Główne menu

Mężczyźni w małżeństwie żyją dłużej i są zdrowsi, a kobiety?

Choć istnieje wyraźna tendencja, by z pewnych powodów małżeństwa nie zawierać, to fakty mówią same za siebie. Małżeństwo służy, szczególnie tym, którzy głośno mówią o swoich wątpliwościach – mężczyznom. Badania przeprowadzone na dużej grupie pokazują, że mężczyźni w związkach małżeńskich są zdrowsi i żyją dłużej. A kobiety?

Mężczyźni i małżeństwo

Przeprowadzono badanie wśród 127. 545 dorosłych Amerykanów. I co się okazało? Mianowicie, że mężczyźni żyjący w związkach małżeńskich są zdrowsi niż panowie, który nigdy nie zawarli małżeństwa lub są po rozwodzie albo są wdowcami.

Co jeszcze? Badania pokazują, że panowie w związkach małżeńskich żyją dłużej. Jest jeszcze coś – im dłużej budują oni stabilny związek, tym lepiej dla ich zdrowia. Paradoksalnie jednak badania pokazały, że panowie, którzy wzięli ślub po 25 roku życia bardziej skorzystali z zalet małżeństwa niż ci, którzy zdecydowali się ten krok w młodszym wieku.

małżeństwo

Samotność czy małżeństwo?

Ktoś od razu zapyta, dlaczego nie zbadano par w nieformalnych związkach? I doda, że na pewno mężczyźni w takich relacjach również zyskują.

Okazuje się, że tak. Są zdrowsi niż osoby samotne, ale jak pokazują badania, nie tak bardzo, jak mężczyźni mający żony.

Zresztą to nie jedyne takie badanie. Przez ostatnie 150 lat przeprowadzono ich wiele i każde daje taki sam wynik. Małżeństwo jest dobre dla zdrowia mężczyzny.

Od czego to zależy?

Badania pokazują, że panowie będący w stałych związkach lepiej się odżywiają i prowadzą zdrowszy styl życia. Dużo zależy oczywiście od tego, jakie żony mają. Im bardziej wyedukowana, inteligentna kobieta, tym lepiej, tym jej mąż ma większą szansę na dłuższe życie.

Dlaczego? Mądra kobieta będzie motywowała mężczyznę, by dbał o siebie. Zadba o dobre menu, aktywność fizyczną, rozwój intelektualny. Będzie wspierała, zmniejszała poziom stresu, a to, jak podkreślają kardiolodzy, obniża ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia, otyłości.

Oczywiście najbardziej z ochronnego wpływu małżeństwa korzystają osoby budujące szczęśliwe związki. Temu nie da się zaprzeczyć.

Małżeństwo jest zdrowe dla mężczyzn

  • żonaci mężczyźni są 3 razy mniej narażeni na śmierć z powodu chorób układu krążenia od osób, które nie były nigdy w związku małżeńskim (udowodnili japońscy badacze),
  • badania pokazały, że osoby niebędące w małżeństwie były bardziej narażone na poważny przebieg nowotworu niż te w związku małżeńskim,
  • małżeństwo może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera,
  • mężczyźni w małżeństwie mają mniejsze ryzyko depresji i większą szansę na szczęśliwe życie – tak sugerują badania.

Badania pokazały również, że dużo trudniejsza jest dla mężczyzny utrata żony niż dla kobiety utrata męża. Kobiety żyją dłużej i generalnie lepiej radzą sobie po stracie.

Badacze sprawdzili, jak żałoba wpływa na małżonka, który przeżył. Nie badano aspektów psychologicznych, społecznych, ale jego zdrowie i długość życia. Obserwacji poddano 12522 par. Okazało się, że 30% z pogrążonych w żałobie mężczyzn umierało po śmierci żony, w przypadku kobiet było to o połowę mniej, 15%. Ryzyko śmierci było największe do roku po stracie współmałżonka. Skąd taka różnica wśród kobiet i mężczyzn? Naukowcy odkryli, że mąż, który traci żonę szybko się starzeje, gorzej się odżywia, jego styl życia drastycznie się zmienia, bo to żona przede wszystkim dbała o jego jakość życia.

Jak małżeństwo wpływa na kobiety?

Wiemy już, że małżeństwo, według badań, jest dla mężczyzn zdrowe. Pozwala im dłużej żyć. A jak jest w przypadku kobiet?

Tu niestety nie jest już tak różowo. Co piąta kobieta twierdzi, że małżeństwo jest dla niej dużo większym źródłem stresu niż cokolwiek innego, a mąż stresuje ją bardziej niż dzieci czy praca.

Kobiety w związkach małżeńskich czują się często przeciążone fizycznie i psychicznie. Po rozwodzie czy stracie małżonka radzą sobie dużo lepiej niż panowie w podobnej sytuacji. Poza tym wiele kobiet podkreśla, że dopiero, gdy dzieci są wystarczająco duże, one same czują się spokojniejsze, mają więcej czasu dla siebie i okazji, by o siebie zadbać.

Małżeństwo dla kobiet, według badań, nie jest tak dobre, jak małżeństwo dla mężczyzn.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>