Główne menu

Kiedy ubrać choinkę?

Zgodnie z tradycją, choinkę należy ustawić w domu i udekorować 24 grudnia, tuż przed świętami. W ten sposób możemy rozpoczynać czas oczekiwania na najpiękniejsze dla wielu – święta Bożego Narodzenia. W wielu domach z różnych powodów dekoruje się choinkę wcześniej niż w poranek wigilijny. Kiedy? I dlaczego?

Skąd wzięła się tradycja dekorowania choinki?

Tradycja ubierania choinki wywodzi się z Alzacji, regionu znajdującego się w północno-wschodniej Francji. To właśnie tam dekorowano zielone drzewka jabłkami i ozdobami z papieru, nawiązując w ten sposób do opowieści o rajskim drzewie z Pisma Świętego.

Ubieranie choinek bardzo spodobało się Marcinowi Lutrowi, dlatego szybko tradycja zakorzeniła się także w Niemczech.

Najczęściej dekorowano drzewka świerka, jodły, rzadziej sosny. Drzewa wiecznie żywe, czyli iglaste, były postrzegane w tradycji jako rośliny wieczne żywe, symbol płodności i bogactwa.

Po wprowadzeniu zwyczaju w protestanckich Niemczech zwyczaj ubierania choinki przejął kościół katolicki, propagując go w całej Europie. I tak choinka stała się najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia.

Żeby było świątecznie

24 grudnia zazwyczaj większość z nas ma inne obowiązki niż ubieranie choinki i wystarczająco dużo do zrobienia. Wielu z nas pracuje i zamyka ostatnie sprawy w starym roku. Są też tacy, którzy na poważnie biorą się za przygotowania do świąt – sprzątają, przygotowują ostatnie dania. Niektórzy wybierają się w podróż do rodziny, bo tradycyjnie spędzają święta poza domem.

Dlatego też  w tak wielu domach choinkę ubiera się wcześniej niż 24 grudnia. Dom również zaczynamy dekorować już 6 grudnia, w mikołajki lub kilka dni wcześniej/później. Grudzień odbierany jest jako miesiąc mocno świąteczny, w którym można już czuć magię świąt. Czasami im szybciej, tym lepiej. 🙂

Na zewnątrz jest zazwyczaj szaro, buro, dlatego pragniemy w domu szybciej wprowadzić atmosferę świąt.

Żeby święta trwały dłużej

Długie wieczory w domu można spędzić przy blasku choinki, w ciepło udekorowanym wnętrzu. W ten sposób wprowadzamy piękną atmosferę na dłużej.

Kiedy, według tradycji, rozbieramy choinkę?

Ten czas przypada na 6 stycznia, na święto Trzech Króli.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>