Główne menu

Art. sponsorowany
Lubrykanty – jaki żel intymny wybrać i jak go używać?

Lubrykanty to specjalne substancje, których głównym zadaniem jest nawilżenie okolic intymnych w celu ułatwienia stosunku. Żele intymne dostępne są w wielu wariantach oraz różnią się pod względem właściwości. Który produkt wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak używać żelu intymnego? Czy to rozwiązanie dla każdego? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania oraz wyjaśniamy wątpliwości.

Czym są lubrykanty i do czego służą?

Zgodnie z definicją lubrykant to substancja zmniejszająca tarcie pomiędzy dwiema powierzchniami, choć zwykle używamy tego określenia do opisu żelu intymnego. Żele intymne mają za zadanie nawilżać oraz zwiększać poślizg podczas stosunku lub masturbacji; niektóre produkty charakteryzują dodatkowe właściwości stymulujące. Lubrykanty ułatwiają stosunek seksualny oraz potęgują przyjemne doznania. Dodatkowy żel nawilżający warto stosować także podczas stosunku analnego oraz w trakcie używania wibratorów i innych erotycznych gadżetów, by uniknąć podrażnienia błon śluzowych.

Najpopularniejsze lubrykanty możemy podzielić ze względu na substancje bazowe. W zależności od tego, jakie składniki zostały wykorzystane do produkcji lubrykantów, żele będą różniły się właściwościami. Do najczęściej używanych żeli zaliczamy:

  • lubrykanty na bazie wody,

  • lubrykanty na bazie silikonu,

  • lubrykanty na bazie oleju.

Żele wodne to preparaty zawierające wodę oraz rozpuszczalne w niej substancje. Lubrykant na bazie wody charakteryzuje się najbardziej naturalnym składem oraz pH zbliżonym do kobiecego śluzu wydzielanego naturalnie. Żel nawilżający na bazie wody zapewnia nawilżenie i jednocześnie nie podrażnia – najczęściej używane żele hipoalergiczne to właśnie produkty na bazie wody. Ten rodzaj lubrykantu nie pozostawia plam na bieliźnie i pościeli oraz może być stosowany z prezerwatywami z lateksu i innych materiałów. Wadą żelu na bazie wody jest stosunkowo szybkie wchłanianie, przez co podczas stosunku może być konieczna ponowna aplikacja.

Żele silikonowe zapewniają lepszy poślizg i są dużo trwalsze od produktów na bazie wody, dlatego są polecane przede wszystkim do stosunków analnych. Ze względu na to, że trudniej je zmyć, mogą być stosowane w wodzie. Ten rodzaj lubrykantów preferują panie zmagające się z nadmierną suchością pochwy. Żele na bazie silikonu można stosować razem z prezerwatywami, ale należy uważać na łączenie ich z gadżetami erotycznymi wykonanymi z silikonu – ten rodzaj żelu może je uszkadzać.

Produkty olejowe dają przyjemny efekt nawilżenia i natłuszczenia, dlatego najlepiej sprawdzą się w roli żelu do masażu okolic intymnych. Nie należy ich jednak stosować z prezerwatywami, ponieważ substancje o tłustej formule mogą powodować powstawanie mikrouszkodzeń i tym samym zmniejszać skuteczność tej formy antykoncepcji.

Kiedy warto stosować lubrykanty?

Żele intymne są polecane przede wszystkim w przypadku suchości pochwy. To dolegliwość, która może pojawić się w okresie menopauzy lub podczas karmienia piersią, ale również podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej czy w trakcie infekcji. Po żel nawilżający warto sięgać także przy stosunku analnym, podczas którego brak poślizgu może być źródłem dyskomfortu oraz powodować powstawanie otarć. Lubrykanty mogą być również wykorzystywane w celu zwiększenia intensywności doznań podczas gry wstępnej oraz stosunku. Preparaty smakowe czy żele o działaniu rozgrzewającym lub delikatnie znieczulającym świetnie sprawdzą się jako urozmaicenie. Pamiętaj jednak, by przed ich użyciem sprawdzić skład oraz wykonać próbę uczuleniową. Dobrą praktyką jest zakup tego rodzaju produktów w aptekach, na przykład tutaj: https://www.aptekarosa.pl/kategoria/850-lubrykanty.html. Dzięki temu masz pewność, że sięgasz po sprawdzone i bezpieczne substancje przeznaczone do stosowania na okolice intymne.

Jak używać lubrykantów?

Żele nawilżające są przeznaczone do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe. Aby zaaplikować lubrykant, wystarczy wycisnąć odpowiednią ilość z opakowania i nałożyć na miejsca intymne lub pokryć żelem akcesoria erotyczne. Jeśli podczas stosunku korzystacie z prezerwatyw, upewnijcie się, czy wybrany preparat na pewno może być stosowany razem z prezerwatywami lateksowymi oraz wykonanymi z innych materiałów. W przypadku pieszczot i seksu oralnego należy sprawdzić, czy wybrany lubrykant został wykonany z jadalnych składników. Wówczas warto też postawić na żele smakowe.

Żele intymne – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Bogaty asortyment produktów do nawilżania sprawia, że wybór może być naprawdę trudny. Przed zakupem zwróć uwagę na rodzaj żelu oraz jego właściwości, by nie narazić się na przykrą niespodziankę podczas pierwszego użycia. Jeśli chodzi o stosowanie dodatkowych produktów nawilżających podczas stosunków w ciąży, to należy sięgać wyłącznie po żele nawilżające ze specjalnymi atestami. Na koniec wskazówka odnośnie terminu przydatności – większość lubrykantów może być używana przez trzy miesiące od otwarcia opakowania. Warto zatem sięgać po mniejsze produkty.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>