Główne menu

Inf. prasowa
Materac do łóżka – dlaczego jest tak ważny?

Nie od dziś wiadomo, że dobry sen to skarb: pozwala nam udanie wypocząć, zregenerować ciało i umysł oraz rozluźnić się, dzięki czemu rano wstajemy gotowi do podejmowania codziennych wyzwań. Brak odpowiedniej ilości lub komfortowych warunków snu znacząco upośledza nasze funkcjonowanie. Dlatego powinniśmy większą uwagę przykładać do wyboru naszego łóżka i materaca. Jaki materac pomoże nam odpocząć najlepiej?

Nieprzyjemne skutki braku nocnego wypoczynku

Dane naukowe alarmują o wzrastającej liczbie diagnozowanych zaburzeń snu. Aż 30-40% dorosłego społeczeństwa cierpi na problemy z wysypianiem się, zaś szczególnie często kobiety – niezależnie od rasy czy miejsca zamieszkania. Co gorsza, z wiekiem objawy niedoboru i złej jakości snu nasilają się (za: Błońska, Gotlib; 2012). Należy pamiętać, że zaburzenia snu to nie tylko bezsenność, ale też problemy z oddychaniem w czasie snu, zaburzenia ruchowe, lunatykowanie, lęki nocne czy paraliż senny; te ostatnie często dotykają także dzieci. Najczęściej jako powód złego stanu naszego snu, wymieniamy stres, który przeżyliśmy w ciągu dnia, a który nie daje nam spokojnie przespać nocy. Niekiedy niedobory snu to również objaw innych chorób: od dawna dyskutuje się o związku przyczynowo-skutkowym zaburzeń snu i depresji (za: Heitzman, 2009), kłopoty z przesypianiem nocy dotyczą również osób cierpiących na przewlekłe bóle. Problemem jest także nieregularny rytm snu u pracowników zmianowych (za: Kasperczyk, Jośko; 2012) czy zła higiena nocnego wypoczynku, obejmująca zarywanie nocy czy nieodpowiednie oświetlenie (za: Kasperczyk, Jośko; 2012).

Materac podstawą  – dosłownie i w przenośni

Bez względu na to, co jest przyczyną naszych problemów ze snem, z pewnością możemy zadbać o jedno: dobre miejsce do nocnego wypoczynku, które ułatwi nam odprężenie się i zrelaksowanie. To z pewnością wpłynie na komfort zasypiania i regularnego, spokojnego snu – nawet jeśli geneza naszego problemu jest inna i konieczna jest wizyta u specjalisty. Na komfort wspomnianego wypoczynku składa się wiele czynników (dobrze wywietrzona sypialnia, odpowiednia temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu, dobre wyciemnienie pokoju, a nawet świeża pościel), jednak jedno jest pewne: nie wyśpimy się w źle dobranym łóżku. Ten mebel powinien być wygodny, dopasowany indywidualnie i nie może sprawiać, że podczas zasypiania czujemy dyskomfort (lub budzimy się z jego powodu w środku nocy). A co jest najważniejszą częścią łóżka, w większości odpowiedzialną za jakość naszego wypoczynku? Nie będzie zdziwieniem, jeśli odpowiesz: materac. I masz rację, bowiem to materac jest podłożem dla twojego ciała, zapewniającym mu relaks i możliwość rozluźnienia. Dlatego na tej części mebla nie warto oszczędzać. Dobrze dobrany materac to ulga dla zmęczonych pleców, karku i szyi oraz umożliwienie pełnego relaksu w czasie nocnym i podczas poobiednich czy weekendowych drzemek.

Najlepsze materace- co oferują producenci?

Materace są bardzo łatwo dostępne w sklepach meblarskich, a gama modeli do wyboru potrafi zawrócić w głowie (materacy wysokiej jakości możesz zobaczyć na stronie marki TEMPUR http://pl.tempur.com/materace/). Czym się charakteryzują najlepsze materace? Wbrew pozorom, wcale nie jak najwyższą twardością. Twardość materaca powinna być bowiem dostosowana do wagi naszego ciała. Twarde materace sprawdzają się u osób o większej masie ciała; człowiek o przeciętnej wadze powinien wybrać raczej materac średnio twardy, a dzieci, młodzież i bardzo szczupłe kobiety – miękki. Jeśli lubimy spać na boku, lepiej jest wybrać nieco miększy materac. Dobrze dobrany model na pewno nie sprawi, że na drugi dzień nie obudzisz się z potwornym bólem karku i szyi – a tego chyba każdy chciałby uniknąć.

Wnętrze materacy: co tam znajdziemy?

Materace mają najróżniejsze wypełnienie: od trawy morskiej, po lateks. Jaki typ materaca najlepiej jest wybrać? Popularne są modele piankowe i sprężynowe. Zarówno pianka, jak i lateks łatwiej się utwardzają; nie będą się uginać, gdy będziemy na nich siadać. Najlepsze materace sprężynowe zapewniają z kolei dużą elastyczność: trudno się na nich obracać ale przy spaniu na boku stworzą się naturalne wgłębienia na ramiona i głowę, co bardzo poprawi komfort naszego snu. Warto więc dobrać wypełnienie w zależności od pozycji, w której śpimy. Można również pomyśleć o tym, by jeden duży materac w małżeńskim łóżku zastąpić dwoma węższymi: to szczególnie dobre rozwiązanie dla par, gdzie partnerzy charakteryzują się odmiennymi gabarytami. Również wada kręgosłupa wymaga wybrania materaca o odpowiedniej elastyczności: pomóc w tym może fizjoterapeuta, często zatrudniany przez duże firmy meblarskie. Każdy materac przed kupnem powinien być przez nas koniecznie wypróbowany w sklepie; nawet najlepsze materace nie poprawią nam komfortu snu, jeśli będzie nam na nich z jakiegoś powodu po prostu… niewygodnie. Dlatego biorąc pod uwagę porady specjalistów, zachowaj też zdrowy rozsądek i uwzględnij własne upodobania. Dzięki temu, sen będzie dla ciebie przyjemnością i prawdziwym relaksem. A to ogromna korzyść dla twojego ciała i umysłu!

Źródła:

 • Haeitzman, Janusz. „Zaburzenia snu-przyczyna czy skutek depresji?.” Psychiatria Polska 43.5 (2009).
 • Kasperczyk, Janusz, and Jadwiga Josko. „Ocena rozpowszechnienia i uwarunkowań zaburzeń snu u pracowników zmianowych.” Medycyna Pracy 63.5 (2012): 573.
 • Kasperczyk, Janusz, and Jadwiga Jośko. „Analiza czynników odpowiedzialnych za złą jakość snu u studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.” Hygeia Public. Health2012 47.2 (2012): 191-195.
 • Błońska, Barbara Katarzyna, and Joanna Gotlib. „Występowanie zaburzeń snu wśród studentów.” Medical Review 4 (2012): 485-497.

  3 komentarze

 • Paula

  Tempur akurat sa bardzo drogie ;-). Sa tansze na rynku i tez bardzo dobre.

 • Ania

  My mamy bardzo dobre łoże do spania, ale jak się ma za dużo na głowie to i te królewskie łoże nie pomoże 🙂

 • Iwona Góra Blog

  My mamy średnio-twardy materac z tego, co pamiętam i duże łóżko. Okazało się, że wcześniej gorzej spaliśmy, bo była to za mała wersalka i doceniamy jak nigdy ten mebel teraz:)

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>