Kwas hialuronowy po 30 – Twoja skóra Ci podziękuje!
Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) to jeden z najważniejszych składników nawilżających stosowanych w kremach. Chętnie używany też jest w zabiegach kosmetycznych. Jak działa? Kiedy jest najbardziej skuteczny? I czy rzeczywiście kwas hialuronowy po 30 to doskonały sposób na gładką i jędrną skórę?
Kwas hialuronowy znany i chętnie stosowany jest od ponad 40 lat. Dzisiaj uważamy jest za podstawowy składnik nawilżający. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery – od suchej, poprzez wrażliwą, a kończąc na trądzikowej. Najbardziej sprosta wymaganiom skóry podrażnionej, wysuszonej.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to nic innego jak podstawowy budulec, znajdujący się w wielu komórkach i tkankach. Stanowi podstawowy składnik skóry. Jeśli bliżej się przyjrzeć, to polisacharyd, należy do cukrów złożonych. W kosmetykach stosowany jest jako hialuronianu sodu i hialuronianu potasu.
Kwas hialuronowy dba o sprężystość, elastyczność, jędrność. Najwięcej znajdziemy go w warstwie zewnętrznej, w naskórku. Każdego dnia 30% kwasu foliowego ulega rozpadowi, po czym jego miejsce zajmują nowe komórki. O ile organizm ma wysoką zdolność do regeneracji. Ta umiejętność niestety spada wraz z wiekiem.
Kwas hialuronowy jest bardzo delikatny, dlatego może być bez problemu stosowany w pielęgnacji skóry wrażliwej. Doskonale nadaje się do aplikacji na całą twarz, łącznie z okolicą oczu.
Jak działa kwas hialuronowy? Kwas hialuronowy po 30
Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie, bo wykazuje długą listę cennych właściwości:
- nawilża (doskonale wiąże wodę)
- działa ochronie,
- zwiększa odporność skóry, zmniejsza jej wrażliwość na wpływ czynników zewnętrznych,
- poprawia wchłanianie innych składników stosowanych w kremach,
- koi i regeneruje,
- poprawia elastyczność i napięcie,
- zmniejsza widoczność zmarszczek,
- poprawia koloryt skóry,
- redukuje cienie pod oczami,
- sprawia, że skóra staje się promienna, odżywiona.
Dlaczego jest taki ważny?
Najistotniejsza właściwości kwasu hialuronowego to możliwość wiązania wody. Jest on w stanie zgromadzić aż 1000 razy więcej wody niż stanowi jego objętość.
To istotne zwłaszcza u osób, które obserwują u siebie pierwsze objawy starzenia. Wraz z wiekiem spada bowiem napięcie skóry, zmniejsza się stężenie kwasu hialuronowego. Skóra częściej jest przesuszona, szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, jej stopień napięcia i elastyczność są wyraźnie niższe.
Już po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego mocno spada. Około 80 roku życia skóra właściwie w ogóle go nie produkuje.
Kwas hialuronowy sprawdza się w pielęgnacji skóry po ekspozycji słonecznej, po kilku godzinach lotu samolotem, kiedy trzeba się mierzyć z wysuszoną powierzchnią skóry.
Kwas hialuronowy po 30
Już po 25 roku życia warto stosować kwas hialuronowy. Jest on doskonały nie tylko dla kobiet po 30, ale znacznie wcześniej – już po 20 roku życia.
Podstawowa forma zastosowania kwasu hialuronowego to kremy i sera, które znajdziemy bez trudu na półkach w ulubionej drogerii. Jest też jednak bardziej inwazyjny sposób na wykorzystanie kwasu hialuronowego to forma zastrzyków, które stosowane są w przypadku niektórych dolegliwości (zaćmy), a także do wypełnienia zmarszczek.
Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może zminimalizować widoczność zmarszczek nawet przez rok.
Niektórzy decydują się ponadto na przyjmowanie kwasu hialuronowego w formie suplementu diety, jako tabletki. Stosowanie w tej formie jest generalnie bezpieczne, niekiedy mogą wystąpić skutki uboczne, nadwrażliwość lub alergia, jednak są to sytuacje rzadkie. W razie wątpliwości przed stosowaniem warto skonsultować się z lekarzem.
Warto stosowanie kwasu hialuronowego połączyć z retinoidami (które mają silne działanie przeciwstarzeniowe, ale też przeciwtrądzikowe). Kwas hialuronowy w takiej konfiguracji może pozwolić uniknąć łuszczenia skóry, podrażnień, wysuszenia jej powierzchni.
Zostaw komentarz