Art. sponsorowany Łojotokowe zapalenie skóry – jak rozpoznać?
Łojotokowe zapalenie skóry, w skrócie ŁZS, to bardzo często diagnozowana dermatoza. Dane statystyczne wskazują, że rozpoznawana jest nawet u co dziesiątego pacjenta, pojawiającego się w gabinecie dermatologa. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry? Jak leczy się zapalenie gruczołów łojowych?
Gdzie na ciele powstają zmiany ŁZS? |
|
Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie? |
|
Czy choroba jest zaraźliwa? |
|
Jakie są dostępne metody leczenia? |
|
Czy choroba jest wyleczalna? |
|
Łojotokowe zapalenie skóry to choroba dermatologiczna, którą można leczyć na kilka sposobów. Skuteczna kuracja wymaga jednak trafnej diagnozy, bo ŁZS bywa mylone z egzemą lub alergiami. Dlatego też, aby rozpocząć właściwe leczenie należy udać się do dermatologa – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny choroby
Łojotokowe zapalenie skóry to dermatoza o charakterystycznym przebiegu. W trakcie jej trwania na skórze pojawiają się zmiany o żółtym kolorze, które są tłuste i łuszczą się.
Łojotok skóry może być spowodowany przez czynniki biologiczne, jak i środowiskowe.
Zapalenie łojotokowe skóry wywołane jest głównie przez nadmierną produkcję łoju oraz zaburzenia funkcjonowania naskórka. W sprzyjających warunkach grzyby żyjące naturalnie na skórze zaczynają się nadmiernie rozmnażać, produkując lipolizę, która uaktywnia stan zapalny. Na łojotokowe zapalenie skóry wpływają także czynniki środowiskowe, w tym takie jak:
- zaburzenia hormonalne, przede wszystkim nieprawidłowy poziom hormonów męskich,
- stres. Podwyższa stężenie kortyzolu, który przyspiesza produkcję łoju,
- nadmierne spożywanie alkoholu, które zmniejsza odporność organizmu.
- zła dieta. Na nadmierną produkcję łoju wpływa nadmiar cukru, alkoholu, soli oraz smażonych potraw, jak i niedobór witamin z grupy B czy cynku.
Czytaj więcej: Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak je leczyć?
ŁZS – objawy kliniczne
Przy ŁZS objawy są szybko zauważalne na skórze. Jednakże poszczególne odmiany choroby różnią się lokalizacją zmian, jak i niektórymi objawami. Gdy mamy łojotokowe zapalenie skóry twarzy pojawiają się zmiany w okolicy nosa, czoła, policzków i na owłosionej skórze głowy na skalpie. Wspólne dla nich są łuszczące, tłuste, żółte plamy, które dodatkowo mogą swędzieć. Co więcej, w przypadku owłosionej skóry głowy dotkniętej ŁZS, pojawia się wypadanie włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry, leczenie specjalistyczne
Jeśli chodzi o leczenie łojotokowego zapalenia skóry, to początkiem jest zawsze trafnie postawiona diagnoza. To jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry zależy od specyfiki, jak i intensywności objawów. Lekarz na ich podstawie decyduje o sposobie kuracji. Zwykle wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, które możemy podzielić na miejscowe oraz ogólne. Zewnętrzne to głównie maści i kremy nakładane miejscowo na skórę. Natomiast leczenie ogólnoustrojowe polega na przyjmowaniu doustnie określonych dawek leków: steroidowych, antybiotyków, retinoidów czy pochodnych imidazolowych.
Dermokosmetyki Seborh na ŁZS
Kurację farmakologiczną może uzupełniać właściwa pielęgnacja skóry, która nie tylko zmniejsza zmiany skórne, ale też w istotny sposób poprawia poziom nawilżenia skóry, jak i łagodzi zmiany. Ponadto zmniejsza zaczerwienienie, odbudowuje właściwy poziom odżywienia, oczyszcza skórę. Skutecznie odbudowuje naskórek, ogranicza ilość sebum. Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, kosmetyki mają znaczący wpływ na zwiększenie skuteczności leczenia, ale też poprawiają ogólny stan skóry. Największe znaczenie ma ich skład. W związku z tym warto sprawdzić, czy zawierają między innymi następujące składniki aktywne: mocznik, ekstrakt z miłorzębu, siarkę, olej konopny, alantoinę, pantenol. Taki skład zawierają między innymi kosmetyki SEBORH, które są skuteczne w walce z łojotokowym zapaleniem skóry.
Podsumowując, łojotokowe zapalenie skóry to powszechnie diagnozowane schorzenie dermatologiczne, którego przyczyny są bardzo złożone, a przebieg choroby ma charakter przewlekły. Choroba, mimo pozytywnych rezultatów leczenia, może nawracać. Kuracja powoduje wyłącznie remisję objawów i zawsze powinna być dostosowana do potrzeb pacjenta i specyfiki jego objawów.
Zobacz: Kosmetyki i szampony na łojotokowe zapalenie skóry w sklepie verdelab.pl
FAQ
- Czy objawy łojotokowego zapalenia skóry występują u nastolatków? Tak, nastolatki to jedna z grup, która ze względu na swój wiek jest bardziej podatna na występowanie choroby. Ma to bezpośredni związek z działaniem hormonów w tym czasie, ponieważ powodują one nadprodukcję łoju, co sprawia, że skóra staje się idealnym miejscem do działania grzybów odpowiedzialnych za objawy choroby. W związku z tym należy zadbać o zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, które produkują sebum. Najlepiej w tym celu stosować pielęgnację, która opiera się na dermokosmetykach dopasowanych do potrzeb tego rodzaju skóry, np. zestaw dermokosmetyków Seborh.
- Jak dbać o skórę po zakończeniu leczenia łojotokowego zapalenia skóry? Po zakończeniu kuracji warto wspierać kondycję skóry, która może być podrażniona aplikacją maści i kremów. Dermokosmetyki zawierają niezbędne, naturalne składniki aktywne które oprócz niwelowania objawów łojotokowego zapalenia skóry, chronią przed nawrotami, a przede wszystkim wykazują właściwości nawilżające i łagodzące.
- Jaka dieta wspiera leczenie łojotokowego zapalenia skóry? Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w źródła witamin z grupy B oraz cynku, ponieważ minimalizują one objawy łojotokowego zapalenia skóry. Oprócz diety należy także wprowadzić prawidłową pielęgnację skóry, która opiera się na naturalnych dermokosmetykach aplikowanych bezpośrednio na skórę.
- Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry doustnie? W leczeniu ogólnoustrojowym należy wybrać leki zalecone przez lekarza, np. antybiotyki oraz retinoidy, które działają ogólnoustrojowo. Dostępne są najczęściej w formie tabletek. Warto również wspierać skórę od zewnątrz, aplikując regularnie naturalne dermokosmetyki ze składem aktywnym, opracowanym specjalnie dla specyficznych potrzeb tego rodzaju skóry, np. sprawdzi się tu zestaw Seborh.
Bibliografia
- Brzezińska-Wcisło, L. I. G. I. A. „Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, Post Dermatol Alergol 2005 (1): 10-13
- Narbutt J., Lesiak A., Wpływ preparatów pielęgnacyjnych linii Tolerans Sensitive Dermedic® na wybrane parametry obiektywne i subiektywne u pacjentów ze skórą nadreaktywną, łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem różowatym, Forum Dermatologicum 2015;1(1):12-20
- Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry [w:] Mikologia. 2007, Vol. 14 Issue 4, s. 265-269
- Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 Issue 4, s. 211-216
- Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczny, [w:] Postępy dermatologii i alergologii, Pozna t. 24, nr 2 2007 s. 59
- Śpiewak R., Kordus K., Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku. Int Rev Allergol Clin Immunol Family Med 2012 18 (4): 210-222.
Komentarz ( 1 )
Skusiłam się na ten Seborh iiii…. nie żałuję, o dziwo. Stan skóry rzeczywiscie mi sie zmienił in plus.