Kiedy kobieta dojrzewa? Po 30 to na pewno, ale kiedy dokładnie?
Mężczyźni dojrzewają później niż kobiety. To nie wymysł pań chcących poprawić sobie samopoczucie, ale fakt udowodniony przez naukowców. Badacze dowiedli, że pełną dojrzałość emocjonalną mężczyźni osiągają przeciętnie w wieku 43 lat. A kobiety 11 lat wcześniej, czyli wtedy, kiedy kończą 32 lata*. Jesteś zatem dojrzała, czy jeszcze nie?

Dojrzewanie trwa dłużej niż nam się wydawało
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu badacze byli przekonani, że okres dojrzewania jest krótszy niż wskazuje na to współczesna wiedza.
Utrzymywano, że po latach nastoletnich przychodzi dojrzałość i czas stabilizacji, kiedy jesteśmy gotowi założyć rodzinę i zacząć żyć na własną rękę. Dzisiaj wiemy już, że wyprowadzka z domu rodzinnego, umiejętność utrzymania się bez pomocy rodziców czy gotowość do założenia rodziny nie oznaczają z automatu dojrzałości emocjonalnej. Na tą trzeba poczekać średnio do 32 roku życia w przypadku kobiet i 43 roku życia u mężczyzn. Co się właściwie w tym czasie dzieje? O tym nieco niżej…

Mężczyźni potrzebują pół życia, by dojrzeć
Panowie są dłużej dziecinni niż kobiety. Przez większą część życia zaskakują otoczenie dziwnymi zachowaniami i nietypowymi decyzjami. Często ich działania są pozbawione logiki, a reakcje zaskakujące – emocjonalne, gwałtowne, nieprzemyślane.
Kobiety utrzymują, że ich partnerzy są niezaradni, zagubieni, nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości, uważają za zabawne bekanie, straszenie dzieci, czy opowiadanie ciągle tych samych historyjek. Co druga z nas sądzi, że infantylne zachowanie partnera wymusza matkowanie mu. W odczuciu sporej grupy kobiet nie mamy innego wyjścia jak prowadzić mężczyznę za rękę przez życie. Brzmi niefajnie? To nie wszystko. Jest dużo bardziej pesymistyczna wiadomość.
Większość kobiet jest zdania, że mężczyzna nie dojrzewa nigdy…ale to teza, z którą nie zgadzają się naukowcy.
Po czym poznać, że jesteś dojrzała emocjonalnie?
- nie czujesz potrzeby, by obwiniać innych za to, co się Tobie przytrafia, bierzesz odpowiedzialność za swoje życie,
- wiesz, czego chcesz od życia, masz swoje pasje i cele,
- jesteś niezależna, nie potrzebujesz słów akceptacji, by zacząć spełniać marzenia, na jakich Ci zależy,
- odcięłaś „pępowinę” od rodziców, Twoje relacje z mamą i tatą już nie wtłaczają Cię w rolę „dziecka”, jesteś partnerem,
- nie szukasz mężczyzny, by Cię „dookreślił”, wybawił, ale po to, by ramię ramię iść z nim przez życie,
- jesteś świadoma swoich potrzeb i emocji,
- rozumiesz, że każdy może mieć inne zdanie i nie czujesz silnej potrzeby, by udowadniać innym zawsze i wszędzie jak bardzo się mylą. Odmienne opinie innych nie burzą Twojego poczucia wartości,
- umiesz panować nad emocjami i wyrażać je w sposób, który akceptujesz,
- jesteś asertywna i dbasz o siebie,
- patrzysz w przyszłość, nie roztrząsasz w nieskończoność tego, co było,
- potrafisz realnie spojrzeć na swoje życie, docenić to, co masz, a tego, czego nie możesz zaakceptować – zmienić.
*- https://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/10111993/Men-grow-up-at-43-11-years-later-than-women.html


Dlaczego kobiety są „strażniczkami patriarchatu”?
Dlaczego kobietom tak trudno stawiać granice?
Czy przed ślubem trzeba się wyszaleć?
Mam 30 lat i zaczynam od zera. Czy to normalne? Bardziej niż myślisz
Czy naprawdę warto wychodzić ze swojej „strefy komfortu”?
Dlaczego z wiekiem coraz trudniej nawiązywać przyjaźnie?
Social aging: dlaczego kobiety po 30 czują, że świat traktuje je jak starsze, niż są?
Czym jest praca emocjonalna?
Dlaczego kobieca rywalizacja jest tak źle postrzegana?
Czy kobiety są zmęczone byciem „silne”? O niewidzialnym ciężarze, który nosimy codziennie
Dlaczego jesteśmy rozczarowane własnym życiem?
Dlaczego kobiety boją się być asertywne?
10 rzeczy, które kobiety rozumieją dopiero po skończeniu 30 lat
Dlaczego kobiety tyle mówią?
Dlaczego chłód emocjonalny wydaje się tak atrakcyjny?
5 komentarzy
Bardzo ciekawy artykuł. Najczęściej spotykałam się z opinią, że dojrzewa się w wieku około 20 lat. Oczywiście z niewielką różnicą lat pomiędzy kobietą, a mężczyzną. Ale 32 i 43 lata, to dla mnie zupełna nowość. 🙂
…”nie szukasz mężczyzny, by Cię „dookreślił”, wybawił, ale po to, by ramię ramię iść z nim przez życie,….” – świetne 🙂
Niestety mężczyźni dojrzewają po prostu za późno 🙂
Ja mając 40 lat i znając juz troszkę życie widzę że z tym jest różnie. Są tacy co juz w wieku 20 lat sa bardzo dojrzali i zaskakują swoją dojrzałością a są tacy co po 40 nie dojrzali wcale…
Badanie było na temat opini kobiet i mężczyzn, kto w jakim wieku dojrzewa. Pisanie zatem że badania naukowe potwierdzają iż któraś płeć dojrzewa szybciej, jest manipulacją.
Co za feministyczny artykuł kobiety zaradne a kto więcej pracuje facet wie czego chce a kobiety to niedojrzała płeć dziewczynki