Masz dość swojej pracy? Wielkie zmiany w Twoim życiu
Każdego dnia powtarzasz sobie, że dłużej już nie wytrzymasz, ale kiedy nadchodzi ranek dzielnie pakujesz swoją torebkę i z zaciśniętymi zębami zmierzasz w kierunku pracy. Dosyć tego! Jeśli masz już dość kolejnych nieprzyjemnych spotkań w gabinecie przełożonego i toksycznej atmosfery w Twoim biurze, czas to zmienić. Weź los w swoje ręce i nie czekaj, aż czara goryczy się przeleje. Zrób pierwszy krok w kierunku zmiany Twojej dotychczasowej pracy i przygotuj się na lepsze jutro!
Czy to już wypalenie zawodowe?
Kiedyś Twoja praca sprawiała Ci dużo satysfakcji, jednak dziś na samą myśl o spotkaniu ze współpracownikami przechodzą Cię dreszcze? A może znudziłaś się już monotonią wykonywanych zadań i masz ochotę rzucić to wszystko gdzieś w kąt? To mogą być objawy wypalenia zawodowego. Jak temu zaradzić? Możesz oczywiście iść na terapię i porozmawiać z psychologiem o tym, co tak naprawdę Cię dręczy, ale możesz również wziąć się w garść i nie oglądając się za siebie, podjąć decyzję o zmianie dotychczasowej pracy. Zanim jednak to zrobisz, powinnaś odpowiedzieć sobie na pięć ważnych pytań.
5 pytań, na które powinnaś sobie odpowiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zmianie pracy
Przygotuj kartkę czystego papieru i długopis. Usiądź wygodnie w fotelu i dobrze zastanów się nad odpowiedziami na poniższe pytania. Być może to właśnie one wskażą Ci kierunek zmian, w którym powinnaś podążać.
Pytanie 1. Jakie są największe wady mojej obecnej pracy? Wymień je wszystkie. Jeśli Twoja lista zdaje się nie mieć końca, to wyraźny sygnał, że czas pożegnać dotychczasowe środowisko i poważnie zastanowić się nam zmianą wykonywanego zawodu.
Pytanie 2. Jakie są największe zalety mojej obecnej pracy? Wymień je wszystkie. Teraz weź do ręki obydwie listy i porównaj je. Jeśli lista zalet znacząco przewyższa listę wad, być może nie jest aż tak źle, a Ty potrzebujesz jedynie dłuższych wakacji. Jeśli jednak lista wad wyraźnie góruje nad listą zalet – chyba już wiesz, co powinnaś zrobić.
Pytanie 3. Co lubię robić w życiu najbardziej? Z pewnością słyszałaś powiedzenie, że jeśli robisz w życiu coś, co kochasz i zarabiasz na tym pieniądze, to tak naprawdę nigdy nie chodzisz do pracy. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie zawodu, dobrze zastanów się nad tym, co tak naprawdę chciałabyś w życiu robić. Wypisz na kartce wszystkie możliwości i sprawdź, jak swoje marzenia zmienić w konkretny plan.
Pytanie 4. Czy poza pracą, w moim życiu wszystko układa się tak, jakbym tego chciała? Odpowiedz szczerze na to pytanie, albowiem być może nie tylko praca jest źródłem Twojego nieszczęścia.
Pytanie 5. Co chcę osiągnąć w nowej pracy? Wyższe zarobki, awans społeczny, a może uczucie spełnienia? Zanim zaczniesz przeglądać różne oferty, ustal listę priorytetów, którymi będziesz kierować się podczas wyboru nowej pracy.
5 kroków, które powinnaś wykonać w kierunku wielkich zmian w Twoim życiu
Jeśli masz już pewność, że to właśnie Twoje dotychczasowe źródło utrzymania sprawia, że jesteś nieszczęśliwa i jesteś w 100% przekonana, że właśnie przyszedł czas na zmiany, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę pięciu kroków, które powinnaś podjąć w kierunku wielkich zmian.
Krok I: Zaktualizuj swoje CV. Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, dokładnie przeanalizuj i zbierz dokumentację wszystkich Twoich osiągnięć w dotychczasowej karierze. Dzięki temu, będziesz miała jasny obraz swoich możliwości, a tym samym podniesiesz swoją atrakcyjność w oczach potencjalnego pracodawcy.
Krok II: Poszukuj pracy. Nie rezygnuj z dotychczasowego źródła utrzymania, jednak codziennie przeglądaj nowe oferty pracy i umawiaj się na rozmowy kwalifikacyjne w dogodnych godzinach. Daj sobie czas i nie wybieraj pierwszej firmy, która spełnia część Twoich oczekiwań. Dokładnie przyglądaj się atmosferze w firmie i relacjom szefa z pracownikami.
Krok III: Przeprowadź szczerą rozmowę ze swoim przyszłym pracodawcą. Poinformuj go, że jesteś związana umową i że będziesz w stanie rozpocząć pracę w nowym miejscu dopiero po zakończeniu okresu wypowiedzenia.
Krok IV: Poinformuj dotychczasowego szefa o swoich zamiarach. Zanim powiesz o nich koleżankom z pracy, zadbaj o to, aby szef jako pierwszy dowiedział się o Twoich planach. Wówczas będziesz w stanie zakończyć waszą współpracę w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia.
Krok V: Dotrzymaj okresu wypowiedzenia. W tych ostatnich dniach postaraj się pozostawić po sobie dobre wrażenie i wykonuj sumiennie wszystkie powierzone Ci obowiązki. Dzięki temu rozpoczniesz nowy rozdział w swoim życiu z dobrą energią i czystym sumieniem.
2 komentarze
Takie zmiany czasem mogą okazać się jedyną słuszną drogą. Faktycznie istotne jest, by zrobić to wszystko z głową.
🙂 Może więcej będę umieszczał teraz zdjęć u siebie, czas pokaże. Miałem przyjemność zwiedzania z paroma bardzo dobrymi przewodnikami.
Pozdrawiam!
Ja na razie korzystam jeszcze z urlopu wychowawczego, ale gdy mi się skończy będę musiała pomyśleć o zmianie pracy, bo tej którą wykonywałam wcześniej raczej nie da się pogodzić z posiadaniem dzieci.