Kocham…jak storczyki
Najpopularniejsze storczyki to Phalaenopsis. Nie przechodzą okresu spoczynku, rosną cały rok. Kwitną różnie, w zależności od egzemplarza. Orchidee są bardzo wytrzymałe i wiele zniosą. Jednak trzeba umiejętnie je pielęgnować, by cieszyły oko. Warto, bo storczyki są nie tylko piękne, ale mają właściwości oczyszczające powietrze, poprawiają samopoczucie, zwiększają koncentrację. Poza tym są…uzależniające. Dla wielu wystarczy jeden okaz, by wpaść po uszy i kupować następne i kolejne…
- Storczyków nie podlewamy, ale je moczymy.
- Jak często? Nie ma sztywnych reguł – raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie. Wybieranie odgórnych ram czasowych – to błąd. Storczyki należy moczyć wtedy, kiedy tego potrzebują, obserwując ich korzenie. Inaczej podłoże wysycha w różnych porach roku, inaczej w zależności od konkretnego kwiatu, jak również od tego, czy storczyk kwitnie czy też nie.
- Doniczki wkładamy po sam rant (lub na wysokość minimum 3/4) w odstaną, przegotowaną lub odfiltrowaną wodę (storczyki wymagają miękkiej wody) na około pół godziny – gdy stanowi je sama gruba kora piniowa. Im podłoże jest drobniejsze, tym storczyki należy krócej moczyć. Należy to robić, gdy wszystkie korzenie będą jasne, srebrne, a doniczka lekka. Gdy korzenie są zielone, nie wymagają moczenia, oznacza to, że trzeba jeszcze poczekać. Najlepiej zrobić dziurki po bokach w doniczkach, by podłoże dobrze wysychało.
- Lepiej Phalaenopsis przesuszyć niż przelać.
- Jeśli chcesz podlewać storczyki, uważaj, by nie zalać stożka wzrostu.
- Należy zwrócić uwagę na dobrej jakości podłoże do storczyków. Poleca się korę piniową.
- Nie pryskamy storczyków wodą. Więcej to może przynieść szkody niż pożytku.
- Uważamy z nasłonecznieniem. Może łatwo dojść do poparzeń słonecznych i uszkodzeń liści. Dla ochrony storczyków przed nadmiernym światłem dobrze sprawdzają się rolety dzień-noc lub specjalne folie na szybę zapewniające zacienienie.
- Storczyki to smaczny „cel” wielu robaczków, na przykład wełnowców, białych owadów wielkości ryżu. Przed zakupem storczyka, warto dokładnie obejrzeć kwiat. Ponadto kwiaty mogą być zaatakowane przez skoczogonki czy wciorniastki.
- Wybierając storczyka, unikaj kwiatów z plamami na liściach, korzenie powinny być jędrne a kwiaty wyglądać powinny na zdrowe.
- Ostrożnie stosujemy nawozy. Inne nawozy stosuje się do storczyków, które kwitną i tych bez kwiatów.
- Obcinać przekwitnięte pędy czy nie? Istnieje kilka teorii. Jedna z nich mówi, że po zakończeniu kwitnienia obcinamy pęd od góry tuż nad pierwszym żywym oczkiem.
- Raz na dwa lata poleca się przesadzić storczyka, zwłaszcza jeśli roślina ma bardzo rozrośnięte korzenie.
5 komentarzy
Bardzo przydatne informacje, a storczyki mam, więc skorzystam:-)
Mi się nie udało przetrzymać storczyków, chyba warunki im nie sprzyjały. Natomiast zachwyciła mnie świąteczna gwiazda betlejemska, wypuszcza mnóstwo pędów i wszystkie liście pięknie się przebarwiają.
Oj, to prawda z tym, że storczyki są uzależniające 🙂
Uwielbiam storczyki. To najlepsze kwiaty jakie mam, rosną, kwitną, są rewelacyjne… piękne widziałam na Teneryfie
Jak spotkam to chętnie sobie kupię i będę dbała o nie. Śliczne są.