Kto widział czarną kapustę? Czarna kapusta to jest to!
Kapusta głowa pusta? Absolutnie nie. Jedzenie kapusty jest bardzo zdrowe. I warto to robić możliwie często, sięgając po każdą znaną odmianę tego warzywa. Możemy kupić kapustę białą, czerwoną, a nawet…czarną. Ta ostatnia jest najmniej znana. Jaki kryje skład i czy warto? Przeczytaj i już nie dziw się, że istnieje także czarna kapusta.
Czarna kapusta czyli co?
Czarna kapusta (Brassica oleracea var. acephala.) jest rodzajem włoskiem kapusty. Ma też inne nazwy, takie jak: kapusta toskańska, kapusta palmowa, czy cavolo nero. To znana śródziemnomorska roślina. Uznawana jest za siostrę jarmużu. Najchętniej jemy ją zimą, choć w wielu miejscach dostępna jest przez cały rok. Nie tylko we Włoszech, ale w wielu restauracjach na świecie, na przykład w Stanach Zjednoczonych czy Anglii.
Wyróżnia się długimi, kręconymi liśćmi, o pofałdowanej fakturze przypominającymi włócznię. Pokrywają je bąbelki. Dorastają do długości 46 centymetrów, w najszerszym miejscu mogą mieć nawet 11 centymetrów. Liście zbiera się, gdy są młode i mają około 15 centymetrów długości. Starsze liście mają twarde łodygi.
Liście nie układają się w klasyczną główkę, tworzą razem podłużny, dość luźny kształt. Mają ciemnozielony kolor, prawie czarny, stąd warzywo wzięło swoją nazwę.
Czarna kapusta ma pieprzny smak, ze słodkim posmakiem.
Zdrowe jak warzywo
Według najnowszej piramidy żywienia, warzywa powinny stanowić podstawę naszego codziennego jadłospisu. Wśród codziennych wyborów warto, by znalazła się także kapusta czarna, która uważana jest za wyjątkowo zdrową propozycję. Jej podstawowe zalety to niska kaloryczność i bogactwo witaminy C, nie tylko wzmacniającej odporność, ale walczącej z wolnymi rodnikami. Dodatkowo zawiera witaminy: K, A i B2.
Jest szczególnie polecana kobietom ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego, składnika istotnego szczególnie w okresie ciąży. Ponadto jest źródłem wapnia, manganu, cynku i potasu. Dostarcza żelaza, folianów i błonnika, zapewniającego sytość i usprawniającego trawienie.
Zawiera także fitoskładniki – kwercentynę, kaempferol oraz flawonoidy (luteinę i karoten i zeaksantynę).
Jak przyrządzać czarną kapustę?
Przyrządzanie czarnej kapusty jest proste. Wystarczy oddzielić liście od siebie, dokładnie je umyć pod bieżącą wodą. Następnie kroimy ją na grube lub cienkie plasterki i spożywamy w formie surówek, jako dodatek do zup, sałatek, serów itd. Liście można dusić, smażyć. Świetnie pasują jako dodatek do makaronu, pasują też jako dodatek do fasoli i wieprzowiny.
Jeśli liście są długie, zaleca się usunąć łodygę, która może być zbyt twarda.
We Włoszech czarna kapusta stosowana jest do przyrządzania ribollita, czyli zupy na bazie wczorajszego chleba, białej fasoli, czarnej kapusty i innych warzyw. Kapustę można też wykorzystać do przygotowania pesto.
2 komentarze
Jarmuż lubię bardzo, ale czarnej kapusty chyba nie jadłam…
Polecam jako składnik koktajli warzywno-owocowych, tak samo pyszna jak jarmuż i szpinak