Inf. prasowa Łupież – przyczyny, objawy, leczenie
Łupież to dolegliwość doskwierająca wielu osobom. Jest chorobą skóry, która polega na przyspieszonym podziale komórek naskórka i prowadzi do jego nadmiernego rogowacenia. Zwykle rozpoznajemy go po charakterystycznych białych drobinkach, które pojawiają się na włosach. Niestety zwykle są one bardzo widoczne, co powoduje, że osoby mające łupież mają nie tylko problem natury estetycznej, ale odczuwają też duży dyskomfort psychiczny, będąc w obecności innych. Skąd bierze się łupież? Jakie są inne jego objawy? Jak można go wyleczyć? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Przyczyny łupieżu
Główną przyczyną łupieżu jest nadmierna ilość grzybów z grupy Malassezia. Drożdżaki te naturalnie występują na skórze głowy, jednak czasami dochodzi do ich nadmiernego namnażania się. Dzieje się tak w przypadku zaburzenia pH skóry głowy i jej podrażnienia. Może to nastąpić w przypadku zaburzeń hormonalnych, immunologicznych, ale także gdy nie przestrzegamy prawidłowej diety lub jesteśmy narażeni na stres. Inną przyczyną może być także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy np. suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem z suszarki, niedokładne spłukiwanie szamponów, masek czy odżywek, nadużywanie kosmetyków do stylizacji włosów oraz zbyt częste farbowanie. Występowaniu łupieżu sprzyjają również takie choroby jak: łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, alergia (nadwrażliwość na kosmetyki) i atopowe zapalenie skóry.
Rodzaje łupieżu
Łupież suchy – występuje przy mocno przesuszonej skórze głowy. Zwykle objawia się małymi, białymi łuskami wyglądającymi jak proszek rozsypany na głowie. W cięższych przypadkach mogą pojawiać się strupy na głowie.
Łupież tłusty – powiązany jest z nadmiernym łojotokiem. Na głowie powstają żółte strupy i tworzy się stan zapalny. Towarzyszy mu uporczywy świąd.
Łupież pstry – zazwyczaj występuje nie na głowie, a na tułowiu. Objawia się wyraźnie odgraniczonymi, żółto-brązowymi plamami na skórze. Naskórek jest w tych miejscach szorstki. Również występuje świąd.
Łupież różowy Giberta – także występuje na tułowiu. Zaczyna się od pojawiania się tzw. blaszki macierzystej na klatce piersiowej – różowej plamy, która łuszczy się na brzegach. Następnie pojawiają się kolejne. Zwykle mija samoistnie.
Leczenie łupieżu
Najczęstszym sposobem stosowanym na łupież są szampony przeciwłupieżowe. Wiele z nich można kupić w zwykłej drogerii. Będą one miały jednak dość delikatne działanie i na intensywny łupież mogą nie pomóc. Najlepszy szampon przeciwłupieżowy, zawierający składniki lecznicze, kupisz w aptece. Powinien mieć w składzie cynk, kwas salicylowy lub ketokanazol. Są to substancje dostępne bez recepty. Istnieją też domowe sposoby na poradzenie sobie z łupieżem. Oto kilka z nich:
- Przygotuj napar z tymianku – 2 łyżki tymianku zalej w szklance wrzątku i odczekaj 15 minut. Następnie odcedź go i pozostaw do ostygnięcia. Umyj włosy jak zwykle, a następnie polej skórę głowy przygotowanym naparem. Nie spłukuj. Postępuj tak 2 razy w tygodniu do ustąpienia objawów.
- Wstaw szklankę wypełnioną do połowy oliwą z oliwek do naczynia z wrzątkiem, tak aby podgrzać oliwę. Następnie nakładaj oliwę na skórę głowy i delikatnie masuj opuszkami palców przez około 5 minut. Rozczesz włosy i pozostaw je na 20 minut. Po tym czasie umyj włosy jak zwykle. Dla wzmocnienia efektu możesz użyć szamponu przeciwłupieżowego. Powtarzaj zabieg 2 razy w tygodniu.
- Do każdej porcji szamponu, której używasz na jedno mycie włosów, dodaj kilka kropel olejku eterycznego. W przypadku łupieżu suchego mogą to być olejki geraniowy, lawendowy, rozmarynowy, a w przypadku tłustego – cytrynowy lub sandałowy.
Kiedy jednak nie pomagają domowe kuracje, ani szampony, należy wybrać się do lekarza dermatologa. Specjalista zleci badania mające wskazać przyczynę łupieżu i skupi się na jej eliminacji. Poza tym przepisze leki o silniejszym działaniu, stosowane doustnie jeśli zakażony drożdżakami jest cały organizm.
Po pozbyciu się łupieżu warto też wdrożyć działania profilaktyczne, aby uniknąć jego nawrotu. Zalecamy często szczotkować włosy delikatną szczotką, nie używać zbyt często suszarki i zbyt dużo kosmetyków do stylizacji włosów, masować skórę głowy, unikać stresu, a także dbać o dietę bogatą w witaminę A, E, witaminy z grupy B, cynk, wapń, magnez, potas, fosfor i żelazo.
Zostaw komentarz