Główne menu

Lęk jest naturalną reakcją, gdy zbliżamy się do prawdy

Lęk jest zjawiskiem, z którym każdy z nas ma mniejsze lub większe doświadczenie. Zdarza się, że często spotykamy się z nim, gdy w naszym życiu zachodzą różnego rodzaju zmiany.

Dla niektórych z nas są to, te okresy burzy i naporów, gdzie ilość zmian, trudnych momentów jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Są też wśród nas tacy, którzy doświadczają lęku nawet  w najmniejszej codziennej sytuacji związanej ze zmianą.

lęk

Co to jest lęk ?

Philip Zimbardo, amerykański psycholog, określa lęk jako negatywny stan emocjonalny związany  z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz ciała niebezpieczeństwa, które może objawiać się jako niepokój, uczucie napięcia, skrępowania lub zagrożenia. W odróżnieniu od strachu jest on procesem wewnętrznym, który nie jest bezpośrednio związany z zagrożeniem lub bólem.

W filozofii Sorena Kierkegaarda lęk stanowi szansę na „bycie sobą”, przez co ściśle wiąże się z radością. Jak mówi Kierkegaard:  lęka się tylko ten, kto ma duszę. Człowiek jako synteza duszy i ciała ma wielorakie doświadczenie lęku.

Pema Cziedryn w swojej książce „Kiedy życie Cię przerasta”  pisze, że lęk jest doświadczeniem powszechnym i  doznają go nawet najmniejsze istoty. Wszystko, co żyje podobnie reaguje na zagrożenie. Odczuwać lęk w obliczu nieznanego nie jest zatem rzeczą niezwykłą. To nieodłączny aspekt życia czujących istot, wspólny nam wszystkim. Lękiem reagujemy na samotność, śmierć lub utratę bezpieczeństwa. Lęk jest naturalną reakcją, gdy zbliżamy się do prawdy.

Zacznij działać !

Eckhart Tolle autor książki „Potęga teraźniejszości” mówi, że czasem lepiej jest zrobić byle co niż nic, zwłaszcza gdy od dawna tkwisz w jakimś nieszczęśliwym układzie. Nawet jeśli popełnisz błąd, czegoś przynajmniej się nauczysz, czyli w sumie nie będzie to taka znowu pomyłka. Gdy natomiast dalej będziesz tkwił w tej samej sytuacji, nie nauczysz się niczego.

Tolle stawia jedno z fundamentalnych pytań: Czy to lęk powstrzymuje cię od działania? Przyznaj się zatem sam przed sobą do lęku, obserwuj go, poświęć mu uwagę, bądź mu w pełni przytomnym towarzyszem. W ten sposób przerwiesz łączność między lękiem a swoim myśleniem. Nie pozwól, żeby lęk zawładnął twoim umysłem.

 

Na następnej stronie, jak oswoić zmiany…

    2 komentarze

  • Zbigniew Jerzy

    Agnieszko, jak na debiut to spodziewałem się czegoś bardziej personalnego. Będę poprawny politycznie i ujmę moje zdanie z wrodzoną delikatnością. Stek itd.. Czytając informację o Tobie miałem kilkadziesiąt zawiech, ze strachu przed przykrością jaką mogłaby spowodować zmiana wywołana przeczytaniem kolejnej litery. Napisz coś od siebie, chyba że boisz się powrotu do samej siebie. Pozdro.

  • xxx

    a co zrobić jesli lek nas przerasta?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>