Główne menu

Inf. prasowa
Magnez – jego znaczenie w ludzkim organizmie i skutki niedoboru

Magnez to jeden z podstawowych pierwiastków w ludzkim organizmie. Odgrywa on znaczącą rolę w rozmaitych procesach i przemianach ustroju – reguluję pracę mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych, a także procesy krzepnięcia krwi oraz funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Magnez to również znany sposób na skurcze. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat i jakie są objawy braku magnezu?

Zapotrzebowanie na magnez

60% magnezu w ludzkim organizmie znajduje się w kościach, a 37% – w mięśniach. Pozostała jego część rozmieszczona jest w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Głównym źródłem magnezu jest odpowiednio zbilansowana dieta bogata w pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, zielone warzywa oraz banany. Gdy w organizmie nie ma jego niedoborów, do krwi wchłania się około 30% zawartego w nim magnezu. Następnie jest on dystrybuowany w organizmie, filtrowany i wydalany przez nerki. Optymalne stężenie magnezu waha się od 0,65 do 1,2 mmol/l. W wydalaniu magnezu uczestniczą głównie nerki. W mniejszym stopniu magnez jest usuwany na drodze jelitowej razem z kałem. Jest on jednym z podstawowych makroelementów w organizmie. W ustroju występuje on w dwóch postaciach – zjonizowanej (70%), która odpowiedzialna jest za jego biologiczne funkcje oraz powiązanej z białkami (30%).

Funkcje magnezu w organizmie

Magnez to pierwiastek, który uczestniczy w szeregu procesów zachodzących w organizmie:

  • Bierze udział w syntezie rozmaitych enzymów.
  • Jest niezbędny w syntezie tłuszczów, białek oraz kwasów nukleinowych wchodzących w skład DNA oraz RNA.
  • Tworzy kompleks razem z ATP – cząsteczką dostarczającą energii do różnego rodzaju reakcji chemicznych, transportu przezbłonowego i prawidłowego funkcjonowania każdej z komórek organizmu.
  • Zapobiega powstawaniu skurczów (więcej na ten temat przeczytać można na stronie magneb6.pl/objawy%20niedoboru%20magnezu/magnezu-skurcze-miesni) .
  • Reguluje proces trawienia.
  • Reguluje pracę mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego.
  • Wpływa na prawidłową budowę oraz wytrzymałość kości.
  • Reguluje procesy krzepnięcia krwi.

Magnez wpływa na pracę mięśni szkieletowych. To właśnie dzięki niemu mięśnie mają siłę, by każdego dnia wykonywać setki tysięcy cykli pracy skurcz-rozkurcz, warunkujących tak siłę, jak i precyzję ruchów. Jednym ze skutków niedoboru magnezu, o czym więcej – poniżej, są skurcze mięśni, z którymi często borykają się pacjenci nadużywający kofeiny, z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi oraz kobiety w ciąży. Skurcze pojawiać mogą się zarówno podczas wysiłku, jak i w czasie spoczynku, na przykład w godzinach nocnych. Najczęściej pojawią się one w okolicy kończyn dolnych, a dokładnie podudzi. Są silne, nagłe i bardzo bolesne. Najczęściej ustępują powoli i mogą pozostawiać przez pewien czas uczucie sztywności mięśni.

Magnez pełni także bardzo ważną rolę w komórkach budujących serce. To właśnie dzięki nim serce bije miarowo, z prawidłową szybkością, bez tak zwanych dodatkowych pobudzeń. Niektóre z objawów niedoboru magnezu dotyczyć mogą właśnie serca. Bije ono wówczas szybko i niemiarowo, a w badaniu EKG widoczne są dodatkowe pobudzenia komorowe lub nadkomorowe.

Magnez zapewnia również prawidłową pracę mięśni gładkich, które budują narządy wewnętrzne takie, jak żołądek, przełyk, jelito oraz naczynia krwionośne. Dzięki niemu możliwe staje się utrzymanie optymalnego pasażu treści pokarmowej przez przewód pokarmowy i napięcia spoczynkowego ściany naczyniowej, a co za tym idzie – dostarczania optymalnej ilości krwi do narządów.

Gromadzony w ustroju magnez (w większości w tkance łącznej) poza wapniem oraz fosforem wpływa na prawidłową budowę oraz wytrzymałość kości. Pierwiastki te sprawiają, że nawet bardzo duże obciążenie szkieletu nie kończy się jego złamaniami czy deformacjami.

Również układ nerwowy jest uzależniony od stosownego stężenia jonów magnezu. To właśnie on warunkuje odpowiednie funkcjonowanie płytek krwi, które stanowią jeden z kluczowych elementów układu krzepnięcia i obkurczania naczynia krwionośnego po przerwaniu jego ciągłości.

Prawidłowe stężenie magnezu jest ważne także dla neuronów, czyli komórek budujących układ nerwowy. Sprawia on, że możliwy staje się transport substancji odżywczych do komórki czy neuroprzekaźników wzdłuż włókien nerwowych. Odpowiednie odżywienie komórek nerwowych i ich komunikowanie się ze sobą do kluczowe elementy koncentracji, pamięci oraz myślenia. Objawy takie, jak apatia, rozkojarzenie czy zaburzenia snu coraz częściej wiąże się z niedoborem magnezu.

Trudno także nie wspomnieć o roli opisywanego pierwiastka we właściwym funkcjonowaniu włosów, skóry oraz paznokci. Jeden ze skutków niedoboru magnezu jest wzrost łamliwości włosów oraz paznokci.

Przyczyny i objawy braku magnezu

Niedobór magnezu jest w większości przypadków spowodowany nieprawidłową dietą. Nierzadko stanowi on wynik restrykcyjnych diet oraz radykalnego odchudzania. Niski poziom magnezu często pojawia się także w przebiegu chorób ogólnoustrojowych oraz przyjmowania niektórych leków. Do hipomagnezemii prowadzić może również nadużywanie kofeiny oraz alkoholu. Wśród chorób, w przebiegu których stwierdza się niskie stężenie magnezu są: choroby neurologiczne, nowotwory jamy ustnej gardła przyczyniające się do zmniejszonego wchłaniania pierwiastka z jelit (alergie pokarmowe, celiakia, nieswoiste choroby zapalne jelit) oraz stany upośledzonego połykania u pacjentów po udarach. Niedobory magnezu często związane są także z patologiami wynikającymi ze zwiększonym wydalaniem magnezu z organizmu. Mowa tu między innymi o przewlekłych biegunkach i chorobach nerek, wielomoczu czy nadużywaniu substancji przeczyszczających. Niekiedy mimo prawidłowego poziomu magnezu w ustroju mamy do czynienia z objawami typowymi dla tego niedoboru. Mowa tu między innymi o zaburzeniach równowagi kwasowo – zasadowej oraz ostrym zapaleniu trzustki. Więcej przydatnych informacji na temat czynników wpływających na niedobór magnezu znaleźć można na stronie magneb6.pl/objawy%20niedoboru%20magnezu/czynniki-wplywajace-na-magnezu.

Do najpopularniejszych objawów braku magnezu zalicza się:

  • Szybkie, niemiarowe bicie serca;
  • Uczucie kołatania serca;
  • Napad migotania przedsionków;
  • Ból dławicowy;
  • Nadpobudliwość;
  • Nerwowość;
  • Bezsenność;
  • Problemy z koncentracją;
  • Drażliwość;
  • Uczucie lęku;
  • Nadmierne wypadanie i łamliwość włosów;
  • Łamliwość paznokci.

Diagnostyka opiera się w tym przypadku o oznaczenie stężenia jonów magnezu, potasu oraz wapnia do krwi. Związane jest to z faktem, iż w znaczącej większości przypadków zaburzenia dotyczą kilku pierwiastków równocześnie. Niekiedy niezbędne okazać może się także oznaczenie wydalania magnezu z moczem po doustnym obciążeniu siarczanem magnezu.

Leczenie niedoborów obejmuje suplementację preparatami magnezu po uprzednim wyrównaniu gospodarki wapniowej oraz potasowej. Dobrze sprawdza się tu magnez z witaminą B6.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • magneb6.pl
  • magneb6.pl/objawy%20niedoboru%20magnezu/magnezu-skurcze-miesni
  • magneb6.pl/objawy%20niedoboru%20magnezu/czynniki-wplywajace-na-magnezu
  • http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,magnez—objawy-niedoboru–w-czym-jest–produkty-bogate-w-magnez,artykul,1719855.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/hipomagnezemia-niedobor-magnezu-przyczyny-objawy-leczenie-aa-thYg-setQ-EKDL.html

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>