Łupież biały – kto jest narażony na białe plamy na skórze?
Łupież biały (pityriasis alba) to dobrze znane schorzenie skóry. Charakterystyczne zwłaszcza dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Może być mylone z bielactwem. Jednak w przeciwieństwie do niego, białe plamy na skórze znikają. Trochę inaczej też wyglądają i dają inne objawy. Jakie?
Łupież biały – dlaczego powstaje?
Dokładna przyczyna występowania zmian w przebiegu łupieżu białego nie jest znana. Niektórzy badacze wskazują na wyprysk, który powoduje łuszczenie się i swędzenie skóry. Ma związek z nadreaktywnością układu odporności, czyli wystąpieniem reakcji niewspółmiernej do zagrożenia.
Najczęściej dotyczy dzieci – jest obecny u od 2-5% z nich. Szczyt występowania wskazuje się na 6-12 rok życia. Czasami obecny jest u młodzieży i młodych dorosłych.
Łupież biały czy bielactwo?
W przebiegu łupieżu białego początku pojawiają się czerwone, a później białe zmiany. Najczęściej występują na twarzy i ramionach. Mają kształt owalny.
W przeciwieństwie do zmian w przebiegu najczęstszej formy bielactwa, nie występują symetrycznie po jednej i drugiej stronie danych partii ciała. Dodatkowo nie są mocno, ostro oddzielone i otoczone obwódką (co również odróżnia je od bielactwa).
Zarówno łupież biały jak i bielactwo nie są zaraźliwe.
Łupież biały a AZS
Wystąpienie łupieżu białego łączy się ze zwiększoną predyspozycją do powstania atopowego zapalanie skóry. Jest zresztą jednym z czynników diagnostycznych w momencie stwierdzenia AZS.
Jak wyglądają białe plamy na skórze?
Zmiany na skórze początkowo są różowe, z czasem zmieniają się na białe. Są suche, łuszczące, mogą być także swędzące.
Najczęściej występują na twarzy, ramionach, szyi, plecach i klatce piersiowej. Są bardziej widoczne latem, bo nie opalają się, dlatego znacząco odznaczają się na twarzy czy skórze ciała.
Zazwyczaj same znikają w przeciągu kilku miesięcy, niestety ten proces bywa, że musi trwać kilka lat.
Kiedy znikają białe plamy?
W przypadku przebiegu łupieżu białego plamy znikają same lub po starannym, systematycznym nawilżaniu.
Niestety proces znikania bywa długi. Często zmiany pozostają na skórze przez wiele miesięcy, a nawet lata.
Ich powstaniu sprzyja ekspozycja na promieniowanie słoneczne, naturalne czy w solarium. Dlatego warto chronić skórę, stosując dobre kremy z filtrem UV.
Zostaw komentarz