Meteopatia, gdy pogoda „uczula”, co możesz zrobić?
Wpływ pogody na samopoczucie znany był już w starożytności, opisywał je, między innymi, uważany za ojca medycyny Hipokrates. Obecnie pojawiają się głosy podważające występowanie zależności między zmianami pogody a samopoczuciem, nazywając to uogólnioną hipochondrią społeczną. Jednak coraz większa liczba osób obserwuje u siebie szereg różnorodnych dolegliwości zdrowotnych pojawiających się podczas dużych wahań pogodowych.
Co to jest meteopatia?
Meteopatia (meteoropatia) jest to najogólniej mówiąc nadwrażliwość na pogodę. Meteopatia uznawana jest za zjawisko związane z postępem cywilizacyjnym, jednak nie jest ona jeszcze uznana za jednostkę chorobową.
Jeszcze 50 lat temu dotyczyła ona co trzeciego człowieka, aktualnie ¾ mieszkańców miast i co drugi mieszkaniec wsi odczuwa dolegliwości powiązane ze zmianami pogody. W związku z tym, w wielu krajach pojawiły się nawetspecjalistyczne poradnie meteorologii klimatycznej.
Niekiedy niekorzystne warunki atmosferyczne bywają okolicznością łagodzącą w sprawach karnych, na przykład w Szwajcarii. Z kolei niektórzy pracodawcy w Japonii, Niemczech czy Szwajcarii wymagają od pracownika zaświadczenia lekarskiego dotyczącego ewentualnego występowania nadwrażliwości na pogodę.
Jak objawia się i kiedy najczęściej występuje meteopatia?
Meteopaci-czyli osoby nadwrażliwe na zmiany pogodowe najgorzej czują się, gdy następuje przemieszczanie się frontów atmosferycznych oraz w okresach przejściowych, występujących pomiędzy wyżem, gdy nie wieje wiatr i świeci słońce a niżem, gdy jest niebo jest zachmurzone i pada deszcz.
Reakcje ciała meteopaty zmieniają się w zależności od zjawisk meteorologicznych i ogólnej kondycji organizmu. Warunki atmosferyczne mają wpływ między innymi na wysokość ciśnienia krwi, pracę nerek, serca, wątroby,
ilość czerwonych oraz białych krwinek czy poziom hemoglobiny.
Jeżeli w prognozie pogody zapowiadają:
- Niż – może pojawić się obniżenie nastroju, bezsenność, nudności, bóle i zawroty głowy, bóle stawowe, duszności.
- Wyż– następuje wzrost ciśnienia i krzepliwości krwi, mogą pojawić się bóle głowy, rozdrażnienie, większa podatność na stres. Wzrasta ryzyko zatorów mózgowych i płucnych oraz zawałów serca.
- Zbliża się front chłodny– u nadwrażliwych mogą pojawić się migrenowe bóle głowy, zmienne nastroje, duszności.
- Zbliża się front ciepły– z powodu pojawiającego się wówczas spadku ciśnienia krwi meteopaci stają się ospali, bez energii, obniża się koncentracja.
- Nadchodzi silny wiatr- w związku z występującym wtedy zwiększonym wytwarzaniem adrenaliny przez organizm wzrasta ciśnienie krwi, tętnoulega przyśpieszeniu, zwiększa się drażliwość, pojawia się niepokój, problemy z koncentracją, bóle głowy, nasilenie dolegliwości związanych z astmą, bóle w miejscach blizn pooperacyjnych.
- Nadchodzi burza-naelektryzowane powietrze może zakłócać procesy biochemiczne w naszych ciałach, skutkuje to bólami głowy, rozdrażnieniem, niepokojem, zmiennością nastrojów, kołataniem serca.
- Upał – w odpowiedzi na wysoką temperaturę powietrza nasz układ termoregulacji dąży do ochłodzenia organizmu: rozszerzają się naczynia krwionośne, krew zaczyna szybciej krążyć, oddech przyśpiesza, zwiększa się potliwość.
- Mróz- przy pojawieniu się niskiej temperatury organizm dąży do utrzymania stabilnej temperatury najistotniejszych dla podtrzymania funkcji życiowych organów czyli mózgu, płuca, serca. Dzieje się to kosztem mniej istotnych części ciała np. dłoni, nosa czy stóp. Na skutek kurczenia się naczyni krwionośnych wzrasta ciśnienie krwi, zwiększa się przemiana materii.
- Deszcz– nasilają się dolegliwości związane ze stawami i układem kostnym.
Kto jest najbardziej narażony na meteopatię?
Praktycznie każdy z nas, na różnym etapie swojego życia będzie odczuwać dolegliwości związane z pogodą. Jednak szczególnie narażeni są:
- Mieszkańcy dużych miast, przebywający w sztucznie klimatyzowanych pomieszczeniach, prowadzący siedzący tryb życia.
- Kobiety- spowodowane jest to cyklicznymi wahaniami hormonalnymi.Szacuje się, że nawet 70% kobiet po 50 roku życia może być meteopatkami.
- Osoby chore (szczególnie z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, wrzodami żołądka i dwunastnicy, reumatyzmem, astmą, alergią, chorzy psychiczne), osłabione, z zaburzeniami układu odpornościowego.
- Osoby w podeszłym wieku oraz dzieci.
- „Niskociśnieniowcy”
- Prowadzący stresujący tryb życia, przepracowani, przemęczeni, stosujący niewłaściwą dla zdrowia dietę.
- Osoby po przebytych urazach, operacjach.
- Obciążeni genetycznie meteopatią-ryzyko wzrasta, jeżeli w najbliższej rodzinie są osoby cierpiące z powodu wahań pogodowych.
Sposoby na meteopatię
Dolegliwości związane z meteopatią potrafią skutecznie zepsuć dzień. Pocieszające jest to, że same znikają wraz z ustabilizowaniem się pogody. Jednak nie czekając na to, można samemu złagodzić dolegliwości poprzez
zdrową dietę, odpowiednią suplementację i higieniczny tryb życia.
Niezmiernie istotna jest regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, gdyż zwiększa ona tolerancję na wahania pogodowe, podnosi poziom endorfin, niweluje znużenie oraz senność.
Pomaga hartowanie organizmu pod prysznicem– należy naprzemiennie polewać ciało zimną i ciepłą wodą.
Warto zadbać o odpowiednią ilość snu tj. co najmniej 7-8 godzin dziennie, co umożliwi regenerację organizmu.
Co do diety, to powinna ona być odpowiednio zbilansowana, lekkostrawna, pełna warzyw i owoców, produktów bogatych w magnez-niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i układu krążenia (pełnoziarniste pieczywo, kasze, banany, pestki dyni, rośliny strączkowe, orzechy), witaminy z grupy B wspierające układ nerwowy ( ryby, mięso, ziemniaki).
Gdy dokucza nam upał, warto sięgnąć po produkty zawierające wydalany wraz z potem potas, są to przede wszystkim banany,pomidory i sok pomidorowy, ziemniaki.
Suplementacja- w aptekach od kilku lat można kupić specjalne suplementy skierowane dla meteopatów. W swoim
składzie mają one zioła takie jak: melisa, kozłek lekarski, różeniec górski, ziele męczennicy cielistej ziele dziurawca, szyszki chmielu, żeń-szeń, magnez, witaminy z grupy B. Gdy nadchodzi niż i odczuwamy spadek ciśnienia krwi w
postaci bólów głowy oraz senności, możemy wspomóc się kawą. Choć to metoda, która działa na chwilę…
2 komentarze
Reagujemy także na zmiany pór roku, al najgorsze są chyba częste zmiany pogody i stres do tego…
Niestety jestem wrażliwa na zmiany pogody! Zwłaszcza jeśli dodatkowo w powietrzu jest smog, a ja jestem migrenowcem 🙁 Kiedyś córka też źle reagowała na gwałtowne zmiany pogody, teraz chyba już tylko pełnia księżyca źle na nią działa!