Główne menu

Lucuma – zdrowy zamiennik cukru?

Cukier nie cieszy się dobrą opinią. Coraz rzadziej krzepi, coraz częściej sprzyja wystąpieniu wielu poważnych chorób. Do tego uzależnia, sprawiając, że jemy go więcej i więcej. Czy jesteśmy w stanie coś z tym zrobić? Tak, jednym ze sposobów jest zastąpienie cukru zdrowymi zamiennikami. Jedną z opcji jest lucuma.

Egzotyczna lucuma zastąpi cukier w diecie?

Lucuma to odżywczy owoc znany w Peru, wykorzystywany od wieków zarówno jako pożywienie, jak i środek leczniczy. Uważany za „złoto Inków”, czczony jako symbol płodności.

Owoc lucumy z zewnątrz przypomina trochę awokado, środek jest żółty i podobny do żółtka jajka. Pozyskiwany jest z wiecznie zielonego drzewa porastającego górzyste tereny. Gdy owoce są dojrzałe, opadają na ziemię. Jednak nie od razu są gotowe do spożycia, trzeba przechowywać je przez kilka dni w ciemnym miejscu aż zmiękną.

W Ameryce Południowej owoce lucumy spożywane są na surowo. W pozostałych regionach świata dostępne są w formie sproszkowanej. Proces przygotowywania proszku jest jednak na tyle dobrze przemyślany, że pozwala zachować wszystkie drogocenne właściwości „peruwiańskiego złota”.

lucuma

Owoce lucumy są bardzo słodkie, smakują jak słodkie ziemniaki oblane syropem klonowym, dlatego z powodzeniem mogą zastępować cukier.

Czym różni się lucuma od cukru?

  • lucuma należy do grupy „super foods”, a cukier to tak zwane „puste kalorie”,
  • owoce lucymy są cennym źródłem błonnika,  beta karotenu, potasu, cynku, wapnia, żelaza i witaminy B3,
  • lucuma to niskokaloryczny słodzik, który może zastąpić cukier w diecie,
  • świetnie radzi sobie jako produkt usuwający toksyny i niekorzystnie działające składniki,
  • po zjedzeniu lucumy jesteśmy długo syci, w przeciwieństwie do cukru, którego spożycie wzmaga apetyt,
  • owoce lucumy działają silnie przeciwutleniająco, ze względu na wysoką zawartość katechin, epikatechin i związków fenolowoch, jednak ich potencjał antyoksydacyjny jest mniejszy niż polskich jagód,
  • ze względu na niski indeks glikemiczny (IG=5) polecana jest osobom z cukrzycą, spożycie białego cukru w przypadku cukrzycy jest natomiast mocno niewskazane.  Lucuma zawiera jedynie 2 gramy cukru owocowego na każde 11 gramów węglowodanów, naukowcy są zdania, że owoce lucumy mogą powstrzymać ciągle wzrastający problem z cukrzycą typu II.
  • sproszkowane owoce lucumy obniżają ciśnienie krwi i chronią serce (źródło naukowe),
  • wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antybiotyczne,
  • udowodniono (kliknij po badania naukowe), że przyspiesza gojenie się ran,
  • wspomaga trawienie,
  • działa korzystnie na skórę, spowalniając jej proces starzenia (badanie naukowe potwierdzające, że właśnie tak się dzieje),
  • lucuma jest również dobrym źródłem żelaza, jej spożycie zmniejsza ryzyko zachorowania na anemię.

Lucuma to świetne rozwiązanie dla osób chcących uzyskać słodki smak, bez negatywnych konsekwencji z tym związanych. Okazuje się, że można zaspokoić apetyt na słodycze, bez godzenia się na tycie, napady głodu, czy wzrost ryzyka wystąpienia wielu chorób. Sproszkowane owoce lucumy nie tylko świetnie smakują, ale również korzystnie wpływają na poszczególne układy i chronią przed chorobami. Można je dodać do wypieków, koktajli, jogurtów i wszędzie, gdzie chcesz uzyskać zdrowy słodki smak. Brzmi świetnie, prawda?

Jedyny minus to cena. Za około 200 gramów trzeba zapłacić od 25 do 50 złotych (w zależności od dostawcy). Lucumę kupimy online i stacjonarnie w sklepach ze zdrową żywnością.

Przeczytaj, jak zastąpić cukier w diecie.

    4 komentarze

  • Ania

    W pierwszej chwili myślałam ze to awokado, 🙂 faktycznie bardzo podobny owoc 🙂 szkoda że nie ma go jeszcze w Norwegii bo chyba bym go każdego dnia kupowała, u nas wszyscy kochają słodkie 🙂

  • jotka

    Nigdy nie słyszałam i naprawdę podobny do awokado 🙂

  • napiecyku

    Pierwszy raz słyszę o tej roślinie. Już jestem ciekawa jak smakuje, posłodzona takim słodzikiem kawa 🙂

  • Agnieszka

    Też myślałam, że to awokado! Ale jakoś nie jestem przekonana, że ten owoc jest w stanie zastąpić cukier… Mało kto potrafi zrezygnować z tej białej słodyczy. Jednak mi się to udało! Chociaż nie ukrywam, że było bardzooo ciężko. W końcu nadszedł ten czas. Musiałam przejść na dietę, bo jeszcze trochę i nie mieściłabym się w drzwiach. Dlatego rozpoczęłam racjonalne żywienie, pozbawione cukru i wysokoprzetworzonych produktów. Do tego dołączyłam do grupy osób, które codziennie chodzą z kijkami. Pozostała tylko kwestia zwolnionego metabolizmu, którą rozwiązałam poprzez stosowanie REKLAMA. Preparat jest całkowicie naturalny i rzeczywiście skuteczny!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>