Główne menu

Lęk jest naturalną reakcją, gdy zbliżamy się do prawdy

A gdybyś zarządzał zmianą ?

Zmiana jest nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości i doświadczamy jej niemal w każdym aspekcie naszego życia. Obawa przed zmianą w większości przypadków wiąże się z tym, iż mamy zapisany w sobie program: zmiana równa się przykrość. Głównie objawia się to poprzez nasze myślenie:

 • zmiana przyniesie mi jakąś stratę
 • proces zmiany będzie związany dla mnie z wieloma niedogodnościami
 • zaistniała zmiana przyniesie mi w przyszłości takie czy inne rozczarowanie

Dlatego pomocne w tym aspekcie może być spojrzenie na zmianę przez pryzmat organizacji, które dzięki wiedzy, umiejętności i doświadczeniu potrafią skutecznie wdrażać i zarządzać zmianą.

Zarządzanie zmianą jest procesem, w trakcie którego korzysta się z dostępnych technik, narzędzi i zasobów. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie organizacji ze stanu początkowego do określonego stanu końcowego, przy uwzględnieniu jej potrzeb, aspiracji oraz stanu otoczenia.

Aby skutecznie przełożyć wiedzę organizacji na wsparcie siebie w procesie zarządzania zmianą, dobrze jest przyjrzeć się w pierwszej kolejności następującym elementom:

 1. analiza mojego otoczenia oraz zmian w nim zachodzących
 2. określenie celu jaki chcę osiągnąć oraz związanego z nim zakresu zmiany
 3. diagnoza wszystkich możliwych rozwiązań
 4. projektowanie zmiany w wielu wariantach
 5. wybór wariantu oraz strategii wdrożenia zmian najlepszych dla mnie w tym momencie
 6. implementacja zmiany oraz przeprowadzenie oceny jej skuteczności

Co możesz wziąć z tego do swojej rzeczywistości ?

Gdy spojrzymy na zmianę z poziomu naszego logicznego umysłu, to może okazać się, że ten lęk, który nam towarzyszy jest zdecydowanie mniejszy. Wówczas obawa przed zmianą nie będzie dla nas już wiązać się z bilansem zysków i strat rozpatrywanym tylko i wyłącznie z perspektywy przykrości, które mogą się pojawić.

Jeśli podejdziemy to zmiany jako do możliwości nauki i wyciągania wniosków na przyszłość, to może stać się oczywiste, że otaczająca nas rzeczywistość w każdym momencie naszego życia jest wspierająca.

Będziemy bardziej obecni tu i teraz.  Jeśli jesteś spokojny i świadomy tego, co się dzieje teraz, to każda zmiana, która się przed tobą pojawia jest przyjmowana z radosną chęcią doświadczenia jej.

Umiejętność korzystania z wiedzy innych ludzi może przełożyć się na to, że towarzyszące nam emocje przestają być naszym ograniczeniem w procesie zmian a stają się naszym zasobem.

Co możesz zrobić w każdej chwili ?

Weź kartkę papieru. Usiądź w wygodnym miejscu i daj sobie chwilę na znalezienie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. co chcę zmienić w swoim życiu ?
2. co ta zmiana ma mi dać ?
3. po czym poznam, że ta zmiana się dokonała ?
4. jaki może być mój pierwszy krok w kierunku zmiany ?
5. które moje lęki są w tej chwili dla mnie ograniczeniem ?
6. jakiego wsparcia potrzebuje w procesie zmiany ?

  2 komentarze

 • Zbigniew Jerzy

  Agnieszko, jak na debiut to spodziewałem się czegoś bardziej personalnego. Będę poprawny politycznie i ujmę moje zdanie z wrodzoną delikatnością. Stek itd.. Czytając informację o Tobie miałem kilkadziesiąt zawiech, ze strachu przed przykrością jaką mogłaby spowodować zmiana wywołana przeczytaniem kolejnej litery. Napisz coś od siebie, chyba że boisz się powrotu do samej siebie. Pozdro.

 • xxx

  a co zrobić jesli lek nas przerasta?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>