Główne menu

Kobiety po 30 to najlepsze czytelniczki. Tak?

Czytanie książek to dla wielu pasja. Nałóg, bez którego nie można żyć. Najlepsza forma relaksu i sposób na poszerzanie horyzontów. Czytają wszyscy, mali, duzi, a w szczególności kobiety. Kobiety, a zwłaszcza jeden konkretny typ kobiet, jest naprawdę ważnym typem czytelnika. Czy kobiety po 30 to najlepsze czytelniczki? I czy Ty również należysz do czytającego grona kobiet? Co czytamy na co dzień i jakimi książkami wymieniamy się bez zawahania?

Kobiety po 30 to najlepsze czytelniczki

Czy Polki chętnie czytają książki?

Niezmiennie od lat bada się poziom czytelnictwa w Polsce. I choć wyniki nie są najlepsze, to dobra wiadomość jest taka, że trend spadkowy został zatrzymany. Biblioteka Narodowa dzieli się informacjami na ten temat. I tak na pytanie o przeczytaną w ubiegłym roku chociaż jedną książkę twierdząco odpowiada 38% respondentów.

Jedna książka to naprawdę nie dużo, ale zawsze coś. Czytane książki najczęściej kupujemy (taką decyzję podejmują osoby aktywne zawodowo), otrzymujemy w prezencie, pożyczamy od znajomych lub wypożyczamy z bibliotek (to najrzadziej).

Najczęściej po książki sięgają kobiety. Wśród czytelników jest: 51% kobiet i 33% mężczyzn. 15% badanych kobiet przeczytało 7 książek w ciągu roku i w ten sposób zaliczono tę grupę osób do mocno zaangażowanych czytelniczek.

A Ty ile książek czytasz w ciągu roku?

Ponad połowa Polaków nie czyta w ogóle

Wszystkie wyniki badań pokazują, że ponad połowa Polaków nie czyta książek. Większość nie sięgnęła nawet po jedną książkę w ubiegłym roku. W żadnej formie – ani klasycznej papierowej, ani elektronicznej.

Nie czytamy. To jedno. Mamy też problem z czymś tak oczywistym jak czytanie ze zrozumieniem. I konsekwencje tego są widoczne na każdym kroku. Im bardziej świadome, wyedukowane i zamożne społeczeństwo, tym poziom czytelnictwa jest wyższy.

Kto czyta najwięcej?

Badanie przeprowadzone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na grupie 32 tysięcy Polaków powyżej 16 roku życia pokazało, że najmniej czytającą grupą są osoby 65+. W tej grupie jedną książkę w ciągu roku przeczytało tylko 36% zapytanych.

Najwięcej czytelników jest w grupie 16-24 lata. Im starsze osoby, tym z czytaniem jest niestety gorzej. Najwięcej czytają mieszkańcy większych miast. Najmniej osoby mieszkające na wsi, z wykształceniem podstawowym lub zawodowym. Najlepszymi czytelnikami są osoby z wykształceniem wyższym.

Czy Polacy czytają książki?

A jak to wygląda na tle innych narodów? Czy Polacy czytają dużo książek? Okazuje się, że nie. Zajmujemy pozycję poniżej europejskiej średniej. Zdecydowanie lepszymi czytelnikami są Szwedzi, Niemcy czy Czesi. Najlepszymi Luksemburczycy, gdzie poziom czytelnictwa jest naprawdę wysoki i wynosi ponad 80%.

Dlaczego to kobiety czytają częściej?

Przeciętna kobieta jest lepiej wykształcona niż przeciętny mężczyzna. To wytłumaczenie fenomenu większego czytelnictwa wśród kobiet. Panie zwyczajnie mają świadomość, dlaczego czytanie jest ważne, co nam daje. Częściej postrzegają je jako formę przyjemnego spędzania czasu. Mają też wyrobiony nawyk czytania, stąd długo bez lektury czują się… dziwnie. Czegoś im brakuje. I w naturalny sposób sięgają po kolejną książkę.

Znaczenie ma też sposób wychowania. Jeśli dziecko wychowuje się w domu, w którym czyta się książki, wyrasta na czytelnika. Jeśli nie ma dostępu do książek, nie widzi czytających rodziców, to szansa, że sam zacznie czytać jest mała, wynosi około 13%.

Po jakie książki sięgamy najczęściej?

Polacy często czytają książki przygodowe, kryminały, książki historyczne. Coraz częściej sięgamy po wydania branżowe, o rozwoju, psychologii, a także tematyczne, związane z naszą pasją i sposobem spędzania wolnego czasu.

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>