Główne menu

Art. sponsorowany
Łojotokowe zapalenie skóry – jak rozpoznać?

Łojotokowe zapalenie skóry, w skrócie ŁZS, to bardzo często diagnozowana dermatoza. Dane statystyczne wskazują, że rozpoznawana jest nawet u co dziesiątego pacjenta, pojawiającego się w gabinecie dermatologa. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry? Jak leczy się zapalenie gruczołów łojowych?

Gdzie na ciele powstają zmiany ŁZS?
 • twarz
 • okolice intymne
 • owłosiona skóra głowy
Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?
 • niemowlęta
 • nastolatkowie
 • osoby dorosłe po 50. roku życia
Czy choroba jest zaraźliwa?
 • nie
Jakie są dostępne metody leczenia?
 • farmakologia
 • dieta
 • naświetlanie
 • pielęgnacja
Czy choroba jest wyleczalna?
 • nie

 

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba dermatologiczna, którą można leczyć na kilka sposobów. Skuteczna kuracja wymaga jednak trafnej diagnozy, bo ŁZS bywa mylone z egzemą lub alergiami. Dlatego też, aby rozpocząć właściwe leczenie należy udać się do dermatologa – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Marta Urbanowicz - kosmetolog

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny choroby

Łojotokowe zapalenie skóry to dermatoza o charakterystycznym przebiegu. W trakcie jej trwania na skórze pojawiają się zmiany o żółtym kolorze, które są tłuste i łuszczą się.

Łojotok skóry może być spowodowany przez czynniki biologiczne, jak i środowiskowe.

Zapalenie łojotokowe skóry wywołane jest głównie przez nadmierną produkcję łoju oraz zaburzenia funkcjonowania naskórka. W sprzyjających warunkach grzyby żyjące naturalnie na skórze zaczynają się nadmiernie rozmnażać, produkując lipolizę, która uaktywnia stan zapalny. Na łojotokowe zapalenie skóry wpływają także czynniki środowiskowe, w tym takie jak:

 • zaburzenia hormonalne, przede wszystkim nieprawidłowy poziom hormonów męskich,
 • stres. Podwyższa stężenie kortyzolu, który przyspiesza produkcję łoju,
 • nadmierne spożywanie alkoholu, które zmniejsza odporność organizmu.
 • zła dieta. Na nadmierną produkcję łoju wpływa nadmiar cukru, alkoholu, soli oraz smażonych potraw, jak i niedobór witamin z grupy B czy cynku.

Czytaj więcej: Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak je leczyć?

ŁZS – objawy kliniczne

Przy ŁZS objawy są szybko zauważalne na skórze. Jednakże poszczególne odmiany choroby różnią się lokalizacją zmian, jak i niektórymi objawami. Gdy mamy łojotokowe zapalenie skóry twarzy pojawiają się zmiany w okolicy nosa, czoła, policzków i na owłosionej skórze głowy na skalpie. Wspólne dla nich są łuszczące, tłuste, żółte plamy, które dodatkowo mogą swędzieć. Co więcej, w przypadku owłosionej skóry głowy dotkniętej ŁZS, pojawia się wypadanie włosów.

Objawy lojotokowego zapalenie skory - infografika Seborh min

Łojotokowe zapalenie skóry, leczenie specjalistyczne

Jeśli chodzi o leczenie łojotokowego zapalenia skóry, to początkiem jest zawsze trafnie postawiona diagnoza. To jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry zależy od specyfiki, jak i intensywności objawów. Lekarz na ich podstawie decyduje o sposobie kuracji. Zwykle wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, które możemy podzielić na miejscowe oraz ogólne. Zewnętrzne to głównie maści i kremy nakładane miejscowo na skórę. Natomiast leczenie ogólnoustrojowe polega na przyjmowaniu doustnie określonych dawek leków: steroidowych, antybiotyków, retinoidów czy pochodnych imidazolowych.

Dermokosmetyki Seborh na ŁZS

Kurację farmakologiczną może uzupełniać właściwa pielęgnacja skóry, która nie tylko zmniejsza zmiany skórne, ale też w istotny sposób poprawia poziom nawilżenia skóry, jak i łagodzi zmiany. Ponadto zmniejsza zaczerwienienie, odbudowuje właściwy poziom odżywienia, oczyszcza skórę. Skutecznie odbudowuje naskórek, ogranicza ilość sebum. Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, kosmetyki mają znaczący wpływ na zwiększenie skuteczności leczenia, ale też poprawiają ogólny stan skóry. Największe znaczenie ma ich skład. W związku z tym warto sprawdzić, czy zawierają między innymi następujące składniki aktywne: mocznik, ekstrakt z miłorzębu, siarkę, olej konopny, alantoinę, pantenol. Taki skład zawierają między innymi kosmetyki SEBORH, które są skuteczne w walce z łojotokowym zapaleniem skóry.

Seborh - instrukcja użycia

Podsumowując, łojotokowe zapalenie skóry to powszechnie diagnozowane schorzenie dermatologiczne, którego przyczyny są bardzo złożone, a przebieg choroby ma charakter przewlekły. Choroba, mimo pozytywnych rezultatów leczenia, może nawracać. Kuracja powoduje wyłącznie remisję objawów i zawsze powinna być dostosowana do potrzeb pacjenta i specyfiki jego objawów.

Zobacz: Kosmetyki i szampony na łojotokowe zapalenie skóry w sklepie verdelab.pl

FAQ

 1. Czy objawy łojotokowego zapalenia skóry występują u nastolatków? Tak, nastolatki to jedna z grup, która ze względu na swój wiek jest bardziej podatna na występowanie choroby. Ma to bezpośredni związek z działaniem hormonów w tym czasie, ponieważ powodują one nadprodukcję łoju, co sprawia, że skóra staje się idealnym miejscem do działania grzybów odpowiedzialnych za objawy choroby. W związku z tym należy zadbać o zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, które produkują sebum. Najlepiej w tym celu stosować pielęgnację, która opiera się na dermokosmetykach dopasowanych do potrzeb tego rodzaju skóry, np. zestaw dermokosmetyków Seborh.
 2. Jak dbać o skórę po zakończeniu leczenia łojotokowego zapalenia skóry? Po zakończeniu kuracji warto wspierać kondycję skóry, która może być podrażniona aplikacją maści i kremów. Dermokosmetyki zawierają niezbędne, naturalne składniki aktywne które oprócz niwelowania objawów łojotokowego zapalenia skóry, chronią przed nawrotami, a przede wszystkim wykazują właściwości nawilżające i łagodzące.
 3. Jaka dieta wspiera leczenie łojotokowego zapalenia skóry? Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w źródła witamin z grupy B oraz cynku, ponieważ minimalizują one objawy łojotokowego zapalenia skóry. Oprócz diety należy także wprowadzić prawidłową pielęgnację skóry, która opiera się na naturalnych dermokosmetykach aplikowanych bezpośrednio na skórę.
 4. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry doustnie? W leczeniu ogólnoustrojowym należy wybrać leki zalecone przez lekarza, np. antybiotyki oraz retinoidy, które działają ogólnoustrojowo. Dostępne są najczęściej w formie tabletek. Warto również wspierać skórę od zewnątrz, aplikując regularnie naturalne dermokosmetyki ze składem aktywnym, opracowanym specjalnie dla specyficznych potrzeb tego rodzaju skóry, np. sprawdzi się tu zestaw Seborh.

 

Bibliografia

 1. Brzezińska-Wcisło, L. I. G. I. A. „Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, Post Dermatol Alergol 2005 (1): 10-13
 2. Narbutt J., Lesiak A., Wpływ preparatów pielęgnacyjnych linii Tolerans Sensitive Dermedic® na wybrane parametry obiektywne i subiektywne u pacjentów ze skórą nadreaktywną, łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem różowatym, Forum Dermatologicum 2015;1(1):12-20
 3.  Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry [w:] Mikologia. 2007, Vol. 14 Issue 4, s. 265-269
 4. Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 Issue 4, s. 211-216
 5. Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczny, [w:] Postępy dermatologii i alergologii, Pozna t. 24, nr 2 2007 s. 59
 6. Śpiewak R., Kordus K., Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku. Int Rev Allergol Clin Immunol Family Med 2012 18 (4): 210-222.

  Komentarz ( 1 )

 • Belgijka

  Skusiłam się na ten Seborh iiii…. nie żałuję, o dziwo. Stan skóry rzeczywiscie mi sie zmienił in plus.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>