Główne menu

Krostki na ramionach – sygnał od organizmu, że…

Zmiany na skórze to nie tylko problem natury kosmetycznej. To zazwyczaj ważny sygnał od organizmu. Motywujący, by przyjrzeć się temu, co nam szkodzi. O czym sygnalizują krostki na ramionach?

Krostki na ramionach – najczęstsze przyczyny

Krostki na ramionach to często pryszcze, które mogą powstawać w wielu miejscach na skórze. Zablokowane pory przez brud i nadmiar łoju, a także pot to gotowy przepis na kłopoty.

Problemem może być nie tylko nadprodukcja łoju przez gruczoły, ale także alergia. W miejscach gdzie skóra styka się bezpośrednio z materiałem może dochodzić do nadwrażliwości. Kłopotliwe mogą być pozostałości proszku lub płynu do prania w tkaninie lub rzadziej spotykana alergia na konkretne materiały, z których uszyta jest odzież.

Inną przyczyną może być rogowacenie mieszkowe, a także problemy z trawieniem glutenu.

Jak wyglądają krostki na ramionach?

Krostki na ramionach mogą być mniejsze lub większe. Często to zaskórniki, innym razem zmiany z białą końcówką. Czasami krostki rosną całkiem spore i są wypełnione ropą. Zdarza się, że jest ich tak dużo, że określa się je mianem „skóry kurczaka”.

Pryszcze na ramionach

Krostki na ramionach to zazwyczaj trądzik. Charakterystyczne zmiany występują zazwyczaj na twarzy, na ramionach, klatce piersiowej i plecach. Spowodowane są przez zmiany hormonalne, dlatego są typowe dla osób młodych, a także występują  u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Mogą pojawiać się w drugim fazie cyklu.

Na skutek zmian hormonalnych gruczoły produkują nadmierne ilości sebum, który miesza się z martwymi komórkami i blokuje pory. Ważną rolę w tym procesie odgrywają także bakterie.

krostki na ramionach

Krostki na ramionach – rogowacenie mieszkowe (Keratosis pilari)

Krostki na ramionach mogą być także wywołane przez chorobę skóry, rozpoczynającą się zazwyczaj w dzieciństwie (przed ukończeniem 2 roku życia) lub w okresie nastoletnim, polegającą na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Czasami choroba samoistnie mija w dorosłym życiu. Charakterystyczne dla niej zmiany mogą być czerwone, różowe, białe lub mieć kolor skóry.

Zmiany pojawiają się na ramionach i udach, są niewielkie i sprawiają, że powierzchnia skóry staje się chropowata. Mogą powodować swędzenie skóry. Oprócz zmian estetycznych, rogowacenie mieszkowe nie jest szkodliwe ani zaraźliwe.

Jak sobie z nim radzić? Na pewno lepszym pomysłem od próby złuszczania skóry jest jej nawilżanie. Dobrze działają kremy z ceramidami, z mocznikiem (pomaga usunąć białko keratynowe gromadzące się wokół mieszków), czy specyfiki z moczanem amonu. Skuteczne mogą być miejscowe kortykosteroidy lub retinoidy.

Zapalenie mieszków włosowych

Zmiany na skórze może powodować zapalenie mieszków włosowych. Gdy ulegają one uszkodzeniu, mogą się do nich dostać bakterie i powodować infekcję. Stan zapalny gołym okiem będzie widoczny jako zmiana na skórze. Najczęściej jest bolesny.

Krostki powstające w wyniku zapalenia mieszków włosowych mogą być spowodowane przez golenie i noszenie ciasnej odzieży (pocieranie skóry). Stanom zapalnym sprzyja wilgoć i ciepło.

Zakażenie gronkowcem

Rzadkim powodem występowania krostek na ramieniu jest zakażenie gronkowcem. Zmiany mogą wyglądać jak czerwone krostki, a także rany i pęcherze. Jak dochodzi do zakażenia? Bakterie gronkowca żyjące w nosie mogą być przeniesione na ramiona, gdzie zaczną się rozwijać. Wystarczy lekkie zadrapanie, uszkodzenie skóry…

Zakażenie gronkowcem wymaga leczenia w gabinecie lekarskim, często wymusza zastosowanie antybiotyków. To ważne, bo zbagatelizowany problem może powodować poważne konsekwencje.

Pokrzywka

Zdarza się, że krostki na ramionach są spowodowane przez reakcję alergiczną. Najczęściej występują jako małe czerwone plamy, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze. Zazwyczaj są swędzące.

Pokrzywka pojawia się nagle, na skutek kontaktu z czynnikiem powodującym odczyn alergiczny. Znika sama i nie pozostawia po sobie śladu.

Skóra kurczaka

Inną przyczyną są zmiany określane jako „skóra kurczaka”. Naukowcy sporą ilość małych czerwonych lub bladoróżowych krostek na ramionach nazywają rogowaceniem rzęsistym. Tego typu zmiany na skórze są często wywołane nietolerancją glutenu.

Na skutek problemów, jakie mają jelita z trawieniem glutenu, powstają przeciwciała, które oddziałują na wygląd skóry. Efektem tego mogą być zmiany na ramionach. Często obserwuje się także suchą i drapiącą skórę. Rozwiązanie? Ograniczenie ilości glutenu w diecie lub zrezygnowanie z niego w pełni.

    Komentarz ( 1 )

  • jotka

    W sumie ze skórą są zawsze jakieś problemy, to chyba wina także zanieczyszczeń i jedzenia złej jakości…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>