Główne menu

Konie – dlaczego je uwielbiamy?

Konie mają to coś, co sprawia, że coraz popularniejsza staje się jazda konna, aktywność dostępna dla dzieci i dorosłych przez cały rok. Zimą w halach, w cieplejsze pory roku – w plenerze. Dostępna dla każdego, niezależnie od umiejętności. Na początku wdrażamy się, jeżdżąc na lonży, na oklep, anglezujemy, by na końcu galopować i czuć wiatr we włosach. To niezwykle odprężające hobby, a do tego wzmacniające mięśnie.

konie

Kobiety uwielbiają konie

Zarówno w USA jak i w Anglii 90% właścicieli koni to kobiety. 3/4 osoby zapisane do szkoły jeździeckiej w Europie to kobiety. Innymi słowy to kobiety uwielbiają konie. To one najczęściej jeżdżą konno. Co ciekawe, kobiety dominują także na weterynarii, 4 na 5 absolwentów weterynarii zajmującymi się końmi to kobiety.

Dlaczego to właśnie kobiety uwielbiają konie? Może dlatego, że generalnie jesteśmy wrażliwsze, bardziej wyczulone na piękno natury. Różne badania pokazują, że zazwyczaj bardziej lubimy zwierzęta. Dodatkowo odnajdujemy satysfakcję w opiece nad zwierzętami, w karmieniu ich, pielęgnacji.

Jazda konna to nie tylko sama jazda, to przygotowanie konia, czyszczenie, siodłanie, a także odprowadzanie konia do stajni i rozsiodłanie konia.

Jazda konna angażuje wewnętrzne mięśnie ud – te, które w innych dyscyplinach sportowych nie są szczególnie eksploatowane. Dlatego pierwsze jazdy powinny być krótkie i trwać nie więcej niż 30minut.

Co daje nam jazda konna?

  • jazda konna relaksuje,
  • niweluje stres i napięcie,
  • poprawia koordynację,
  • wzmacnia układ kostno-mięśniowy,
  • korzystnie wpływa na mięśnie nóg i górnych partii ciała,
  • pomaga w zachowaniu zdrowia,
  • sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy ciała, wzmacnia mięśnie.

To, co najważniejsze – to możliwość przebywania wśród zwierząt. Podczas jazdy tworzy się więź między jeźdźcem a koniem. To pozwala nie tylko podziwiać piękne zwierzęta, ale również okolicę.

Możliwa jest jazda konna w plenerze, dodatkowo organizuje się targi, zawody, spotkania, które pozwalają się spotkać osobom zaangażowanym w jeździectwo. Nic dziwnego, że jazda konna staje się coraz popularniejsza.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>