Główne menu

Kobiety to gaduły? Wszystko przez białko FOXP2

Kobiety mówią chętniej i częściej niż mężczyźni. Podobno każdego dnia z naszych ust pada średnio o 13 000 słów więcej. Ile dokładnie? 20 000 słów w przeciągu 24 godzin.

Mówimy też szybciej, poświęcamy sporo swojego potencjału intelektualnego na pogawędkę. Dlaczego? Wszystko z powodu białka FOXP2.

Kobiety to gaduły

Białko znajdujące się w mózgu sprawia, że w naturalny sposób mamy większą potrzebę, by myśli zamieniać na słowa.

Naukowcy zbadali fenomen białka najpierw na szczurach, potem sprawdzili, jak to ma się u ludzi. W Uniwersytecie w Maryland porównali mózgi 10 chłopców i 10 dziewczyn między 3 a 5 rokiem życia. Okazało się, że dziewczynki mają o 30% więcej białka FOXP2 niż chłopcy w kluczowym obszarze mózgu odpowiedzialnym za naukę mówienia. Coś kosztem czegoś…Okazuje się, że panowie z kolei mają dwa razy większe obszary w mózgu odpowiedzialne za myślenie i dążenie do seksu.

Jest coś jeszcze. Dr Luan Brizendine zwraca uwagę, że gdy kobieta mówi, w jej mózgu wydzielają się substancje chemiczne, które dają efekt podobny do uzależnienia.

Czy da się zatrzymać ten proces? Okazuje się, że tak. Badania pokazały, że kobiety, które przebywają w męskim towarzystwie mówią mniej. A to akurat nie jest dobra wiadomość…Często odbiera szansę na rozwój i realizację dobrych projektów, które nigdy nie są przedstawione z obawy przed ich niekorzystnym odbiorem.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>