Główne menu

Kroplówki witaminowe sposób na zmarszczki i kaca. A może szaleństwo?

Dzisiaj wiele tematów chcemy załatwić szybko i bezboleśnie. Ma być łatwo i natychmiast. Stąd tendencja do wybierania drogi na skróty. Doskonale potwierdza to chociażby moda na kroplówki witaminowe. Niegdyś dostępne tylko dla celebrytek, dzisiaj oferowane także pani Kowalskiej z warzywniaka. Wystarczy zafundować sobie wlew, by odzyskać gładką skórę, pozbyć się cellulitu, oczyścić organizm z toksyn, odchudzić sylwetkę, czy zredukować skutki stresu. Paranoja? A może znak naszych czasów? Tylko czy naprawdę warto?

Czym są kroplówki witaminowe?

Kroplówki witaminowe to preparaty w formie wlewów dożylnych stosowane w przypadku osób cierpiących na niedobory, osłabionych, chorych. W postaci żywienia pozajelitowego podawane są chorym pacjentom w szpitalach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ratowały życie…dzisiaj są oferowane przez wiele klinik jako sposób na lepsze samopoczucie…za kilkaset złotych.

kroplówki witaminowe

Ostatnimi czasy koktajle witaminowe w formie kroplówki zyskują popularność jako metoda na poprawę samopoczucia, a nawet wyglądu. Wlewy witaminowe mają, według zapewnień ludzi, którzy do nich zachęcają, wygładzać skórę, spowalniać procesy starzenia, poprawiać samopoczucie, leczyć kaca, odchudzać, likwidować stres, dodawać energii, usuwać problemy z bezsennością czy też ogólnie czynić z nas „nowo narodzonych”. Lista ich korzyści jest całkiem długa.

Tylko czy to dobry pomysł, by decydować się na coraz powszechniej stosowane zabiegi, bez konkretnych zaleceń lekarskich, bez poprzedzających je badań (najczęściej nikt nie bada poziomu witamin przed zabiegiem), które mogłyby stwierdzić, że niedobory naprawdę istnieją? Czy kupowanie kroplówek witaminowych u prywatnych firm jest na pewno bezpieczne? Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin jest szkodliwy…

Skąd pomysł na witaminowe wlewy?

Powodów, dla których coraz częściej stosuje się kroplówki witaminowe, jest coraz więcej. Wystarczy wymienić:

  • coraz gorszej jakości żywność, ubogą w witaminy,
  • szybkie tempo życia, wymuszające jedzenie czego popadnie,
  • uboga dieta, mało zróżnicowana,
  • stres i zmęczenie,
  • brak energii i problemy z zasypianiem
  • potrzeba uzyskania szybkich efektów, bez zmiany diety.

Wlewy z witamin pozwalają natychmiast poczuć ulgę, dostarczając bezpośrednio do krwiobiegu aktywne składniki. Pominięcie układu pokarmowego umożliwia uzyskanie natychmiastowego efektu. Jeśli wlew poprzedza badanie krwi, oceniające obecność i stopień niedoborów, zabieg można dostosować bezpośrednio do potrzeb danej osoby. Niestety zazwyczaj takiego badania się nie wykonuje, a pacjent wybiera jedną z dostępnych opcji, prezentowaną w folderze reklamowym.

Najczęściej witaminowe wlewy dotyczą witaminy C, A, D3, E, z grupy B, a także magnezu.

kroplówki witaminowe

Na co to pomaga?

Powodów, dla których ludzie decydują się na witaminowe kroplówki jest całe mnóstwo. Zazwyczaj jest to sposób, by szybko stanąć na nogi, zyskać siłę, poczuć przypływ energii, poprawić wygląd skóry, a także wyjść z patowej sytuacji, na przykład wtedy, kiedy od dawna próbuje się bezskutecznie schudnąć, czy pozbyć nawracających dolegliwości.

Kroplówki witaminowe bywają również sposobem leczenia z kategorii tak zwanej medycyny naturalnej.

Koszty, czy to się opłaca?

Koszty wlewów witaminowych zaczynają się od 150 złotych. Jeden wlew przeciwstarzeniowy to „tylko” 250 złotych. Oczywiście zabiegi trzeba powtarzać…

Lekarze przekonują, że nie ma żadnych wskazań ani uzasadnienia dla stosowania kroplówek witaminowych w przypadku, gdy ważne witaminy można podać drogą pokarmową. Według ich opinii, wlewy należy zostawić osobom chorym. 

A Wy co sądzicie?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>