Główne menu

Kobiecy mózg jest o 4 lata młodszy. Najnowsze odkrycia naukowców

Naukowcy w końcu znają odpowiedź na pytanie, dlaczego kobiety statystycznie dłużej zachowują wysokie zdolności poznawcze i później się intelektualnie starzeją. Po przeanalizowaniu metabolicznego wieku mózgu zauważyli, że mózg kobiet dłużej zachowuje wysoką sprawność.

Kobiecy mózg

Amerykańscy naukowcy skanują ludzkie mózgi

Amerykańscy naukowcy odkryli, że zdrowe kobiety mają młodszy „metaboliczny wiek mózgu” od mężczyzn znajdujących się w tym samym wieku. Różnica wynosi średnio cztery lata i jest widoczna we wczesnej dorosłości oraz pozostaje zauważalna w starszym wieku.

Odkrycie udowadnia, że zmiany w sposobie zużywania energii u kobiet i mężczyzn przebiega inaczej.  Wnioski z badań mogą pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego kobiety mają tendencję do zachowania młodości mentalnej przez dłuższy czas niż mężczyźni.

 

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy wykorzystali technikę skanowania mózgu zwaną pozytonową tomografią emisyjną, która mierzyła przepływ tlenu i glukozy w mózgach 121 kobiet i 84 mężczyzn w wieku od 20 do 82 lat. Skany te ujawniły, jak cukier był przekształcany w energię w różnych częściach mózgu.

U niemowląt i małych dzieci obserwuje się wzrost procesu tlenowej glikolizy, mającej wpływ na wzrost i dojrzewanie mózgu. Proces ten nieco spowalnia u młodzieży i młodych dorosłych, stopniowo spada u osób starszych, aż osiąga bardzo niski poziom u osób w okolicy 60 urodzin.

Naukowcy następnie sprawdzili, jak przebiega metabolizm w zależności od płci osoby badanej. Okazało się, że chociaż program dokładnie potrafił wskazać wiek mężczyzny na podstawie wykonanego skanu, to w przypadku kobiet wskazywał, że był on średnio o 4 lata niższy niż w rzeczywistości.

Sposób, w jaki męski mózg spala cukier sprawia, że wygląda on na starszą strukturę niż ta obserwowana u kobiet. Dla naukowców wielką tajemnicą pozostaje fakt, dlaczego tak się dzieje. Być może przyczyną jest odmienna gospodarka hormonalna. Chociaż ta hipoteza nie jest w stanie się obronić, bo różnice między starzeniem się mózgu kobiet i mężczyzn nadal są takie same, mimo wkroczenia przez badane kobiety w okres menopauzy.

źródło: National Academy of Sciences

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>