Główne menu

„Kobiece” książki, czyli co warto przeczytać?

Anna Grzyb tak pisze o sobie: „Jestem kobietą po trzydziestce, która próbuje namówić ludzi do czytania książek, zarówno ludzi młodych, jak i starszych. Czytam, recenzuję, często przedpremierowo, organizuję wywiady i konkursy na swoim blogu. Często patronuję powieściom medialnie, polecam je na okładkach”.

kobietao30.pl: Jaki jest sposób na Najlepszy Blog Książkowy?

pisaninkaAnna Grzyb: Według mnie należy pisać z sercem, pokazywać w opiniach swoje emocje, nie ukrywać niczego, bo czytelnik wyczuje każdy fałsz.

Strona powstała po to, by zachęcić do czytania? Czy po prostu by zaspokoić własną potrzebę pisania, a może z innego powodu?

A.G: Strona powstała po to, by dzielić się z innymi wrażeniami po lekturze. Z czasem zaczęłam coraz bardziej zachęcać innych do sięgnięcia po książkę, zauważyłam, że wiem, co danej osobie może się spodobać i trafiałam w dziesiątkę. To wspaniałe uczucie.
Pierwszy mój blog był o życiu i tam faktycznie chciałam pisać, dzielić się z innymi swoją codziennością, próbowałam nawiązać nowe znajomości, kilka z nich zresztą przetrwały próbę czasu.

Ciągle narzekamy, że Polacy nie czytają książek lub czytają za mało. To, z Pani obserwacji, prawda? Ja mam wrażenie, że z roku na rok jest lepiej…

A.G: Może i jest lepiej, ale ja żyję w małej społeczności i żadnej znaczącej poprawy nie widzę. Czytają panie w bibliotekach, ci, którzy kochali książki od dziecka, jedna czy dwie osoby zaczęły zwracać uwagę na powieści niedawno. Zazwyczaj, gdy ktoś do mnie przychodzi, pyta, po co mi tyle książek i czy je wszystkie przeczytałam. A, i jeszcze moje „ulubione” powiedzonko wypowiadane z przekąsem, że na pewno mam za dużo czasu, skoro czytam.
Śledząc portale społecznościowe, świat wirtualny, faktycznie widzę, że ludzie czytają, chętnie zaglądają na mój blog w poszukiwaniu dobrej lektury, ale Internet jest wszędzie i biorąc pod uwagę, jak wielu na świecie jest ludzi, to czytających jest jednak bardzo, bardzo mało. Najpopularniejsze są mimo wszystko blogi o modzie, o dzieciach, kulinarne. Książkowe nie przyciągają tłumów tak, jak inne.

Czy jest sposób, by zachęcić do sięgnięcia po dobrą książkę?

A.G: Jest, oczywiście i ja tych sposobów znam sporo. To czytelnicy nagrodzili mnie w tym roku, więc doceniają mój wkład w szerzenie czytelnictwa i dostrzegają, że robię to dobrze. Mają do mnie zaufanie, każdego dnia zaglądają na blog, czytają z prawdziwym zainteresowaniem, i czekają na moje stałe cykle, w trakcie których udostępniam fragmenty ciekawych książek, organizuję też sporo konkursów na blogu. Staram się, by moje wpisy były atrakcyjne, czytam przedpremierowo, przeprowadzam wywiady z pisarzami, pokazuję to, co w najbliższym czasie interesującego pojawi się na półkach księgarń. I to jak widać, działa, bo każdego dnia zaglądają do mnie czytelnicy.

Po jakie tytuły powinna sięgnąć kobieta po 30-stce?

A.G: Kobieta po trzydziestce może sięgnąć po każdą książkę. Nie musi się ograniczać, czy wstydzić. Ja chętnie czytuję powieści skierowane głównie do młodzieży, ale wychodzę z założenia, że aby polecić mojej nastoletniej córce jakąś książkę, muszę się sama najpierw z nią zapoznać. Czytam obyczajówki, kryminały, powieści o II wojnie światowej. Po jakie konkretnie tytuły powinna sięgnąć kobieta w tym wieku?

Na pewno przeczytać „Kobietę z pazurem” i „Głupią babę” Anny Kleiber, może też zaciekawić ją seria Prowincji Katarzyny Enerlich lub „Czas w dom zaklęty” i „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu” tej samej autorki. Interesująca i zabawna jest też „Macocha” Nataszy Sochy, piękna „Opowieść niewiernej” Magdaleny Witkiewicz, dwie książki z serii „Malownicze” Magdaleny Kordel. Polecam też „Gorzko” i „Ukrainkę” Barbary Kosmowskiej. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać… Szczególnie zapadła mi w serce powieść Jolanty Kwiatkowskiej „Przewrotność dobra”, jak też „Ta druga” i „Jeszcze raz, Nataszo” Karoliny Wilczyńskiej. I nie mogę nie wspomnieć o propozycjach literackich Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, której twórczość czytelniczki uwielbiają. Mamy wiele świetnie piszących autorek i warto sięgać po ich powieści

Tytuły najbardziej przereklamowane?

A.G: Przereklamowana książka moim zdaniem to na pewno „Mistrz” Katarzyny Michalak. Przeczytałam z ciekawości, ale długo nie mogłam dojść do siebie po tej lekturze.

Zazwyczaj nie czytam książek z erotyką w tle, ale „Mistrza” przeczytałam z ciekawości. Uwielbiałam wcześniejsze książki Michalak, więc i po tą sięgnęłam, ale według mnie jest po prostu słaba, fabuła nieprzemyślana i niedopracowana, a tak zwane sceny opisane w sposób wulgarny i śmieszny.

Książki, które mają szansę zmienić nasze życie?

A.G: Inspiracją do zmian stać mogą się książki Ewy Bauer-„Kruchość jutra” czy „Kurhanek Maryli”, powieści wspomnianej wcześniej Karoliny Wilczyńskiej również stają się powodem naszych rozmyślań, zaczynamy zastanawiać się nad naszymi własnymi relacjami z bliskimi. I „Przewrotność dobra” Kwiatkowskiej, jak też twórczość Małgorzaty Wardy-„Dziewczynka, która widziała zbyt wiele”, „Miasto z lodu” i „Jak oddech”, Romy Ligockiej-„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Dobre dziecko” i „Droga Romo”. Uwielbiam też Ałbenę Grabowską, Jej „Lady M”, „Stulecie Winnych” i „Coraz mniej olśnień”. Pięknie pisze też Katarzyna Zyskowska-Ignaciak i polecam Jej „Ty jesteś moje imię” czy „Wieczną wiosnę”. I „Grzeczna dziewczynka” Aliny Białowąs także porusza do głębi.

Dla relaksu, dla poprawy humoru?

A.G: Dla relaksu i poprawy humoru polecam zdecydowanie książki Katarzyny Grocholi, Moniki Szwai, Anny Kleiber, Magdaleny Kordel, Kasi Bulicz-Kasprzak, Magdaleny Witkiewicz, Iwony Banach, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Joanny Sykat, Karoliny Kubilus, Krystyny Mirek i Gabrieli Gargaś.

I dla miłośniczek akcji?

A.G: Dla miłośniczek akcji wybrałabym „Porwaną” Róży Lewanowicz, kryminały Anny Klejzerowicz, „Florystkę” Katarzyny Bondy, „Słodkich snów, Anno” Joanny Opiat-Bojarskiej, „Cienie przeszłości” Edyty Świętek, „Kiedyś Cię odnajdę” Małgorzaty Rogali.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

    24 komentarze

  • Jolka

    Jako dziecko nie lubiłam czytać. Nudziły mnie lektury. Później znalazłam książki, które mnie pochłonęły i tak zaczęłam sięgać po kolejne. Jako mama odkąd moje dzieci były małe – czytałam im. Teraz same sięgają po ulubione książki. Lubią czytanie na dobranoc. Warto „zarazić” czytaniem najmłodszych – pokazać, że książka to coś więcej, niż szkolny obowiązek. Może być prawdziwą przygodą i czegoś nauczyć.

    • Bibetka

      Ja w okresie świątecznym lubię optymistyczną, relaksującą książkę, ostatnio kupiłam ,,Dziennik O-błędnik” cz.II Anity Sumi, jest to kontynuacja części pierwszej. Dobra literatura kobieca, lekka, z błyskotliwym humorem i życiowymi perypetiami bohaterki, z którymi można się utożsamić. Przyjemnie się czyta.
      Polecam całą serię Anity Sumi, ale od siebie dodam, że druga część jest zdecydowanie lepsza
      🙂
      Poza tym, korzystając z okazji chciałabym wszystkim Nam życzyć Wesołych Świąt 🙂

  • Kira

    ja ostatnio przeczytałam bardzo fajną książkę, zarówno dla babeczek przed i po 30 :)) bardzo motywująca i dająca kopa do działania, książka Mirandy Kerr „Doceń siebie. Jak odkryć prawdziwą siebie i rozwinąć skrzydła”, myślę, że każdy wie o kogo chodzi, to jeden z aniołków VS ;)) bardzo polecam, fajna i lekka książka 😉

  • Julka

    Jeśli o mnie chodzi to polecam książkę kobiecą, która dość niedawno ujrzała światło dzienne. Dorwałam ją w empiku, a jest to Dziennik O-błędnik. Świetnie napisana, lekka, życiowa i taka jednocześnie konkretna. Czytając ją możemy śmiało utożsamiać się z główną bohaterką, która przechodzi różne rozterki życiowe czyli pozytywne chwile jak i negatywne…

  • Katarzyna

    Ja lubie książki z humorem. Koleżanka poleciła mi Dziennik o-błędnik. Faktycznie uśmiałam się podczas czytania, bo widziałam siebie w głównej bohaterce. Polecam

  • Aga

    na pewno do jednej z lepszych kobiecych książek należy Ten słynny kostium N.M. Kelby, jest fantastyczną opowieścią o marzeniach, o szyku, stylu modzie. Można w niej znaleźć też sporo ciekawostek dotyczących różowego kostiumu, który nosiła J. Kennedy podczas zamachu na swojego męża.

  • Tara

    Ja mogę polecić od siebie nową książkę Clary Sanchez „Widok z nieba”. Szczerze, kiedy siadałam do czytania, spodziewałam się dobrej lektury, w końcu znałam już autorkę np. ze „Skradzionej”, wiedziałam, że książka dostała najważniejszą hiszpańską nagrodę literacką, ale mimo to – bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła! 🙂

  • unicorn

    a może jakaś dobra biografia? ja jestem w trakcie czytania książki Aktorki portrety. Łukasz Maciejewski w trakcie rozmów z wybitnymi polskimi aktorkami przybliża kulisy ich pracy, dowiadujemy się o ich życiu prywatnym.

  • Ewelka

    Jak dla mnie świetna książka którą ostatnio skończyłam to „ścieżki życia” Edyty Kowalskiej. genialna historia, każda z nas może znaleźć się w sytuacji głównej bohaterki. Polecam

  • staszka

    Dla mnie „Ścieżki Życia” to świetna książka, historia pisana przez życie. Polecam każdej kobiecie.

    • bilska

      Znam temat Ścieżek Życia, jak sama nazwa wskazuje życie pisze różne scenariusze także ta książka na pewno świetnie to oddaje.

  • wieśka

    Tak, Ścieżki Życia pokazują, że nie jest ono usłane różami, ale można się podnieść z każdej sytuacji…

  • Aśka

    Według mnie Mistrz Kasi Michalak to powieść bardzo wciągająca nieco różniąca się od innych propozycji autorki, ale dla kobiet chcących czegoś więcej idealna tak jak dalsze losy w powieści Zdrada .Polecam

  • Qla

    A propos polskich autorek, właśnie skończyłam czytać drugą część książki ,,Dziennik O-błędnik” Anity Sumi, bardzo fajna literatura kobieca, pierwsza część słabsza, ale druga – świetna, bardzo trafne obserwacje życiowe, lekkie pióro autorki i wszechobecny humor sprawiają,że ponad 300 stron łyka się piorunem. Dlatego polecam i pozdrawiam wszystkie Czytelniczki 🙂

  • Gabrysia

    Dość interesująca lekturka, ja również polecę swoją 🙂 Myślę, ze książki Marty w. Staniszewskiej będą doskonałym prezentem dla zaczytanych w romansach z dreszczykiem kobietach. Marta W. Staniszewska zadebiutowała w 2014 roku romansem erotycznym pod tytułem „Nigdy cię nie zapomniałam”. Powieść została gorąco przyjęta przez czytelniczki. Pracę nad drugą częścią udało się zakończyć w kilka kolejnych miesięcy i dziś możemy cieszyć czytelniczą pasję kontynuacją historii namiętnych kochanków. Jak informuje autorka, prace nad trzecią książką przedstawiającą pikantne losy całkiem nowych bohaterów, właśnie zmierzają ku szczęśliwemu finałowi. Niedawno ukazała się równie gorąca powieść „I obiecuję ci miłość”

  • Agnieszka

    Polecam powieść Anny Wysockiej-Kalkowskiej „Taniec z motylami”, która ze względu na poruszane tematy, dotknie każdego człowieka. Każdemu z nas towarzyszą takie uczucia jak miłość, nienawiść, strach, tęsknota i towarzyszący jej lęk. Główna bohaterka walczy z przeszłością o swoją przyszłość, odkrywając coraz to nowsze sekrety swojej matki. Po drodze okazuje się, że jedna osoba, spotkana w odpowiednim momencie zmienia wszystko. Nasze decyzje, plany, poglądy odwracają się do góry nogami, wszystko za sprawą jednego człowieka.
    Ta lektura to podróż wgłąb ludzkich emocji.

  • tinkerbell

    od siebie polecam „Dziewczyny chcą się zabawić”. fantastyczna lektura, dawno nie czytałam tak dobrej

  • Natala

    Sporo czytam, naprawdę. Zdarza się, że i dwie książki weekend. Ale wiadomo, że niektóre książki pozostaję w głowie na dłużej. I tak było z tytułem „Córki Smoka”. Książka dość trudna, temat wojny, wykorzystywania seksualnego, przemocy, którą przy tym wszystkim bardzo dobrze się czyta. Po prostu świetnie napisana.

  • Aleksandra

    Zgadzam się z Panią Anią! Jeśli chodzi o książki świetne, aby się zrelaksować to twórczość Kordel to naprawdę dobry wybór. Szczególnie przypadła mi do gustu, ostatnia książka „Serce w skowronkach” Pełna humoru, ciepła, szczerych dziecięcych komentarzy córeczki głównej bohaterki… no i marzeń 🙂

  • sekado

    Livro wrzuciło książkę Obamy, tzn. żony byłego prezydenta.
    Becoming. Moja historia – taki dali tutaj tytuł.
    Książka naprawdę mega udana. Przeczytałam dopiero część.
    Podoba mi się, że ona opisuje faktycznie takie rzeczy, o których normalny człowiek nie ma pojęcia.

  • Szymon Owedyk

    Taka lista najlepszych książek jak najbardziej mi się podoba. Ja jeszcze mogę polecić Narzędzia Tytanów czy książki Michała Szafrańskiego i Macieja Aniserowicza 🙂

  • Martyna

    W ostatnim czasie przeczytałam świetną książkę jaką jest „Klub Pana G”. Wciąga ona już od pierwszych stron i ciężko jest się od nie oderwać 😉 Bardzo polecam 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>