Główne menu

Kurkumina i piperyna – dlaczego zawsze razem?

Kurkumina to silny przeciwutleniacz. Podobnie jak piperyna, która podnosi jej wchłanianie. Połączone razem mogą skutecznie dbać o nasze zdrowie i ograniczać liczbę zachorowań. Często stosowane są w jednej formule pod postacią wzmacniających suplementów diety. Czy rzeczywiście warto po nie sięgać, a może kapsułki obklejone etykietami „kurkumina i piperyna” to kolejny chwyt marketingowy, który ma po prostu wzbogacić producenta, a nie wzmocnić nas?

 kurkumina i piperyna

Czym jest kurkumina?

Kurkumina pozyskiwana jest z kurkumy. Charakteryzuje się żółtym kolorem, który dodany do potraw ładnie na nie „przechodzi”, barwiąc danie na słoneczną barwę.

Kurkumina jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki i ogranicza problematyczne stany zapalne. Pomaga wzmocnić organizm i uchronić przed infekcjami, a także zmniejszyć ryzyko powstania poważnych chorób. Działa silnie przeciwzapalnie!

Jak działa kurkumina?

Kurkumina podnosi poziom peptydów katelicydy, które pomagają chronić organizm przed infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi i wirusowymi.

Gdy infekcja już nas dopadnie, kurkumina może wspomagać organizm w walce z nią, skracając czas choroby. Pomaga obniżyć zbyt wysoką temperaturę, łagodzi kaszel i katar. Szybko stawia na nogi.

Jednak to niejedyna funkcja kurkuminy. Ma ona również inne działanie. Wspomaga trawienie, pomagając w dobrym odżywieniu organizmu.

Może wspomagać osoby mające problem ze zbyt niskim poziomem żelaza i niedokrwistością.

Ostatnie badania wskazują, że kurkumina może być także dobrym środkiem przeciwnowotworowym.

Co to jest piperyna?

Piperyna to substancja występująca w pieprzu. To właśnie dzięki niej pieprz ma pikantny smak.

Wykazano, że oprócz walorów wykorzystywanych w kuchni ma ona szerokie właściwości prozdrowotne – działa oczyszczająco, wzmacniająco, przeciwnowotworowo. Może stanowić doskonałą broń przeciwko bakteriom, a także korzystnie wpływać na trawienie, podkręcając metabolizm i podnosząc produkcję soków trawiennych. Nic dziwnego, że znalazła zastosowanie w odchudzaniu.

Dlaczego kurkumina i piperyna?

Pytaniem otwartym jest, dlaczego łączy się kurkuminę z piperyną? Okazuje się, że w ten sposób można znacząco zwiększyć biodostępność kurkuminy. Dzięki piperynie kurkumina wchłania się lepiej i działa dużo skuteczniej.

Jest też druga ważna przyczyna, dla której zastosowanie kurkuminy i piperyny razem na sens. W ten sposób można skutecznie walczyć z insulinoopornością, czyli wysokim poziomem cukru we krwi, napadami głodu i w konsekwencji otyłością.

Kurkumina i piperyna: działanie

Kurkumina i piperyna to substancje naturalne. Teoretycznie bezpieczne i nie należy się obawiać ich stosowania. Z drugiej strony mają one jednak wpływ na działanie ludzkiego organizmu. Mogą znacząco zwiększać wchłanianie w jelitach, stąd istnieje również ryzyko wpływu na przyswajanie przyjmowanych leków. Mając to na uwadze, należy uważać i w razie wątpliwości konsultować się z lekarzem.

Niemniej potencjał kurkuminy, jej niebywałe właściwości przeciwzapalne są na tyle kuszące, że w połączenie z piperyną, która wspomaga wchłanianie kurkuminy, może ona znacząco wzmacnia organizm, chronić przed chorobami, a nawet zapewniać zdrowy i piękny wygląd. Wiele osób decyduje się na kurkuminę i piperynę dla poprawy metabolizmu i szybszego odchudzania.

Czy jednak kurkumina i piperyna naprawdę działają? Zdania są podzielone. Jedni mocno cenią sobie to naturalne połączenie, inni wskazują, że nie jest to rozwiązanie najlepsze. Niemniej wyniki badań są obiecujące, stąd decyzja, żeby spróbować wydaje się rozsądna. Warto ją jednak rozważyć indywidualnie, weryfikując swoje oczekiwania.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>