Główne menu

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia to jedno z głównych pomieszczeń w domu. Służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale również do spotkań rodzinnych. Wiele osób woli wypić kawę właśnie w kuchni niż w salonie. To właśnie w niej najlepiej się rozmawia. Kuchnia przez wielu uważana jest za centrum mieszkania. I dlatego  pojawił się pomysł, by połączyć kuchnię z salonem, czyniąc kuchnię jeszcze wygodniejszą. Czy jedna otwarta kuchnia to same zalety? A może lepsza jest kuchnia zamknięta?

kuchnia otwarta czy zamknięta

Dla kogo kuchnia otwarta?

Kuchnia otwarta optycznie powiększa nam niewielkie powierzchnie. Pozwala również na dobre doświetlenie obu wnętrz.

Kuchnia otwarta pozwala na przygotowywanie posiłków i przebywanie z innymi osobami, które odpoczywają w salonie. Gdy mamy gości, nie musimy ich opuszczać, możemy cały czas uczestniczyć w spotkaniu, przyrządzając coś w kuchni. Możemy iść o krok dalej, osoby odwiedzające nas mogą brać czynny udział w gotowaniu i przyrządzaniu posiłków. Mogą pomóc nam nakrywać do stołu.

Odległość salonu od kuchni zmniejsza się. Jedno i drugie pomieszczenie stają się całością. To wymusza zachowanie harmonii między nimi, również stylistycznej.

Kuchnia otwarta jest świetna dla osób towarzyskich, lubiących gotować na oczach gości. Sprawia, że osoba przygotowująca posiłki nie czuje się wyobcowana, ani pominięta. Może przebywać z innymi osobami, nie tracąc nic ze spotkania.

Jakie wady ma otwarta kuchnia? Okazuje się jednak, że największe zalety kuchni otwartej mogą być jej wadami. Kuchnia, która stapia się z salonem jest dobrze widoczna z kanapy. Wszystkie nieumyte gary, rozsypana sól, mąka, czy kawałki warzyw, które pozostały na blacie także. Bałagan w kuchni przenosi się na nieporządek w salonie. O ile umiemy wyluzować, to nie problem. Ale jeśli nie umiemy odpoczywać, gdy obok jest bałagan, to kuchnia otwarta może być naszą zmorą.

Poza tym gotowanie czasami jest głośne i hałasy z kuchni łatwo roznoszą się po salonie. O ile zdarza się tak, że jedna osoba przyrządza posiłki, a druga ogląda telewizję, może być to problem. Chyba, że gotujemy generalnie razem, wtedy tego problemu nie ma.

Dla kogo kuchnia zamknięta?

Kuchnia zamknięta to rozwiązanie, które jest obecnie dużo rzadziej wybierane. Modne są kuchnie otwarte. Dlaczego?

Niektórzy wskazują, że ze względu na zmianę stylu życia. Lubimy gotowanie z rodziną i przyjaciółmi, stawiamy na pierwszym miejscu kontakt z innymi. Kuchnia zamknięta sprawia, że tracimy ze spotkania, które się odbywa. Nie wszystko dosłyszymy, zobaczymy, doświadczymy. To wada.

Mamy też zazwyczaj dłuższą drogę do pokonania do stołu w jadalni. Poza tym kuchnia zamknięta nie pozwala nam optycznie powiększyć przestrzeni, wymaga również zazwyczaj większego doświetlenia światłem sztucznym.

Z drugiej strony możemy zachować większy komfort przygotowywania posiłków, unikamy roznoszenia się hałasu, zapachów po całym domu. Bałagan w kuchni może w niej pozostać. Można zamknąć drzwi lub po prostu przejść do salonu, z którego nie widać nieumytych garnków.

Rankiem łatwiej dyskretnie zrobić posiłki. Gdy wstajemy rano, nie ma ryzyka, że obudzimy innych członków rodziny. Podobnie wieczorem, gdy inni śpią, łatwiej przygotowywać posiłki.

Zarówno kuchnia otwarta i kuchnia zamknięta ma swoje wady i zalety. Niektórzy wybierają rozwiązanie pośrednie kuchnia zamknięta, bez drzwi.

A Wy co wolicie?

  12 komentarzy

 • Kasia Dudziak

  Według mnie kuchnia otwarta to bardzo praktyczne rozwiązanie. Gdybym miała dużą przestrzeń też bym miała otwartą. My niestety mamy małe mieszkanie i aneks kuchenny bez okna co mnie wkurza coraz bardziej.

 • Ja bez Imienia

  I jedno, i drugie ma swoje plusy i minusy. Dla mnie duży minus otwartej kuchni to przechodzące zapachy oraz hałas np. z okapu. Na ten moment mam kuchnię zamkniętą i całkiem mi to odpowiada 🙂

 • Monika

  13 lat zamknięta od prawie roku otwarta. Zdecydowanie otwarta.

 • Karolina

  Zamknięta. Miałam i aneks i osobna kuchnie i zdecydowanie wole zamknieta.

 • Diana

  Otwara z możliwością zamknięcia, np drzwi przesuwne chowane w ścianach. Masz piękną otwartą na salon i gości kuchnię, a jak po imprezie nie masz ochoty sprzątać i patrzeć na ten burdel (i do tego masz kota który w nosie ma zakaz chodzenia po blatach) to cyk, zamykasz i spokój ☺️
  Takie mam marzenie wnętrzarskie

 • Katarzyna

  Mam otwarta i żałuję, teraz myślę jak ja częściowo zasłonić

 • Agnieszka

  Otwarta wygląda pięknie, ale zamknięta jest bardziej praktyczna.

 • Kasia

  Zamknieta,mam otwarta I jest do dupy!

 • Natalia

  Zdecydowanie otwarta

 • Natalia

  Mialam otwarta, widoczna z wejscia, na imprezach goscie wszedzie mi sie krecili po kuchni i z wejscia wszystkie „niedociagniecia” byly widoczne i teraz mam inne mieszkanie i kuchnie czesciowo otwarta, wchodzi sie z salonu ale jest barek z meblamiczyli widzisz co sie dzieje w salonie a nie widac do konca co masz w kuchni. Zdecydowanie praktyczniejsze rozwiazanie

 • Ela

  Zamknięta zdecydowanie, nie dość że goście wszystko widzą, to kurz leciał z salonu na wszystko w kuchni, zapachy przypalonego roznosiły się po całym domu, jak sie wietrzy też niedobrze bo zimno sie robi w salonie, a najgorzej przy małych dzieciach, córka ciągle palniki mi włączała, nie polecam aneksu kuchennego, nie wiem co w tym fajnego, na szczęście teraz mam oddzielną

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>