Główne menu

Łupież biały – kto jest narażony na białe plamy na skórze?

Łupież biały (pityriasis alba) to dobrze znane schorzenie skóry. Charakterystyczne zwłaszcza dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Może być mylone z bielactwem. Jednak w przeciwieństwie do niego, białe plamy na skórze znikają. Trochę inaczej też wyglądają i dają inne objawy. Jakie?

Łupież biały – dlaczego powstaje?

Dokładna przyczyna występowania zmian w przebiegu łupieżu białego nie jest znana. Niektórzy badacze wskazują na wyprysk, który powoduje łuszczenie się i swędzenie skóry. Ma związek z nadreaktywnością układu odporności, czyli wystąpieniem reakcji niewspółmiernej do zagrożenia.

Najczęściej dotyczy dzieci – jest obecny u od 2-5% z nich. Szczyt występowania wskazuje się na 6-12 rok życia. Czasami obecny jest u młodzieży i młodych dorosłych.

łupież biały

Łupież biały czy bielactwo?

W przebiegu łupieżu białego początku pojawiają się czerwone, a później białe zmiany. Najczęściej występują  na twarzy i ramionach. Mają kształt owalny.

W przeciwieństwie do zmian w przebiegu najczęstszej formy bielactwa, nie występują symetrycznie po jednej i drugiej stronie danych partii ciała.  Dodatkowo nie są mocno, ostro oddzielone i otoczone obwódką (co również odróżnia je od bielactwa).

Zarówno łupież biały jak i bielactwo nie są zaraźliwe.

Łupież biały a AZS

Wystąpienie łupieżu białego łączy się ze zwiększoną predyspozycją do powstania atopowego zapalanie skóry. Jest zresztą jednym z czynników diagnostycznych w momencie stwierdzenia AZS.

Jak wyglądają białe plamy na skórze?

Zmiany na skórze początkowo są różowe, z czasem zmieniają się na białe. Są suche, łuszczące, mogą być także swędzące.

Najczęściej występują na twarzy, ramionach, szyi, plecach i klatce piersiowej. Są bardziej widoczne latem, bo nie opalają się, dlatego znacząco odznaczają się na twarzy czy skórze ciała.

Zazwyczaj same znikają w przeciągu kilku miesięcy, niestety ten proces bywa, że musi trwać kilka lat.

Kiedy znikają białe plamy?

W przypadku przebiegu łupieżu białego plamy znikają same lub po starannym, systematycznym nawilżaniu.

Niestety proces znikania bywa długi. Często zmiany pozostają na skórze przez wiele miesięcy, a nawet lata.

Ich powstaniu sprzyja ekspozycja na promieniowanie słoneczne, naturalne czy w solarium. Dlatego warto chronić skórę, stosując dobre kremy z filtrem UV.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>