Główne menu

Kobiety piją tyle, ile mężczyźni. Rozbieżności znikają

Najnowsze badania potwierdzają, że rozbieżności między ilością wypijanego alkoholu między kobietami a mężczyznami przestają istnieć. Panie coraz częściej piją i równie chętnie spożywają więcej niż „symbolicznie”.

Przeprowadzono badanie w Stanach Zjednoczonych. Pokazuje ono, że różnice w ilości alkoholu wypijanego przez przeciętną kobietę i mężczyznę to przeszłość. Porównano wyniki badań przeprowadzonych w 2002, 2012 i 2014 roku. Okazuje się, że z każdym rokiem wzrasta liczba kobiet, które deklaruje, że piła alkohol w ostatnich 30 dniach. Dzisiaj przyznaje się do tego 57% pań.

 

Średnia liczba dni, kiedy kobiety sięgają po alkohol wynosi obecnie 7,3 dni w miesiącu (wcześniej 6,8), u mężczyzn jest to około 9 dni w miesiącu. Raport dotyczy również pijaństwa. Wśród 18- do 25-latków, którzy opuścili dzień w szkole, odsetek kobiet zgłaszających jako przyczynę odurzenie alkoholem znacznie wzrósł, podczas gdy odsetek mężczyzn, którzy zgłosili taki powód nieobecności znacznie spadł.

Jak to jest w Polsce?

Niestety podobnie.

Specjaliści od uzależnień obserwują stały wzrost spożycia alkoholu zwłaszcza w grupie młodych kobiet od 18 do 35 roku życia. Wzorzec coraz rzadziej polega na symbolicznym spożywaniu lampki wina do kolacji. Częściej opiera się na jak największym spożyciu alkoholu w jak najkrótszym czasie („binge drinking”). Taki sposób niekontrolowanego picia dominuje również na wyjazdach służbowych, integracyjnych.

Choć mężczyźni nadal piją częściej, to kobiety w tych statystykach panów „gonią”.

Eksperci wskazują, że niestety panie są bardziej narażone na negatywne skutki picia – zapalenie wątroby, choroby serca, nowotwory. Ryzyko to ocenia się jako dwukrotnie wyższe. Kobiety również szybciej się uzależniają.

Bezpieczna ilość alkoholu dla kobiet to dwie porcje dziennie – tyle można wypić od czasu do czasu bez negatywnego wpływu procentowych trunków na zdrowie.

Czasami gdy chcemy pić więcej, warto zadbać o to, by skutki „balowania” były jak najmniejsze.

Przeczytaj, jak pić z głową.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>