Główne menu

Masz 35 lat? Zobacz, dlaczego jesteś szczęściarą

„35 lat to dobry wiek. Londyn pełen jest kobiet, które od dawna mają 35 lat.”  Słowa Oscara Wilde’a aktualne są mimo upływu lat. A można nawet napisać więcej – są dzisiaj prawdziwsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego?

Kobieta, która ma 35 lat do skreślenia?

Swego czasu szerokim echem odbiły się słowa Donalda Trumpa, amerykańskiego prezydenta, który miał w prywatnej rozmowie zażartować, że kobieta po 35 roku życia traci swoje największe atuty i „spada na wartości”. Oczywiście ta niezbyt dyplomatyczna uwaga (mało powiedziane) nie została odebrana pozytywnie. Zwłaszcza przez kobiety. Trudno powiedzieć co sądzi o niej żona 71 letniego prezydenta, Melanie, która zbliża się do 50….

Prezydent Trump nie wyrażałby się w podobnym tonie, gdyby wiedział to, co poniżej.

35 lat kiedyś a dzisiaj

Nasze mamy, a na pewno babki w wieku 35 lat były uważane za panie w średnim wieku. Dzisiaj młodość trwa dłużej, według najnowszych wskazań wiek średni przesunął się mocno w kierunku 50. urodzin. Zmiany społeczne nie idą jednak w parze z biologią.

Kobieta po 35. roku życia może właściwie wszystko. Musi jednak liczyć się z jednym faktem – jej płodność spada, a ewentualna ciąża jest z roku na rok obarczona większym ryzykiem.

35 lat

Potrzeba czasu, by dojrzeć

Choć dorosłe czujemy się zazwyczaj, gdy osiągniemy pełnoletność, a często na długo przed tym ważnym dniem, to prawda jest taka, że większość z nas potrzebuje czasu, by poukładać sobie nieco w głowie.

Rzadko moment swego rodzaju „oświecenia” następuje po 20. urodzinach, zazwyczaj trzeba czekać aż skończymy trzydziestkę. Badania pokazują, że poczucie pełni, spełnienia i szczęścia w wydaniu godnym pozazdroszczenia uzyskujemy około 35 urodzin.

I żeby znaleźć swój styl…

Inne badanie sugeruje, że jako nastolatki i dwudziestolatki uwielbiamy eksperymenty z modą, jednak dopiero w okolicy trzydziestki znajdujemy swój styl, który wybieramy z pełną świadomością i dumą.

W okolicy 35 urodzin decydujemy rozsądniej, znamy swoje mocne i słabsze strony, dzięki temu możemy dokonywać lepszych wyborów.

A do tego odnaleźć się w kuchni

Nie każdy musi gotować i nie wszyscy musimy lubić to robić. Nie brakuje osób, które co najwyżej są w stanie ugotować wodę lub usmażyć jajecznicę i na tym kończą się ich zdolności. Jednak jeśli wykraczamy umiejętnościami ponad podstawy, okazuje się, że również czas działa na naszą korzyść.

Naukowcy odkryli, że przeciętna osoba nie odkrywa pełnej sprawności w kuchni póki nie skończy 34 lat. Aż chciałoby się krzyknąć, że życie zaczyna się dopiero po 35 roku życia.

35 lat to wiek, w którym stajemy się najbardziej optymistyczne

Badanie przeprowadzone w Holandii pokazuje, że w wieku 35 lat większość z nas zyskuje optymistyczne podejście do życia. To czas, kiedy zaczynamy patrzeć na rzeczywistość sprzyjającym okiem, rzadziej się przejmujemy i czujemy, że jakoś to będzie.

Jednak nadal pozostajesz gdzieś tam w środku dzieckiem

Kolejne lata nie tylko pozwalają nam dojrzeć, ale również znaleźć wewnętrzną równowagę i odwagę, by znaleźć w sobie wewnętrzne dziecko, przytulić je i pocieszyć. Jest nam ono potrzebne, by przeżywać radość całą sobą, zachwycać się światem, odkrywać nieznane i zakochiwać się w rzeczywistości ciągle na nowo.

Dlatego mitem jest przekonanie, że im jesteśmy starsze, tym stajemy się poważniejsze. Większość z nas pamięta lata szkolne i dziwi się, kiedy to wszystko minęło. Po 30. mamy jednak tę przewagę, że patrzymy na rzeczywistość innym okiem, a w okolicy 35 lat czujemy, że znajdujemy się w najwłaściwszym momencie swojego życia. Nic dziwnego, że najchętniej zatrzymałybyśmy ten czas na dłużej.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>