Główne menu

Inf. prasowa
Ketonal bez recepty – co warto o nim wiedzieć, opinie stosujących?

Ketonal możliwy jest do nabycia bez recepty od października 2017 roku w zmniejszonej dawce (50 mg w jednej kapsułce). Lek jest powszechnie stosowany ze względu na skuteczne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Cieszy się pozytywną opinią.

Ketonal bez recepty – główne informacje

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli NLPZ, to jedna z najczęściej stosowanych grup leków na świecie. Stanowią stosunkowo niejednorodną grupę, biorąc pod uwagę budowę chemiczną, efekty działania klinicznego czy farmakologicznego. Jednym z częściej wspominanych w ostatnim czasie jest ketoprofen, czyli substancja czynna Ketonalu Active. Wynika to ze zmiany kategorii farmaceutycznej tego leku z Rp (na podstawie recepty lekarskiej) na OTC (ogólnodostępną). Decyzję w tej sprawie wydał Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ketonal Active – z czego wynika jego działanie?

Ketonal Active to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania ketoprofenu wynika zwłaszcza z hamowania syntezy prostaglandyn uczestniczących w rozwoju odczynu zapalnego przez ich wpływ na cyklooksygenazę. Lek hamuje obie izoformy COX – COX-1 i COX-2.

Oprócz wyżej wymienionego mechanizmu działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne ketoprofenu determinowane jest m.in. przez:

 • hamowanie czynnika jądrowego NF-kappaB regulującego proces transkrypcji genowej prozapalnych cytokin;
 • aktywację lipoksyn będących endogennymi mediatorami przeciwzapalnymi;
 • zwiększenie uwalniania beta-endorfin;
 • hamowanie przechodzenia leukocytów przez ścianę naczynia do miejsca zapalenia w tkankach;
 • hamowanie aktywność elastazy wydzielanej przez neutrofile w miejscu zapalenia.

Jak widać, działanie ketoprofenu nie ogranicza się tylko do wpływu na cyklooksygenazę. Skojarzenie jego wszystkich mechanizmów oddziaływania na ból i stan zapalny warunkuje tak dużą skuteczność leku.

Ketonal Active – działanie przeciwbólowe

Ketonal Active wskazany jest do łagodzenia bólów o lekkim i umiarkowanym nasileniu o różnej etiologii. Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu bólu o charakterze zapalnym, somatycznym czy trzewnym. Lek pomocny jest przy bólu mięśni, zębów, naczyniopochodnych bólach głowy i nerwobólach. Jest skuteczny w łagodzeniu bolesnego miesiączkowania i dolegliwości u chorych z kolką nerkową. Zwalcza też objawy grypy i przeziębienia.

Ketoprofen stanowić może element farmakoterapii skojarzonej. Stosowany bywa w połączeniu z opioidami, żeby możliwie w największym stopniu ograniczyć ich niekorzystne działanie na organizm. Rozwiązanie to rekomendowane jest u osób zmagających się z bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi jak te pooperacyjne, pourazowe czy występujące u chorych na nowotwór. Warto zaznaczyć, że ketoprofen może być stosowany we wszystkich stopniach terapii przeciwbólowej WHO:

 • analgetyki nieopioidowe (NLPZ/paracetamol) + ewentualnie leki wspomagające,
 • słabe opioidy + analgetyki nieopioidowe (NLPZ/paracetamol),
 • silne opioidy + analgetyki nieopioidowe (NLPZ/paracetamol).

Ketonal bez recepty – przy jakich chorobach może być stosowany?

Ketoprofen, jak pozostałe NLPZ, ma szerokie zastosowanie w reumatologii, która specjalizuje się w chorobach reumatycznych i ogólnoustrojowych stanach zapalnych tkanki łącznej nazywanych w nomenklaturze medycznej kolagenozami. Ketonal Active poleca się do stosowania u chorych zmagających się z:

 • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa,
 • chorobą zwyrodnieniową stawów,
 • dną moczanową,
 • chorobą reumatyczną tkanek miękkich układu ruchu jak np. zapalenie ścięgien, kaletek, przyczepów ścięgien.

Ketonal – opinia stosujących

SANDOZ Polska, czyli producent Ketonalu Active, zlecił badanie opinii na jego temat. Analizie poddano obserwacje Polaków po 15 roku życia, którzy kiedykolwiek stosowali ten lek. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że Ketonal Active jest dobrze oceniany. Zdecydowana większość pacjentów miała o nim pozytywne zdanie. Aż 73% stosujących go osób stwierdziło, że działa silniej niż inne leki przeciwbólowe. Specjaliści zresztą podkreślają, że Ketonal wykazuje silniejsze działanie od wielu innych znanych NLPZ. Ketoprofen w pojedynczej dawce 50 mg cechuje się szybszą i większą redukcją natężenia bólu w porównaniu z 1000 mg paracetamolu i 400 mg ibuprofenu. Zasadna jest zatem opinia 60% ankietowanych, którzy sięgają po Ketonal Active, gdy nic innego im nie pomaga. Użytkownicy przedstawiają go także jako lek nowoczesny, na każdy ból, któremu mogą zaufać. Określają go mianem eksperta wśród środków przeciwbólowych. Wśród innych przypisywanych mu cech są m.in.: skuteczność, bezpieczeństwo stosowania i popularność. Ankietowani zwrócili też uwagę na niską cenę Ketonalu Active.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>