tak zwanym kaszlem „szczekającym”. W trakcie wdechu słychać charakterystyczny „świst”. Chrypka spowodowana jest zwężeniem głośni. Potem dochodzi wspomniana duszność. Warto więc już od samego początku obserwować malucha, żeby w porę zareagować.
Astma
Astmą określa się nagłe lub stałe napady duszności, jak również kaszlu, którym towarzyszy zwężenie oskrzeli spowodowane przez skurcz błony mięśniowej oraz obrzęk błony śluzowej oskrzeli. Napad astmy rozpoczyna się zwykle od gwałtownego kaszlu, który ulega szybkiemu nasileniu. Dodatkowo pojawia się duszność, a dziecko wydaje z siebie głośne świsty oraz furczenia. Jeśli jest to lżejszy napad astmy, to wówczas maluch ma problem tylko z wydychaniem powietrza z płuc. Kiedy jednak atak jest silny, wtedy zarówno wdychanie, jak i wydychanie sprawia ogromną trudność. Nieleczony napad astmy, podobnie jak krupu rzekomego, może grozić śmiercią przez uduszenie.
Syrop na suchy kaszel: leczenie farmakologiczne
Przy leczeniu suchego kaszlu stosuje się zazwyczaj leki o działaniu przeciwkaszlowym. Są to środki o działaniu:
1. Ośrodkowym: nie zaleca się ich stosowania u dzieci, ze względu na to, że oprócz małej skuteczności, dają ryzyko działań niepożądanych. Do leków tego typu zaliczamy:
- butamirat – można go stosować od 2 miesiąca życia;
- dekstrometrofan- można podawać go od 6 roku życia;
- kodeina- od 12 roku życia.
2.Obwodowym :
- Lewodropizyna – podaje się ją po 2 roku życia.
Wszystkie te leki występują w formie syropów, które są dostępne w aptece.
Syrop na suchy kaszel: domowe przepisy
Syrop z buraka
Doskonałym syropem na suchy kaszel jest ten z buraka. Robi się go bardzo prosto. Wystarczy bowiem wydrążyć w buraku dziurę, wsypać tam łyżkę cukru ekologicznego, upiec krótko w piekarniku i już mamy z powstałego w środku soku doskonały syrop. Należy zażywać go od 1-2 łyżeczek co kilka godzin. Taki syrop powleka gardło i łagodzi podrażnione błony śluzowe. Niweluje drapanie w gardle i likwiduje chrypkę. Nie należy go jedynie podawać dzieciom poniżej 2 roku życia.
Syrop z babki lancetowatej
Syrop z babki lancetowatej pomaga w złagodzeniu napadów suchego kaszlu oraz regeneruje podrażnione błony śluzowe. Dzięki niemu znika uczucie drapania w gardle. Aby przygotować syrop z babki, należy zbierać ją w miejscu oddalonym od ulic, czy zanieczyszczonych terenów. Po zebraniu liści (najlepiej w dzień słoneczny), trzeba je bardzo drobno posiekać i wsypywać warstwami do wyparzonego słoika. Każda warstwa powinna być zasypana warstwą cukru (szczególnie wierzchnia). Potem odstawiamy słoik na 10 dni w ciepłe miejsce, aby zebrał się sok. Z tym, że każdego dnia otwieramy go i ubijamy jego zawartość. Po 10 dniach mamy już gotowy syrop, który możemy odcedzić przez jałową gazę. Taki syrop stosujemy u dzieci 3 razy na dzień po 1 łyżeczce.
Jaki syrop na suchy kaszel wybrać: z apteki, czy naturalny?
Zawsze warto na samym początku wypróbować syrop domowej roboty, gdyż nie zawiera on chemii i może wystarczyć do zatrzymania odruchu kaszlu. Syropy dostępne w aptece nie zawsze mają korzystny skład i w dodatku zawierają skutki uboczne. Niektóre z nich zawierają na przykład kodeinę, która działa psychoaktywnie i może prowadzić do omdleń, zaburzeń z utrzymaniem równowagi, osłabienia, wymiotów, wahań nastroju. Poza tym dość szybko uzależnia. Niektóre z syropów mogą zawierać też pseudoefedrynę, która powoduje pobudzenie nerwowe, nudności, wymioty, bezsenność, a czasem może prowadzić do omdleń. Tak samo jak kodeina, pseudoefedryna ma działanie uzależniające.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
- H. Markus, Alergia dróg oddechowych u dzieci, Warszawa 2005, s. 42-47
- Z. T. Nowak, Nie lecz się reklamami leków. Jak chemię zastąpić ekomedycyną, Warszawa 2017, s. 89-93, 100-103
- P. Opalińska-Zielonka, Kaszel- rodzaje i sposoby leczenia, „Analiza przypadków. Pediatria” 2018, nr 1, s. 32-37
2 komentarze
Mój syn często to wszystko przechodził, u nas najlepiej sprawdzał sie i do tej pory sama stosuję DROSSETOUX,
POLECAM.
Syrop z buraka próbowalam stosować na sobie, ale mi nie pomógł 🙁