Główne menu

Inf.prasowa
Macierzyństwo „last minute”

Ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety – pod jej sercem, w ciągu dziewięciu miesięcy, z jednej komórki powstanie ludzka istota. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy realny czas na urodzenie dziecka to 25 lat (to górna granica optymalnego przedziału wiekowego: 20 – 25 lat). Jednak ciąża i macierzyństwo mają również inne aspekty, m.in. psychologiczny, społeczny czy materialny – kobiety dojrzewają do macierzyństwa dając sobie czas na zrobienie kariery, znalezienie odpowiedniego partnera i osiągnięcie stabilizacji ekonomicznej. Wiek rodzenia pierwszego dziecka z roku na rok nieco się podnosi (obecnie to 28 lat). Jakie są plusy i minusy późnej ciąży i dojrzałego macierzyństwa?

Późna ciąża

Pregnant Woman Belly. Pregnancy Concept

O późnej ciąży mówi się w wypadku kobiety spodziewającej się dziecka po 35 roku życia. Wraz z wiekiem matki rośnie ryzyko wykształcenia się płodu obciążonego wadami genetycznymi (prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa u dziecka dwudziestolatki wynosi około 1:1000, u czterdziestopięciolatki podnosi się do około 1:30).

Ciężarne po 35 roku życia mają możliwość skorzystania z bezpłatnych tekstów genetycznych: nieinwazyjnych (z krwi) i inwazyjnych (amniopunkcja) wykonywanych na przełomie I i II trymestru ciąży (10-14 tydzień). Wraz z wiekiem rośnie również ryzyko poronienia – po 40. roku około 40% ciąż kończy się przedwcześnie. Poród w dojrzałym wieku bardziej obciąża organizm kobiety, przeważnie trwa dłużej i częściej niż w wypadku młodych mam kończy się cesarskim cięciem.

Potencjalne minusy późnej ciąży równoważą plusy: dojrzałe kobiety są bardziej świadome wszelkich zagrożeń, zdyscyplinowane, odpowiedzialnie współpracują z lekarzami pilnie słuchając ich zaleceń, dbają o siebie i nienarodzone dziecko. Nie bez znaczenia staje się tu również aspekt ekonomiczny – stabilna sytuacja materialna pozwala na korzystanie z: różnych form aktywności dedykowanych kobietom ciężarnym (np. basenu lub jogi), pomocy dietetyka, trenera personalnego lub psychologa, spontaniczność w przygotowywaniu pokoju dla dziecka i kompletowaniu wyprawki.

Dojrzałe macierzyństwo

Dojrzałe matki to najczęściej kobiety, które zdążyły użyć życia – podróżowały, zrealizowały się zawodowo, rozwinęły swoje pasje, a na macierzyństwo zdecydowały się w pełni świadomie. Starsze mamy są z reguły stabilniejsze emocjonalnie i cierpliwsze, łatwiej przychodzi im zaakceptowanie nowej życiowej sytuacji – są gotowe do wyrzeczeń, ale też otwarte i asertywne. Potrafią prosić o pomoc i skutecznie szukać sprawdzonych informacji, a swoim zdroworozsądkowym podejściem do ciąży i macierzyństwa gwarantują swoim dzieciom… zdrowy start w przyszłość – maluchy starszych mam są pielęgnowane z większą atencją i mają stworzone optymalne warunki do rozwoju. Dziecko motywuje dojrzałą mamę do większej dbałości o własną kondycję fizyczną i zdrowie – trzeba bowiem mieć nie tylko chęci, ale również siłę do zabawy, turlania się po dywanie i długich spacerów z maluchem.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>