Inf. prasowa Kontrola finansów rodzinnych szansą na stabilność i większe oszczędności
Pieniądze szczęścia nie dają, ale zdecydowanie lepiej mieć nad nimi kontrolę i pilnować budżetu rodzinnego niż chaotycznie nimi rozporządzać. Monitorowanie przychodów i wydatków to jeden z kluczowych warunków utrzymania stabilnej sytuacji finansowej i tym samym zapewnienia sobie regularnych oszczędności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak kontrolować rodzinny budżet z korzyścią dla siebie i najbliższych.
Monitoring przychodów i wydatków
Podstawowym aspektem kontroli budżetu domowego jest monitoring przychodów i wydatków. O ile w przypadku zarobków sprawa wydaje się dość oczywista, bo generalnie każdy wie, jakie osiąga dochody, o tyle koszty wymagają więcej pracy, systematyczności i precyzji. Konieczne jest bowiem codzienne zapisywanie poniesionych wydatków, aby na koniec dnia, tygodnia czy miesiąca wiedzieć, ile one wyniosły. To podstawowa wiedza, która pozwala na analizę sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.
Pojawia się jednak pytanie, jak monitorować koszty codziennego życia? Jednym ze sposobów jest zbieranie paragonów i ręczne zapisywanie transakcji w notesie czy zeszycie. Ta tradycyjna metoda traci jednak na popularności na rzecz nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jakimi są aplikacje do kontroli finansów. Najpopularniejsze tego rodzaju narzędzia to m.in.:
- Moje Finanse,
- Money Lover,
- Spendee,
- Kontomierz
To proste w obsłudze aplikacje na telefon, które pozwalają na zapisywanie i przyporządkowywanie wydatków do różnych kategorii. Ponadto oferują dostęp do szczegółowych analiz i raportów umożliwiających pełny wgląd w transakcje finansowe przeprowadzone we wskazanym okresie, np. w ciągu miesiąca. Co ważne, wymienione aplikacje w podstawowych, ale w zupełności wystarczających pod względem funkcjonalności wersjach są całkowicie darmowe.
Budżetowanie
Jeśli wiesz, jakie są Twoje miesięczne dochody i koszty, na podstawie tych informacji możesz opracowywać plany dotyczące miesięcznego budżetu. W jego ramach ustalasz, jakie kwoty przeznaczysz na poszczególne wydatki oraz oszczędności. Budżetowanie pozwala na trzymanie finansów osobistych w ryzach, co ułatwia oszczędzanie. Ustalając sobie odpowiednie, rozsądnie dobrane limity na określone kategorie kosztów, uczysz się panować nad pieniędzmi i dążyć do ustalonego celu zgodnie z pierwotnymi założeniami.
Podział kategorii wydatków jest uznaniowy – tylko od Ciebie zależy, jaki procent przychodów przeznaczysz na poszczególne koszty, jak jedzenie, inwestycje, rozrywka czy oszczędności. Kluczowe jest uwzględnienie wydatków związanych właśnie z oszczędzaniem, tak aby każdego miesiąca w portfelu pozostawała określona kwota, przyczyniając się do poprawy sytuacji finansowej rodziny, W rezultacie kredyty czy chwilówki ratalne przestaną być potrzebne.
Dlaczego kontrola finansów jest ważna
Nie kontrolując budżetu domowego, łatwo o chaotyczne wydawanie pieniędzy. Jeśli nie wiesz, jakie są Twoje miesięczne wydatki, nie jesteś w stanie dopasować ich do swoich dochodów, w efekcie czego łatwo się pogubić i wydawać więcej, niż się zarabia. Bez monitoringu kosztów codziennego życia trudno o realizację planów finansowych, o ile nie osiąga się naprawdę wysokich zarobków, które pozwalają na wydawanie pieniędzy w dowolny sposób bez obaw, że wydatki będą mniejsze niż dochody.
Nic więc dziwnego, że osoby niekontrolujące finansów znacznie częściej zaciągają kredyty i pożyczki niż ludzie, którzy trzymają rękę na pulsie i dbają o swój budżet. Oni w nagłych sytuacjach nie muszą zadłużać się w ramach szybkich pożyczek.
Zostaw komentarz