Inf. prasowa Magiczne rozwiązania w domu – okno dachowe
Nic tak dobrze nie doświetla światłem naturalnym poddasza jak okno dachowe. Oprócz funkcji czysto użytkowej stolarka okienna pozwala wyczarować wyjątkową atmosferę we wnętrzu, a w rozgwieżdżoną noc spoglądać wprost w niebo. Zobacz, czym się kierować podczas wyboru okna dachowego. Sprawdź, po jakich cechach rozpoznasz wysokiej jakości produkt, który z powodzeniem posłuży Ci przez długie lata, wytrzymując napór śniegu, a także uderzenia silnego deszczu i gradowych kulek. Przekonaj się też, jakie zalety płyną z tego rozwiązania, które coraz częściej spotyka się w nowo budowanych domach.
Okno dachowe – zastosowanie i najważniejsze zadania
Jeśli chodzi o okno dachowe to jego głównym zadaniem jest, wspomniane już, doświetlenie pomieszczeń ulokowanych na poddaszu użytkowym. Nie bez znaczenia jest możliwość regularnego wietrzenia tą właśnie drogą poszczególnych pomieszczeń, co przekłada się na dobrostan domowników i zmniejszenie poziomu wilgotności w łazience czy kuchni. Wśród zadań stawianych przed oknem dachowym wymienia się również izolację przed hałasami płynącymi z zewnątrz, jak również odpowiednią izolację termiczną pomieszczeń.
Jakie są rodzaje okien dachowych?
Wśród najpopularniejszych rozwiązań aktualnie dostępnych na rynku znajdują się:
- okna połaciowe – z uwagi na sposób otwierania można nabyć okna obrotowe, uchylno-obrotowe, kolankowe i wyłazy dachowe; ich płaszczyzna zazwyczaj idealnie licuje się z połacią dachu;
- świetliki – przeszklenia zamontowane na stałe w połaci dachu, zazwyczaj nie dające możliwości ich otwarcia;
- lukarny – nazywane też giblami; okna z szybą ustawioną w pozycji pionowej względem podłogi, nakryte połacią (dachówką, blachodachówką);
- wole oko – okno o zaoblonym, zaokrąglonym kształcie, umieszczone w połaci dachu.
Kluczowy parametr doboru okien dachowych – materiał
Na rynku istnieje wiele firm produkujących okna dachowe – popularne produkty, chętnie wybierane przez inwestorów indywidualnych, znajdziesz pod tym linkiem https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/okna-i-wylazy-dachowe/okna-dachowe.html. Zamiast kierować się reklamą telewizyjną, warto skupić się na konkretach, czyli parametrach świadczących o funkcjonalności stolarki okiennej. Ważny jest przede wszystkim materiał wykonania. Wyróżnia się okna aluminiowo-dachowe (z zewnętrznymi profilami wykonanymi z aluminium i drewnianymi ramami) oraz okna aluminiowo-tworzywowe (będące połączeniem zewnętrznych profili aluminiowych i profili z tworzywa PVC). Drugi typ idealnie sprawdzi się do pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgotności – do kuchni i do łazienek.
Kąt nachylenia dachu i wysokość dzieląca okno od podłogi
Kąt nachylenia dachu jest istotny z punktu widzenia łatwości otwierania i zamykania okien. Generalnie im mniejszy jest kąt, tym okno powinno być większe. Istotna jest również odległość dzieląca okno połaciowe od podłogi. Zasada, jaką kierują się architekci projektujący budynki mieszkalne brzmi następująco: im wyżej okno znajdzie się od podłogi, na tym lepsze doświetlenie poddasza można liczyć. Standardowo górna krawędź okna dachowego powinna być umieszczona minimum 220 cm ponad powierzchnią podłogi. Warto mieć na względzie jedną ważną kwestię – optymalną sytuacją jest ta, gdy dorosły użytkownik stojący na podłodze może bez problemu otworzyć i zamknąć skrzydło okna połaciowego.
Rolety na okna dachowe – możliwość kontroli poziomu nasłonecznienia
Rolety na okna dachowe umożliwiają kontrolę poziomu nasłonecznienia w pomieszczeniach na poddaszu. W tej kategorii znaleźć można rolety zaciemniające, które całkowicie odcinają dopływ światła dziennego i sprzyjają zasypianiu. Można zamówić je w wariancie z pilotem zdalnego sterowania. Dostępne są również solarne markizy, które oprócz właściwości zaciemniających ograniczają też nagrzewanie się pomieszczeń w upalne, letnie dni. Można nabyć je w sklepie internetowym Castorama https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/okna-i-wylazy-dachowe/rolety-dachowe.html. Do kuchni i łazienek zlokalizowanych na poddaszu świetnie nadają się aluminiowe rolety, które doskonale radzą sobie z wilgocią. Są banalnie proste w czyszczeniu i łatwo dopasować je do stylistyki pomieszczeń dzięki dostępności w różnych wariantach kolorystycznych.
W jaki sposób rozmieścić okna połaciowe na dachu swojego domu?
W przypadku dużych pomieszczeń, wymagających lepszego doświetlenia, dobrym wyborem będzie montaż kilku zgrupowanych okien połaciowych, ustawionych na różnych wysokościach dachu (na przykład po cztery okna). W przypadku przestronnych pokoi dobrą opcją może być również zainwestowanie w wysokie okna dachowe, które zapewniają lepszą widoczność tego, co znajduje się na zewnątrz. Usytuowanie stolarki okiennej powinno być uwzględnione już na etapie projektu. Wówczas wygląd bryły budynku z zewnątrz również będzie harmonijny i dobrze przemyślany.
Zostaw komentarz