Mam 30 lat i nie wiem, co robić w życiu
Społeczeństwo oczekuje od nas, że w wieku 30 lat będziemy miały już unormowaną sytuację życiową. Będziemy wiedziały, czego chcemy, dokąd dążymy, z kim nam po drodze, a z kim niekoniecznie. Czy tak jest zawsze? No nie. Nie wszystkim się to udaje. I to nierzadko wcale nie z ich winy. Po prostu seria pechowych zdarzeń… Niektóre kobiety są pełne rozczarowania, pisząc, „mam 30 lat i nie wiem, co robić w życiu”. No właśnie co? Czy to patowa sytuacja? A może szansa na rozwój?
Mam 30 lat i nie wiem, co robić w życiu
Decyzja o tym, co robić w życiu jest trudna. Przecież jest tyle opcji, tak wiele możliwości. Każdy z wyborów niesie za sobą konsekwencje. Stawiając na jedno, rezygnujemy z innego. Ryzykujemy, bo może się nie udać lub z czasem może się okazać, że wybrana opcja nie jest aż taka dobra, jak się wydawało.
Dużo łatwiejsza jest sytuacja, gdy wiemy, co chcemy w życiu robić. Mamy jedną lub dwie wersje, tego, do czego warto byłoby dążyć i wybieramy. Czasami wychodzi to lepiej, innym razem gorzej.
Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy pojęcia co robić? Co jest dla nas dobre? I czy w ogóle coś takiego istnieje?
Nie wiem, co zrobić ze swoim życiem
Taka sytuacja wydaje się patowa.
Najgorzej to nie wiedzieć. Bo kto ma wziąć na siebie odpowiedzialność i powiedzieć Ci – rób to, czy tamto. Być może znajdą się takie osoby, jednak, czy rzeczywiście chcemy ich słuchać?
Przecież to my znamy siebie najlepiej na świecie…
Teoretycznie do 30. powinnyśmy mieć możliwość sprawdzenia, co jest dla nas, a co niekoniecznie. Być może nawet to się udało i już to wiemy. I jedną z opcji lub kilka drogą doświadczenia wyeliminowałyśmy. Miało być dobrze, a wyszło słabo. To trudny moment. Właśnie wtedy nierzadko pojawia się pustka i rozczarowanie.
Bo nie bardzo wiadomo, co zrobić z życiem. W jakim kierunku iść? Skoro każda droga wydaje się trudna lub…zbyt wątpliwa.
Gdy nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem
Gdy nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, możesz czuć się zagubiona. Warto jednak, żebyś zrozumiała, że nie jesteś w sytuacji patowej. Może się wydawać, że jest źle, ale potraktuj tę życiową lekcję, jak trampolinę do sukcesu.
- Jeśli jest taka możliwość, daj sobie czas.
- Pomyśl, jakie są Twoje mocne i słabe strony.
- Co sprawia Ci radość.
- Gdzie widzisz siebie za kilka lat.
- Jakie masz wymagania dotyczące pracy: czy bierzesz pod uwagę pracę stacjonarną, czy zdalną, czy lubisz kontakt z ludźmi, częste podróże, czy niekoniecznie.
- Co możesz zrobić, by podnieść swoje kompetencje.
Poczucie wartości. Mam 30 lat i nie wiem, co robić w życiu
Warto popracować nad swoim poczuciem wartości i zaufaniem do siebie. Nie jest to prosta praca, ale wiele ułatwia w życiu. Dzięki niej można z większą odwagą wejść na rynek pracy. Nie bać się nowego. Wyjść ze swojej strefy komfortu, co jest najtrudniejsze i znaleźć pomysł na siebie, z którego będziemy dumne.
Można udać się do psychologa, skorzystać z pomocy coacha. Można też sięgnąć po inspirujące książki lub filmy o rozwoju. Kilka tytułów poniżej:
- „Żyj wystarczająco dobrze” Grzegorz Sroczyński
- „Poczuj grunt pod nogami. Jak uciec z pułapki samorozwoju” S. Brinkmann
- „Budowanie pewności siebie” Mary Welford
- „Uważne współczucie” P. G. Choden
- „Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań” G. Jacob
- „Emocjonalne pułapki w związkach” E. Roediger, B. Stevens
- „Kontekstualna terapia schematów” E. Roediger, B. A.Stevens, R. Brockman,
- „Jesteś kim więcej, niż myślisz” G. R. Schiraldi
- „Odporność psychiczna. Strategie i narzędzia rozwoju” D. Strycharczyk
I na koniec ważna uwaga. Cokolwiek postanowisz, przygotuj się na pracę, cierpliwość i konsekwencje działania. Nic nie zmienia się od razu, a każda zmiana początkowo ma prawo boleć.
Zostaw komentarz