Główne menu

Inf. prasowa
Książki dla dzieci – kiedy zacząć czytać dziecku?

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej. O rozwój malucha warto zadbać już od pierwszych dni jego życia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na stymulowanie rozwoju intelektualnego naszej pociechy jest czytanie książek dla dzieci. Regularny kontakt ze światem literatury dziecięcej pozwala korzystnie wpłynąć na mechanizmy decydujące o kształtowaniu się nie tylko charakteru, ale również podstawowych umiejętności potrzebnych w kontaktach interpersonalnych. Czytać dziecku warto, jednak pozostaje pytanie, kiedy zacząć to robić.

Czytanie książek ważnym elementem w procesie rozwoju dziecka

Książki dla dzieci nie bez powodu zajmują ważne miejsce w hierarchii wielu księgarni stacjonarnych czy internetowych (np. https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html). Pozycje dla najmłodszych cieszą się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie ze strony rodziców, którzy chcą odpowiednio pokierować rozwojem swojego malucha. Czytanie książek dla dzieci pozwala rozwinąć wyobraźnię, zwiększyć zasób słownictwa oraz przyzwyczaić malucha do obcowania z literaturą jeszcze przed rozpoczęciem edukacji. Wielu rodziców przykłada wielką wagę do wyboru książek dla dzieci, których na rynku jest naprawdę sporo.

Kiedy zacząć czytać książki dla dzieci?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak czytanie warto rozpocząć od wczesnych tygodni, a nawet dni życia dziecka. Co więcej, wielu rodziców praktykuje czytanie książeczek dla dzieci jeszcze przed pojawieniem się malucha na świecie, co przecież nie zaszkodzi, a może tylko pomóc na dalszym etapie rozwoju dziecka. Trzeba zaznaczyć, że czytanie niemowlakowi może korzystnie wpłynąć na rozwój mowy. Problemy natury logopedycznej są dzisiaj coraz częściej obserwowanym zjawiskiem, dlatego lepiej dmuchać na zimne, niż zafundować dziecku wycieczkę po specjalistycznych gabinetach.

Jak umiejętnie wybierać książki dla dzieci?

Podstawowym kryterium, które powinno decydować o wyborze książek dla naszego malucha są jego wiek i poziom rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Wiadomo, że książka dedykowana niemowlakowi nie będzie atrakcyjna dla sześciolatka.

Książki dla niemowląt

Dla niemowląt, rekomendowane są książki dla dzieci bogato ilustrowane, pełne kontrastujących ze sobą kolorów, które stymulują narząd wzroku naszego dziecka. Dodatkowo, książki dla najmłodszych posiadają również elementy dźwiękowe, które z kolei korzystnie wpływają na narząd słuchu. Ważne również, żeby treść książeczki dla dziecka była dla niego ciekawa i korespondowała z tempem jego rozwoju na wielu płaszczyznach.

Książki dla starszych dzieci

Istnieje kolosalna różnica między potrzebami dzieci w wieku niemowlęcym, a dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Ilość tekstu i ilustracji powinna być zbalansowana, a sama treść książeczki powinna nieść ze sobą konkretne przesłanie. Dla dzieci, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w czytaniu, warto dobierać pozycje wydawnicze, których szata graficzna jest przyjemna dla oka, a format i ilość tekstu na jednej stronie nie zniechęcał do dalszej lektury.

    Komentarz ( 1 )

  • Kinga

    Również uważam, że czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju małego dziecka, dlatego cały czas zachęcam mojego Antka do czytania. Ostatnio kupiliśmy mu książkę pt.: „Tomek Łebski. Superferie. Kreacje i inne wariacje”. Wszyscy jesteśmy zaciekawieni przygodami Tomka. Sama pozycja moim zdaniem też bardzo śmieszy i pobudza wyobraźnię, a przecież o to chodzi. 😉

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>