Łojotokowe zapalenie skóry na twarzy. Problem nie tylko po 30
Łojotokowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, który nawraca. Ciężko z nim walczyć, czy mieć kontrolę nad kondycją naskórka. Na szczęście są metody, które pomagają. Dzięki ich systematycznemu wdrażaniu można po czasie stwierdzić, że jest dużo lepiej. Co warto zrobić? Jakie sposoby pielęgnacji skóry zastosować?
Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry na twarzy?
Łojotokowe zapalenie skóry to nawracający problem. Charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzeń.
Najskuteczniejszą metodą walki ze stanem zapalnym skóry jest rozpoznanie, co jest źródłem problemów i
późniejsze wyciągnięcie wniosków oraz możliwe wyeliminowanie tych czynników.
Najczęściej ŁZS objawia się łuszczeniem skóry w okolicy płatków nosa, uszu, brwi, w kącikach ust i na brodzie. Typowe miejsca występowania łzs to również skóra głowy i skóra na mostku a także między łopatkami. Łojotok atakuje też skórę głowy, czemu towarzyszy łuszczenie skóry, swędzenie, a także szybkie przetłuszczanie włosów i ich wypadanie.
Zmianom towarzyszy ponadto swędzenie, pieczenie, a nawet palenie skóry. Skóra w obszarze chorobowym jest świecąca, pojawiają się sypiące, żółte i tłuste łuski. Dodatkowo powierzchnia naskórka może być czerwona, piekąca, występuje charakterystyczny rumień. W najgorszym wydaniu zmiany są tak zaawansowane, że skóra pęka i krwawi.
Co zaostrza ŁZS?
Łojotokowe zapalenie skóry zaostrza się pod wpływem stresu. Tak jak zresztą niemal każdy problem
skórny. Dlatego ważne jest, żeby umieć minimalizować stres oraz kontrolować to, jak reagujemy na problemy dnia codziennego.
Dieta na łojotokowe zapalenie skóry
Warto przyjrzeć się swojej diecie. Ograniczenie ilości cukru, produktów wysoko przetworzonych daje doskonałe efekty. U wielu osób zmagających się z łzs rozwiązaniem jest odstawienie glutenu i nabiału –
zwłaszcza warto rozważyć niepicie mleka krowiego.
Powszechnie na łzs polecana jest dieta przeciwzapalna z niską ilością węglowodanów, dobrym źródłem białek i tłuszczu. Warto pilnować niskiego indeksu glikemicznego. Sporo osób poleca również dietę ketogeniczną, która jest bardziej wymagająca od diety przeciwzapalnej, ale działa jeszcze silniej niż ona. Istnieje teoria, że łzs to objaw problemu z jelitami. To by potwierdzało, dlaczego dobrze stosowana dieta jest szczególnie mocno w temacie pomocna.
W codziennej diecie warto pamiętać także o warzywach, orzechach, dobrych rybach, spożywać olej z czarnuszki, olej lniany, cynk, dbać o dostarczanie dobrych kwasów tłuszczowych – warto do diety włączyć olej z wiesiołka i olej z ogórecznika. Dodatkowo warto również rozważyć suplementację
kolagenu.
Styl życia a łojotokowe zapalenie skóry na twarzy
Styl życia może mocno pozytywnie wpłynąć na stan skóry. Poleca się regularną aktywność fizyczną, spacery, dotlenienie poprzez przebywanie na świeżym powietrzu. Dlaczego to działa? Przede wszystkim dlatego, że pomaga zredukować stres i poprawia samopoczucie.
Ważne jest także, żeby zadbać o regularne chodzenie spać o tej samej godzinie. Pamiętać o wypoczynku i po prostu zachowaniu w życiu równowagi między obowiązkami a odpoczynkiem.
Co na łojotokowe zapalenie skóry na twarzy? Najlepsze kremy
Co zaleca się na łojotokowe zapalenie skóry? Najczęściej przy zaostrzeniu lekarze zapisują tak zwane „sterydy”. Choć są one skuteczne, to nie można ich stosować zbyt długo. Ich używanie niesie również wiele skutków ubocznych. Na szczęście są rozwiązania, które można stosować w zamian, dermokosmetyki i maści, które poprawiają kondycję skóry. Oto najlepsze.
- La Roche Posay DS krem
- Pharmaceris Octopirox,
- Bioderma Sensibo DS+
- Zoxiderm krem
- Clotrimazolum – gdy łzs ma podłoże grzybiczne
- krem Nizoral
Gdy skóra jest już prawie zagojona, warto stosować na problematyczne miejsca dobre emolienty.
Można spróbować też nakładania na skórę octu jabłkowego z wodą w stosunku 1:1. Najlepiej wybrać ocet jabłkowy bio. Inna naturalna metoda to smarowanie skóry olejem konopnym. Wiele osób poleca również
żel aloesowy.
Łzs wymaga holistycznego podejścia. Spojrzenia na używane kosmetyki, miejsce, w którym żyjemy, styl życia, dietę, a także stres. Działając na wielu obszarach, możemy zadbać o remisję i naprawdę dobre samopoczucie, bez przykrych niespodzianek.
Zostaw komentarz